nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Czy możemy ubezpieczyć nieruchomość od przepięcia?

Wiedza o ubezpieczeniach

Jednym z zagrożeń, które może spowodować straty w majątku w mieszkaniu lub domu, jest przepięcie sieci elektrycznej. Na czym polega to zjawisko i kiedy występuje? Jak możemy chronić swój majątek przed finansowymi skutkami przepięć i ile będzie to nas kosztować? Wyjaśniamy.

Czym jest przepięcie? Co może je spowodować?

Inaczej mówiąc, przepięcie to nagły skok napięcia w sieci elektrycznej. W gospodarstwach domowych płynie prąd o napięciu 230 V, dzięki czemu możemy korzystać z dziesiątek urządzeń, od telewizorów, przez AGD, komputery po np. takie urządzenia jak bojler elektryczny. Przepięcie może wynikać z wady instalacji elektrycznej, uderzenia pioruna czy awarii po stronie dostawcy energii elektrycznej. Bez względu na przyczynę, skutkiem przepięcia może być uszkodzenie wielu sprzętów w gospodarstwie domowym, co będzie oznaczało konieczność ich naprawy lub wymiany. Dobrym rozwiązaniem redukującym to ryzyko jest zainstalowanie zabezpieczeń, najczęściej w formie ograniczników przepięcia i sygnalizatorów. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to rozsądnie będzie zainwestować w ubezpieczenie od przepięć.

Ubezpieczenie od przepięcia w praktyce

Ubezpieczenie od przepięć jest często uwzględniane w standardowych ofertach polis majątkowych, jednak zawsze należy zweryfikować, czy taka ochrona jest faktycznie w nich zawarta. Polisy te będą zawierać również ochronę majątku od skutków innych zdarzeń jak np. zalanie, pożar, działanie wiatru, mrozu czy skutki włamań i kradzieży. Istotną kwestią jest to, aby przedmiotem ubezpieczenia były również ruchomości, czyli m.in. wspomniane AGD czy sprzęt RTV. Dopiero wówczas będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie. Jeśli jednak ubezpieczymy tylko elementy stałe (np. mury, dach itp.), to ubezpieczyciel nie wypłaci nad zadośćuczynienia za zniszczony sprzęt domowy.

Koszt polisy majątkowej, zawierającej ubezpieczenie od przepięć, zależą od kilku czynników. Przede wszystkim istotny jest zakres polisy oraz wartość nieruchomości. Najczęściej spotykane oferty wahają się od kilkuset do tysiąca złotych. Górne granica dotyczy polis all-risks, które obejmują ogromne nieruchomości lub np. duże mieszkania w centrum największych miast w Polsce.

Chroń swoje nieruchomości! Skontaktuj się z nami już teraz!
Sprawdź

Przepięcia a assistance

Dodatkowym rozwiązaniem, które warto przemyśleć, jest wykupienie usługi assistance domowy. Możemy w ten sposób otrzymać wsparcie np. elektryka w sytuacji, kiedy sieć elektryczna w domu ulegnie niespodziewanej awarii. W ramach assistance możemy także uzyskać wsparcie serwisanta sprzętów. W wielu wypadkach może się to jednak okazać nieskuteczne. Skomplikowana budowa sprzętów, które posiadamy w domu, może uniemożliwić ich naprawę na miejscu. Elektryk natomiast może pomóc zdiagnozować przyczynę przepięcia.

Ubezpieczenie majątkowe od ryzyka przepięć jest ważnym elementem ochrony majątku, dlatego warto rozważyć taką opcję. Przepięcie może być groźne dla urządzeń elektrycznych i elektronicznych znajdujących się w budynku, dlatego warto zabezpieczyć się przed ryzykiem ich uszkodzenia czy zniszczenia.

Podobne wpisy

Czym zajmuje się i jak funkcjonuje towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego, majątkowego lub na życie to ważna decyzja w życiu każdego z nas. Oferty tego typu posiadają towarzystwa ubezpieczeniowe, które zgodnie z obowiązującym prawem prowadzą działalność w naszym kraju. Czy jednak jedynym sposobem na zabezpieczanie majątku jest wizyta w towarzystwie ubezpieczeniowym?  Czym jest towarzystwo ubezpieczeniowe? Towarzystwo ubezpieczeniowe to firma zajmująca się oferowaniem polis...

Czytaj dalej...

Czym jest ubezpieczenie od rezygnacji z lotu?

Na udane wakacje czy pobyt zagraniczny składa się kilka czynników. Jednym z nich jest nasze dobre samopoczucie - w końcu nikt nie chce wyjeżdżać np. w chorobie czy z myślą, że zostania w kraju niezwykle istotne sprawy (np. śmierć i związany z nią pogrzeb bliskiej osoby). W takiej sytuacji bardzo przydatne jest ubezpieczenie od rezygnacji...

Czytaj dalej...

Na czym polega ubezpieczenie od utraty pracy?

Trudna sytuacja ekonomiczna w wielu branżach sprawiła, że ryzyko utraty pracy dotyk coraz więcej Polaków. W wielu gospodarstwach domowych brak dochodu jednej z osób może być niezwykle trudną sytuacją, szczególnie w kontekście dużych zobowiązań takich jak kredyt hipoteczny. Jak możemy się chronić przed skutkami takiego zdarzenia? Czy ubezpieczenie od utraty pracy będzie najlepszym rozwiązaniem? Czym...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu


Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.