nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jak sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni?

Wiedza o ubezpieczeniach

Podstawą naszego bezpieczeństwa jest pewność, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia możemy liczyć na pomoc, zarówno medyczną, jak i finansową. Jak sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni, nim dojdzie do np. nieszczęśliwego wypadku? Odpowiadamy.

Ubezpieczenia nieobowiązkowe

Jeśli chcemy sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni, najprostszym sposobem będzie skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym mamy wykupione ubezpieczenie. Możemy to zrobić za pomocą telefonu, maila lub odwiedzając placówkę stacjonarną. Podczas rozmowy z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej powinniśmy podać swoje dane osobowe, dzięki czemu pracownik będzie mógł sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie jest aktualne. Co jednak w przypadku bliskiej osoby, która zmarła, a nie mamy pewności, w jakim towarzystwie była ubezpieczona? Brak zgłoszenia beneficjentów sprawia, że odszkodowanie nie może zostać wypłacone. W takiej sytuacji możemy samodzielnie poszukiwać firmy lub czekać na korespondencję, która poinformuje np. o tym, iż ubezpieczony przestał opłacać składki.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni przez pracodawcę?

Jeśli jesteśmy zarejestrowani jako osoby ubezpieczone w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), możemy sprawdzić stan naszego ubezpieczenia za pośrednictwem systemu informatycznego PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Aby to zrobić, musimy zarejestrować się na stronie internetowej ZUS i utworzyć profil zaufany. Następnie wchodzimy do sekcji „Moje konto” i wybieramy opcję „Sprawdzenie stanu ubezpieczenia”. Po podaniu odpowiednich danych powinniśmy otrzymać informacje o naszym ubezpieczeniu zdrowotnym i emerytalnym.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni w NFZ?

W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego mamy kilka możliwości, aby się przekonać, czy mamy do niego prawo.

  1. Możemy zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 800 190 590. Wystarczy podać swój numer PESEL, aby uzyskać informację. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
  2. Możemy odwiedzić swój oddział NFZ i poprosić o informację o swoim ubezpieczeniu i dowiedzieć się, na jakiej podstawie jesteśmy ubezpieczeni, np. z tytułu pracy.
  3. Możemy sprawdzić Internetowe Konto Pacjenta. Wystarczy się na nie zalogować, aby uzyskać informację, czy mamy prawo do ubezpieczenia i ile wynosi wysokość wpłaconej składki w poszczególnych miesiącach.

W ten sposób mamy pewność, że korzystamy z opieki medycznej, czyli np. wizyty u lekarza pierwszego kontaktu czy pobytu w szpitalu, bez dodatkowych kosztów. Ponadto prawo do ubezpieczenia sprawia, że możemy wyrobić kartę EKUZ. Karta ta gwarantuje bezpłatny dostęp do podstawowych usług medycznych na terenie krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.

Ponadto informacje na temat aktualnej przynależności ubezpieczonego do NFZ oraz danych o członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia (np. dzieci) znajdują się w zakładce Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym w serwisie internetowym ZUS.

Jak sprawdzić, czy mamy OC?

Najpopularniejszą i najszybszą metodą (poza weryfikacją dokumentów) na sprawdzenie aktualnego OC samochodu jest przejście na witrynę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W sekcji “Baza OC i AC” a następnie w opcji “Identyfikacja umowy OC na dzień” możemy przekonać się, czy nasz samochód ma ważne OC. Jednocześnie możemy sprawdzić inny samochód, np. sprawcy wypadku. Potrzebujemy do tego jedynie numer rejestracyjny.

Podobne wpisy

Czym zajmuje się i jak funkcjonuje towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego, majątkowego lub na życie to ważna decyzja w życiu każdego z nas. Oferty tego typu posiadają towarzystwa ubezpieczeniowe, które zgodnie z obowiązującym prawem prowadzą działalność w naszym kraju. Czy jednak jedynym sposobem na zabezpieczanie majątku jest wizyta w towarzystwie ubezpieczeniowym?  Czym jest towarzystwo ubezpieczeniowe? Towarzystwo ubezpieczeniowe to firma zajmująca się oferowaniem polis...

Czytaj dalej...

Czym jest ubezpieczenie od rezygnacji z lotu?

Na udane wakacje czy pobyt zagraniczny składa się kilka czynników. Jednym z nich jest nasze dobre samopoczucie - w końcu nikt nie chce wyjeżdżać np. w chorobie czy z myślą, że zostania w kraju niezwykle istotne sprawy (np. śmierć i związany z nią pogrzeb bliskiej osoby). W takiej sytuacji bardzo przydatne jest ubezpieczenie od rezygnacji...

Czytaj dalej...

Na czym polega ubezpieczenie od utraty pracy?

Trudna sytuacja ekonomiczna w wielu branżach sprawiła, że ryzyko utraty pracy dotyk coraz więcej Polaków. W wielu gospodarstwach domowych brak dochodu jednej z osób może być niezwykle trudną sytuacją, szczególnie w kontekście dużych zobowiązań takich jak kredyt hipoteczny. Jak możemy się chronić przed skutkami takiego zdarzenia? Czy ubezpieczenie od utraty pracy będzie najlepszym rozwiązaniem? Czym...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu


Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.