+48 22 311 14 44

Kiedy warto ubezpieczyć mieszkanie deweloperskie?

Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości jest pełne pułapek, a wiele z nich może być bardzo kosztownych. Dlatego też warto posiadać ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim. Zapewni Ci ono spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe na wypadek najgorszego.

Jak ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Podczas budowy lub przebudowy nieruchomości dobrze jest uzupełnić luki w standardowej polisie ubezpieczeniowej, wykupując dodatkowe ubezpieczenie. Podmioty takie jak właściciele nieruchomości, deweloperzy, wykonawcy, kredytodawcy czy architekci mogą posiadać ubezpieczenie związane z konkretnym projektem budowlanym. Istnieją różne rodzaje polis ubezpieczeniowych, które można wykupić w celu zabezpieczenia nieruchomości stanie budowy. Obejmują one ochronę przed kradzieżą, pokrycie roszczeń osób trzecich z tytułu szkód związanych z projektem oraz ochronę materiałów budowlanych.

Co to jest ubezpieczenie od ryzyka budowlanego?

Ubezpieczenie od ryzyka budowlanego obejmuje nieruchomości w trakcie budowy lub remontu. Wykonawcy, właściciele nieruchomości lub deweloperzy często wykupują polisy ubezpieczeniowe od ryzyka budowlanego, gdy projekt jest już w trakcie realizacji. Polisa ta zapewnia ochronę w przypadku kradzieży lub wandalizmu narzędzi lub sprzętu budowlanego.

Niektóre polisy obejmują również materiały budowlane i sprzęt przechowywany poza terenem budowy. Standardowe pokrycie polisy wiąże się zazwyczaj z kosztami remontu oraz wymiany materiałów budowlanych uszkodzonych w wyniku pożaru, działania czynników atmosferycznych lub wandalizmu. Polisa może też pokrywać koszty związane z opóźnieniami w budowie spowodowanymi m.in. uszkodzeniem mienia.

Polisa na ryzyko dewelopera dostosowywana jest właściwie do każdego projektu. Jeden z przykładów stanowi ubezpieczenie obejmujące określone elementy, takie jak rusztowania lub usuwanie i utylizacja gruzu.

Ubezpieczenie dla wykonawcy

Wykonawcom oferowane są polisy ubezpieczeniowych dla firm, które chronią ich przed ryzykiem związanym z realizacją projektów. Wśród tych polis znajdują się: ogólna polisa odpowiedzialności cywilnej, polisa odszkodowawcza dla pracowników, polisa od ryzyka budowlanego oraz polisa nieruchomości komercyjnych. Wykonawca może wybrać tę, która najlepiej pasują do konkretnego projektu jest kompatybilna z charakterem realizowanego projektu.

Kontrahent zazwyczaj posiada ogólną polisę odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje ona roszczenia osób trzecich, takie jak obrażenia ciała podczas budowy, koszty leczenia lub szkody majątkowe związane z pracą wykonawcy. 

Ubezpieczenie budowlane 

Ubezpieczenie budowy to ogólny termin określający różne polisy ubezpieczeniowe, które zapewniają ochronę podczas realizacji projektów budowlanych.  Jaką polisę wybrać na czas budowy? Wykonawcy zazwyczaj wykupują ogólne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i odszkodowań pracowniczych, ale polisy budowlane mogą być dostosowane do indywidualnych projektów. Czynniki decydujące o rodzaju wymaganej polisy to m.in. rodzaj ubezpieczenia wykupywanego przez osobę fizyczną lub firmę oraz rola danej osoby w projekcie  (np. właściciel nieruchomości, wykonawca, rodzaj ubezpieczanego mienia). 

Podsumowanie

Istnieje wiele opcji ubezpieczenia, które chronią właścicieli nieruchomości, deweloperów oraz wykonawców przed ryzykiem związanym z projektami budowlanymi. Poziom i szczegóły polis różnią się w zależności od projektu. Jeśli jako wykonawca lub potencjalny nabywca zastanawiasz się nad rodzajem ubezpieczenia nieruchomości będącej w stanie realizacji, zgłoś się do najbliższego oddziału Eurofinance, a my wybierzemy dla Ciebie ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Zobacz nasze oddziały:

Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

Podobne wpisy

Czy można ubezpieczyć mieszkanie komunalne?

Co to jest mieszkanie komunalne? Mieszkanie komunalne, zwane inaczej mieszkaniem socjalnym, to nieruchomość będąca własnością gminy, którą przyznaje się osobom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Lokal komunalny traktowany jest jako forma pomocy socjalnej. Mieszkania socjalne zapewniają stabilność, w której ludzie mogą pozostać przez dłuższy czas. Czynsze są bardziej przystępne cenowo, a umowy najmu bezpieczniejsze...

Czytaj dalej...

Od czego warto ubezpieczyć dom?

Ubezpieczenie domu nie stanowi luksusu, a pragmatyczną konieczność. Nie tylko dlatego, że chroni dom i dobytek przed zniszczeniem lub kradzieżą. Większość banków udzielających kredytów hipotecznych wymaga od kredytobiorców posiadania ubezpieczenia na pełną lub częściową wartość nieruchomości (jest nią zazwyczaj cena zakupu). Co więcej, nie udzielą one kredytu ani nie sfinansują transakcji bez dowodu posiadania takiego...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie all risk – na czym polega?

Kluczowym punktem polisy majątkowej jest jej zakres. Rozumiemy przez to listę zdarzeń, które mogą wywołać szkody w majątku, a za które finansową odpowiedzialność bierze towarzystwo ubezpieczeniowe. W niektórych wypadkach pojawia się jednak konieczność, aby wykupić ubezpieczenie all risk. Na czym ono polega? Ile kosztuje? Objaśniamy.  Dlaczego warto wykupić polisę majątkową? Bez względu na to, czy...

Czytaj dalej...