+48 22 311 14 44

Minicasco – co to za ubezpieczenie? Co obejmuje?

Wiedza o ubezpieczeniach

Minicasco, zwane inaczej mini AC, to ubezpieczenie o nieco węższym zakresie, które istnieje na rynku od kilku lat. Wybierane jest przez klientów ze względu na niższą w porównaniu do AC cenę. Minicasco znajduje się w kręgu zainteresowań coraz większej liczby kierowców. Oprócz obowiązkowego minimum w postaci ubezpieczenia OC, właściciele pojazdów zaczynają zabiegać o szerszy zakres ochrony dla siebie i swojego samochodu.

Co obejmuje Minicasco?

Choć Minicasco jest z pozoru podobne do ubezpieczenia AC, to zakres ochrony jest tutaj mniejszy. Okoliczności objęte ubezpieczeniem mini AC uzależnione są od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego i warunków zawartych w podpisywanej umowie. W większości sytuacji Minicasco gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli zaistniała szkoda całkowita lub samochód został skradziony. Warto mieć na uwadze fakt, że ubezpieczenie Minicasco nie powoduje naliczania zniżek za bezszkodową jazdę. Kluczową kwestią są tutaj także włączenia, do których zaliczyć można zakres terytorialny (najczęściej zdarzenia wyłącznie na terenie Polski), zakres ochrony (w większości od kradzieży i działania żywiołów) oraz przedmiot ubezpieczenia – ubezpieczyciele nie zgadzają nie na objęcie ochroną pojazdów wynajmowanych w celach zarobkowych.

Kiedy warto wykupić Minicasco?

Kierowcy, którzy są posiadaczami kilku- lub kilkunastoletnich samochodów, najczęściej decydują się na wykup Minicasco. Stawiają na takie ubezpieczenie, które pokrywa tylko najbardziej kosztowne straty, czyli całkowite zniszczenie lub kradzież samochodu. Minicasco jest najlepszym rozwiązaniem, gdy:

 • pojazd posiada już zarysowania i drobne uszkodzenia,
 • właścicielowi pojazdu zależy na odszkodowaniu za szkodę całkowitą lub kradzież,
 • kierowcy nie stać na pokrycie pełnego ubezpieczenia AC,
 • właściciel samochodu nie posiada zniżek Autocasco.<,li>

  Wyłączenia przy wypłacie odszkodowania z Minicasco

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może w określonych przypadkach odmówić wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia Minicasco lub zmienić jego wysokość. Najczęściej mowa tutaj o następujących sytuacjach:

 • pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych,
 • osoba prowadząca samochód nie miała do tego uprawnień,
 • kierowca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • Mubezpieczający celowo zniszczył samochód lub szkoda powstała na skutek jego niedbalstwa.
 • Jak wybrać najlepszą ofertę ubezpieczenia Minicasco?

  Przy wyborze oferty przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Mowa tutaj nie tylko o możliwościach wypłaty odszkodowania, ale również o zakresie terytorialnym (nie we wszystkich krajach działa odszkodowanie Minicasco). Istotną kwestią jest tutaj również wiek auta – najczęściej firmy ubezpieczeniowe nie godzą się na zawarcie umowy w przypadku samochodów starszych niż 12 lat. Należy również sprawdzić zapisy o wkładzie własnym do ubezpieczenia. Z jednej strony wkład własny do ubezpieczenia jest opcją korzystną, ponieważ obniża wysokość składki, ale jednocześnie może powodować obniżenie kwoty wypłacanego odszkodowania.

  Ile kosztuje ubezpieczenie Minicasco?

  Wysokość składki ubezpieczenia Minicasco obliczana jest indywidualnie, chociaż niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują sztywny cennik. W zestawieniu ze standardowym ubezpieczeniem AC, Minicasco to opcja wyjątkowo opłacalna dla młodych kierowców. Ubezpieczenie Minicasco znajduje się w ofercie coraz większej ilości firm ubezpieczeniowych, które starają się wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów. Poszukując najlepszej opcji dla siebie, warto skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów i porównywarek ofert.

  Podobne wpisy

  Potrącenie zwierzęcia – jakie ubezpieczenie pomoże uniknąć kosztów naprawy?

  Wiele polskich dróg prowadzi przez lasy, tereny przyrodnicze czy szlaki, którymi przemieszczają się zwierzęta. Jadąc taką trasą, każdy kierowca musi się liczyć z ewentualnością kolizji z dzikim zwierzęciem. Co ciekawe, tego typu zdarzenia mają coraz częściej miejsce na drogach podmiejskich i osiedlowych. Zderzenie z dzikiem czy jeleniem może zakończyć się poważnym uszkodzeniem samochodu. Aby otrzymać...

  Czytaj dalej...

  Jak przebiega naprawa samochodu z OC sprawcy wypadku?

  Każda kolizja drogowa przysparza nerwów wszystkim uczestnikom zdarzenia, bez względu na to, który z nich był sprawcą. Poszkodowanemu uczestnikowi kolizji lub wypadku drogowego należy się odszkodowanie z OC sprawcy za naprawę szkód. Odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela sprawcy, ale poszkodowany może się także zgłosić do swojego ubezpieczyciela, pod warunkiem posiadania AC. Jeśli szkody są niewielkie,...

  Czytaj dalej...

  Odbudowa domu po pożarze – jak uniknąć ogromnych kosztów?

  Dom powinien stanowić oazę spokoju, ale większości zagrożeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pożar to jedno z najgorszych możliwych wydarzeń, które może przytrafić się mieszkańcom. Jest przyczyną nie tylko zniszczenia mienia, ale jednocześnie zagraża zdrowiu i życiu ludzi. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo własne i pozostałych mieszkańców domu, a tym samym uniknąć ogromnych kosztów...

  Czytaj dalej...