nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jakie ubezpieczenie od wypadku w pracy warto wybrać?

Wiedza o ubezpieczeniach

Choć każde przedsiębiorstwo w Polsce jest zobowiązane do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, to ryzyko wypadków w środowisku zawodowym nadal istnieje. Jak możemy się chronić przed finansowymi skutkami takich zdarzeń? Czy warto wybrać ubezpieczenie od wypadku w pracy?

Jak definiujemy wypadek w pracy?

Wypadek w pracy rozumie się jako nagłe zdarzenie, na które pracownik nie miał wpływu (przyczyna była zewnętrzna) i które zakończyło się urazem lub śmiercią. Jednocześnie musi być to zdarzenie, które ma związek z wykonywaną pracą. To ostatnie zdanie jest kluczowe w kontekście niektórych zdarzeń, takich jak np. zawał serca w miejscu pracy, który nie jest uznawany za wypadek w miejscu pracy. Uważa się za to natomiast upadek z wysokości, uderzenie przedmiotem, pożar czy też wypadek komunikacyjny, do którego dochodzi w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Szczegółową kwalifikację zdarzenia wykonuje osoba pełniąca funkcję inspektora BHP w przedsiębiorstwie. Warto wówczas pamiętać o wszystkich niezbędnych formalnościach, takich jak przekazanie przełożonemu informacji na temat zdarzenia czy zebraniu dokumentacji medycznej niezbędnej w wyjaśnianiu przyczyn zdarzenia.

Czym jest ubezpieczenie od wypadku w pracy?

Każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę jest ubezpieczony od wypadków w pracy w ZUS. Oznacza to, że w razie wystąpieniu uszczerbku na zdrowiu w konsekwencji zdarzenia zakwalifikowanego jako wypadek możemy liczyć na odszkodowanie. To jednak niejedyna możliwość. Każdy obywatel ma prawo skorzystać z polisy na życie, która swoim zakresem będzie obejmować wszelkiego rodzaju finansowe skutki wypadków, w tym również tych związanych z życiem zawodowym.

Wówczas ubezpieczeniem od wypadku w pracy będzie polisa na życie, która w swoim zakresie zawiera np. odszkodowanie w razie pobytu w szpitalu, nagłe zachorowanie czy czasową lub stałą utratę zdolności do wykonywania pracy. Może również obejmować leczenie i rehabilitację oraz będzie obejmować odszkodowanie za śmierć ubezpieczonego. Warto przy tym pamiętać, że w przeciwieństwie do ubezpieczenia majątkowego, odszkodowania z tytułu szkód na zdrowiu możemy uzyskać z kilku źródeł. Z tego powodu możemy otrzymać odszkodowanie z ZUS i z polisy, NNW czy np. grupowego ubezpieczenia, które zostało zawarte w ramach oferty dla pracodawców.

Ubezpieczenie na życie a wypadek w pracy

Wybór idealnej polisy na życie, która będzie także ubezpieczeniem od wypadku w pracy, to duże wyzwanie. Na rynku spotkamy dziesiątki ofert, które pozornie mogą być bardzo do siebie podobne. Warto wcześniej dokładnie przeanalizować swoje potrzeby w zakresie ochrony – w końcu zawrzemy umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym na kilkanaście-kilkadziesiąt lat. Pamiętajmy, że jest to inwestycja w bezpieczeństwo własne, a także w stabilność finansową całego gospodarstwa domowego. Aby być pewnym, że wybraliśmy jak najlepiej, możemy cały proces przekazać multiagencji. To podmiot, który na podstawie naszych preferencji i możliwości znajdzie ofertę spełniającą nasze oczekiwania.

Podobne wpisy

Czym zajmuje się i jak funkcjonuje towarzystwo ubezpieczeniowe?

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego, majątkowego lub na życie to ważna decyzja w życiu każdego z nas. Oferty tego typu posiadają towarzystwa ubezpieczeniowe, które zgodnie z obowiązującym prawem prowadzą działalność w naszym kraju. Czy jednak jedynym sposobem na zabezpieczanie majątku jest wizyta w towarzystwie ubezpieczeniowym?  Czym jest towarzystwo ubezpieczeniowe? Towarzystwo ubezpieczeniowe to firma zajmująca się oferowaniem polis...

Czytaj dalej...

Czym jest ubezpieczenie od rezygnacji z lotu?

Na udane wakacje czy pobyt zagraniczny składa się kilka czynników. Jednym z nich jest nasze dobre samopoczucie - w końcu nikt nie chce wyjeżdżać np. w chorobie czy z myślą, że zostania w kraju niezwykle istotne sprawy (np. śmierć i związany z nią pogrzeb bliskiej osoby). W takiej sytuacji bardzo przydatne jest ubezpieczenie od rezygnacji...

Czytaj dalej...

Na czym polega ubezpieczenie od utraty pracy?

Trudna sytuacja ekonomiczna w wielu branżach sprawiła, że ryzyko utraty pracy dotyk coraz więcej Polaków. W wielu gospodarstwach domowych brak dochodu jednej z osób może być niezwykle trudną sytuacją, szczególnie w kontekście dużych zobowiązań takich jak kredyt hipoteczny. Jak możemy się chronić przed skutkami takiego zdarzenia? Czy ubezpieczenie od utraty pracy będzie najlepszym rozwiązaniem? Czym...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu


Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.