nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Dwa ubezpieczenia nieruchomości – rozwiązanie bez korzyści

Nieruchomości

W Polsce każdy właściciel nieruchomości może wykupić ubezpieczenie, które chroni go przed finansowymi skutkami różnego rodzaju szkód. Jednakże, czy w Polsce można otrzymać dwa odszkodowania w przypadku ubezpieczenia nieruchomości? Czy wykupienie dwóch polis jest korzystne finansowo? Wyjaśniamy.

Czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania?

Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel nieruchomości ma prawo uzyskać w razie szkody rekompensatę z tylko jednego źródła, tj. polisy majątkowej. Dlatego też, posiadanie dwóch polis na tę samą nieruchomość, choć jest możliwe, nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Gdyby było powszechne, to dochodziłoby do sytuacji, w której ubezpieczony mógłby próbować uzyskać odszkodowanie z obu ubezpieczeń, co jest niezgodne z prawem. Z tego względu zasada jedna nieruchomość – jedno ubezpieczenia ma tylko mały wyjątek, tj. możemy wykupić dwa produkty tego typu, jeśli ich zakres (czyli lista ryzyk) są różne. Rozwiązanie to jednak jest niezwykle rzadkie. Odpowiedź na pytanie, czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania, brzmi więc tak, ale tylko w bardzo nielicznych przypadkach ma to sens.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku polis niemajątkowych, a więc takich, w których przedmiotem ubezpieczenia jest życie lub zdrowie. Prawo nie wyklucza posiadania dwóch takich ubezpieczeń, dlatego możemy uzyskać dwa odszkodowania w konsekwencji jednego i tego samego zdarzenia, np. złamania nogi.

Konsekwencje posiadania dwóch polis majątkowych

Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego (art. 8241) “odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia nie może być wyższe od poniesionej szkody.”. W związku z tym, jeśli dojdzie do szkody całkowitej (np. spalenia) mieszkania o wartości 500000 zł, zgodnie z prawem nie możemy otrzymać wyższego odszkodowania, niż ta wartość.

Dotyczy to nie tylko intencjonalnie zawartych umów, ale także możliwości uzyskania rekompensat z jednostek samorządu terytorialnego za skutki katastrof naturalnych, np. powodzi. W takiej sytuacji musimy zdecydować, z jakiego źródła otrzymamy odszkodowanie, czy z funduszy państwowych, czy z prywatnej polisy majątkowej. Sytuacja, w której uzyskamy dwa odszkodowania za straty na majątku jest traktowana jako przestępstwo ubezpieczeniowe.

Co za tym idzie, opłacanie dwóch polis majątkowych to strata pieniędzy, jeśli w każdej z nich suma ubezpieczenia jest równa faktycznej wartości mieszkania czy innej nieruchomości. Dlatego też, jeśli posiadasz ubezpieczenie na swoją nieruchomość, nie warto wykupywać kolejnej polisy, ponieważ może to prowadzić do niepotrzebnych kosztów i komplikacji. Zamiast tego, warto skonsultować się z multiagencją taką jak Eurofinance, która doradzi, jak wybrać ubezpieczenie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Posiadanie ubezpieczenia na swoją nieruchomość to ważny krok w kierunku ochrony swojego mienia przed różnego rodzaju szkodami. Jednakże, aby cieszyć się pełnym zabezpieczeniem, warto zwrócić uwagę na wybór właściwej polisy, tj. jego zakres, odpowiednią sumę ubezpieczenia i wysokość składki, aby w ciągu 12 miesięcy ochrony czuć się bezpiecznie.

Podobne wpisy

Jakie korzyści daje ubezpieczenie działki budowlanej?

Koszt ubezpieczenia domu w budowie nie jest duży. Na pewno mniejszy niż straty, które możesz ponieść. Dom w trakcie budowy jest narażony między innymi na pożar, silną wichurę lub powódź. Dom w stanie surowym, zamkniętym, możesz również ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem. Wtedy możesz liczyć na przykład na wypłatę odszkodowania, gdy ktoś ukradnie Ci drzwi...

Czytaj dalej...

Czy ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk jest opłacalne?

Zadaniem ubezpieczenia mieszkania od wszystkich ryzyk jest jego ochrona przed każdym możliwym niekorzystnym zdarzeniem. Wyjątek stanowią te wymienione w dokumencie OWU. Wynika to stąd, że są to wyłączenia odpowiedzialności. Jakie są zalety oraz ograniczenia w przypadku tego rodzaju polisy? Jaki jest jej przeciętny koszt?  Jak dzielą się polisy ubezpieczeniowe mieszkania? Ubezpieczenia mieszkaniowe dzielą się na...

Czytaj dalej...

Kiedy warto ubezpieczyć mieszkanie deweloperskie?

Inwestowanie w nieruchomości jest pełne pułapek, a wiele z nich może być bardzo kosztownych. Dlatego też warto posiadać ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim. Zapewni Ci ono spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe na wypadek najgorszego. Jak ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim? Podczas budowy lub przebudowy nieruchomości dobrze jest uzupełnić luki w standardowej polisie ubezpieczeniowej, wykupując dodatkowe...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.