Ubezpieczenie majątkowe może obejmować mieszkanie w bloku. To popularny sposób na zabezpieczenie się przed finansowymi skutkami takich wydarzeń jak pożar, zalanie czy kradzież. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku? Na co warto zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w bloku?
Każdy element naszego majątku warto ubezpieczyć, jeśli tylko czujemy, że dane ryzyko faktycznie może wystąpić, a pokrycie strat, które wywoła, będzie dla nas finansowym wyzwaniem. W przypadku mieszkania w bloku warto pamiętać, iż w budynku nie mieszkamy sami. Obecność sąsiadów to zawsze większe ryzyko niespodziewanych zdarzeń, np. kradzieży, zalania czy uszkodzeń związanych z nieprawidłowo przeprowadzonym remontem. Biorąc pod uwagę, że ewentualny remont i przywrócenie lokalu do stanu sprzed zdarzenia może znacząco uszczuplić nasz portfel, ubezpieczenie mieszkania w bloku to najrozsądniejsze rozwiązanie.
Ubezpieczenie mieszkania w bloku – na co zwrócić uwagę?
Pamiętajmy, że chcąc ubezpieczyć mieszkanie w bloku, musimy być jego właścicielem (w niektórych TU ważność ubezpieczenia rozpoczyna się od momentu przedłożenia aktu notarialnego). W przypadku lokali wynajmowanych lub komunalnych towarzystwa ubezpieczeniowe oferują inne polisy. Jednym z najważniejszych aspektów polisy na mieszkanie jest suma ubezpieczenia. W tym wypadku nie powinniśmy oszczędzać i ubezpieczyć mieszkanie na wartość mieszkania. Wykup polisy na niższą kwotę da nam wprawdzie niższą składkę, ale gdy wystąpi konieczność wypłaty odszkodowania, towarzystwo wypłaci je do sumy odszkodowania, a nie wartości nieruchomości. Wyższa suma ubezpieczenia to wyższa składka, ale nic poza tym. Nadubezpieczenie mieszkania w bloku nie sprawi, że otrzymamy kwotę wyższą, niż jego wartość.
Kolejnym istotnym elementem polisy ubezpieczeniowej jest zakres ochrony. W podstawowym wariancie obejmuje on takie zdarzenia jak pożar czy zalanie. Możemy jednak go rozszerzyć o dodatkowe usługi, jak np. ochronę przed skutkami włamania, kradzieży czy dewastacji. Ubezpieczenie mieszkania w bloku może również zawierać OC w życiu prywatnym.
Ubezpieczenie mieszkania w bloku – wyłączenia odpowiedzialności
Naszą uwagę powinny zwrócić wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania. Znajdziemy je w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. W przypadku mieszkania może to być tak zwane rażące niedbalstwo – np. gdy zostawimy otwarte drzwi i beztrosko wyjedziemy na dwutygodniowe wakacje, a mieszkanie w tym czasie zostanie okradzione lub zniszczone. W przypadku kradzieży ubieganie się o ubezpieczenie jest możliwe tylko wtedy, jeśli w mieszkaniu znajdują się ślady siłowego wtargnięcia (zbite okno, wyłamane zamki, zniszczone drzwi). Towarzystwa jednak nie ubezpieczają na wypadek np. kradzieży kart kredytowych czy pieniędzy w gotówce, które zostały z mieszkanie wyniesione.
Inne wyłączenia dotyczą stanu technicznego budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Musi on być wybudowany z materiałów, które nie są łatwopalne, a także musi mieć wszystkie niezbędne pozwolenia i sprawne instalacje (elektryczna, kanalizacyjna itp.). Jeśli wystąpi szkoda, towarzystwo sprawdzi, czy wszystkie warunki zostały spełnione i czy faktycznie należy się nam odszkodowanie. Częstym wyłączeniem odpowiedzialności są również działania umyślne lub z użyciem przedmiotów i substancji niebezpiecznych (broni, chemikaliów).
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?
Polisa na mieszkanie to tak naprawdę względnie tania inwestycja w bezpieczeństwo majątku. Wystarczy kilkaset złotych rocznie, aby chronić mieszkanie od niespodziewanych zdarzeń. Ostateczny koszt może się jednak wahać w zależności od wielu czynników. Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania?
- Suma ubezpieczenia, którą określa wartość nieruchomości. Ta zależy od metrażu lokalu oraz od miasta, w którym się znajduje.
- Zakres ochrony. Podstawowy zakres dotyczy pożaru i np. zalania, możemy wykupić dodatkowe usługi, OC w życiu prywatnym, Assistance, ochronę od kradzieży czy dewastacji.
- Zakres wyłączeń odpowiedzialności.
- Jeśli mieszkanie jest jednocześnie miejscem wykonywania działalności gospodarczej, to składka ubezpieczeniowa będzie droższa.
- Towarzystwo ubezpieczeniowe. Wybór firmy ma znaczenie, gdyż koszt rocznej polisy może być różny w zależności od naszych preferencji czy np. posiadanych innych ubezpieczeń w danym towarzystwie.
Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku?
Jednym ze sposobów jest ręczne porównywanie ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Lektura wszystkich wariantów, warunków i wyłączeń odpowiedzialności może być jednak trudna i czasochłonna. Warto w tej sytuacji powierzyć odszukanie najkorzystniejszej oferty specjalistom z Eurofinance. Sprawdzimy dla Ciebie możliwości, jakie daje ubezpieczenie mieszkania w bloku, dzięki czemu szybciej podejmiesz decyzję i będziesz chronić swój majątek.
Zapraszamy do kontaktu w naszych oddziałach mieszcząych się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Ursynowie w Warszawie czy Szczecinie.
Opublikowano dnia: 16.11.2020 14:08
Podobne wpisy
Ubezpieczenie domku letniskowego – zasady i koszty
Pobyt w domku letniskowym to doskonały pomysł na dłuższy urlop poza miastem w trakcie upałów. Warto jednak zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Podobnie jak dom czy mieszkanie, tak i tego typu nieruchomość może być objęta ubezpieczeniem. Jak wykupić taką polisę oraz jaka jest wysokość rocznej stawki za ubezpieczenie domku letniskowego? Czy warto ubezpieczyć domek letniskowy?...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie domu w budowie – co obejmuje?
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Proces ten często wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, które wiążą się np. ze wzięciem kredytu. Ubezpieczenie domu w budowie to pozwala chronić inwestora przed nieprzewidzianymi kosztami związanymi z uszkodzeniem, zniszczeniem czy kradzieżą mienia. Co to jest ubezpieczenie domu w budowie? Ubezpieczenie domu w budowie, jak...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa i co obejmuje?
Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zagrożeń, które mogą spotkać właścicieli i najemców nieruchomości. Pęknięta rura, awaria pralki, a czasami nawet zalanie przez sąsiada z góry – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi. Aby uchronić się przed kosztami związanymi z usunięciem szkód, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Na...
Czytaj dalej...