nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Minicasco – co to za ubezpieczenie? Co obejmuje?

Wiedza o ubezpieczeniach

Minicasco, zwane inaczej mini AC, to ubezpieczenie o nieco węższym zakresie, które istnieje na rynku od kilku lat. Wybierane jest przez klientów ze względu na niższą w porównaniu do AC cenę. Minicasco znajduje się w kręgu zainteresowań coraz większej liczby kierowców. Oprócz obowiązkowego minimum w postaci ubezpieczenia OC, właściciele pojazdów zaczynają zabiegać o szerszy zakres ochrony dla siebie i swojego samochodu.

Co obejmuje Minicasco?

Choć Minicasco jest z pozoru podobne do ubezpieczenia AC, to zakres ochrony jest tutaj mniejszy. Okoliczności objęte ubezpieczeniem mini AC uzależnione są od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego i warunków zawartych w podpisywanej umowie. W większości sytuacji Minicasco gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli zaistniała szkoda całkowita lub samochód został skradziony. Warto mieć na uwadze fakt, że ubezpieczenie Minicasco nie powoduje naliczania zniżek za bezszkodową jazdę. Kluczową kwestią są tutaj także włączenia, do których zaliczyć można zakres terytorialny (najczęściej zdarzenia wyłącznie na terenie Polski), zakres ochrony (w większości od kradzieży i działania żywiołów) oraz przedmiot ubezpieczenia – ubezpieczyciele nie zgadzają nie na objęcie ochroną pojazdów wynajmowanych w celach zarobkowych.

Kiedy warto wykupić Minicasco?

Kierowcy, którzy są posiadaczami kilku- lub kilkunastoletnich samochodów, najczęściej decydują się na wykup Minicasco. Stawiają na takie ubezpieczenie, które pokrywa tylko najbardziej kosztowne straty, czyli całkowite zniszczenie lub kradzież samochodu. Minicasco jest najlepszym rozwiązaniem, gdy:

 • pojazd posiada już zarysowania i drobne uszkodzenia,
 • właścicielowi pojazdu zależy na odszkodowaniu za szkodę całkowitą lub kradzież,
 • kierowcy nie stać na pokrycie pełnego ubezpieczenia AC,
 • właściciel samochodu nie posiada zniżek Autocasco.<,li>

  Wyłączenia przy wypłacie odszkodowania z Minicasco

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może w określonych przypadkach odmówić wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia Minicasco lub zmienić jego wysokość. Najczęściej mowa tutaj o następujących sytuacjach:

 • pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych,
 • osoba prowadząca samochód nie miała do tego uprawnień,
 • kierowca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • Mubezpieczający celowo zniszczył samochód lub szkoda powstała na skutek jego niedbalstwa.
 • Jak wybrać najlepszą ofertę ubezpieczenia Minicasco?

  Przy wyborze oferty przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Mowa tutaj nie tylko o możliwościach wypłaty odszkodowania, ale również o zakresie terytorialnym (nie we wszystkich krajach działa odszkodowanie Minicasco). Istotną kwestią jest tutaj również wiek auta – najczęściej firmy ubezpieczeniowe nie godzą się na zawarcie umowy w przypadku samochodów starszych niż 12 lat. Należy również sprawdzić zapisy o wkładzie własnym do ubezpieczenia. Z jednej strony wkład własny do ubezpieczenia jest opcją korzystną, ponieważ obniża wysokość składki, ale jednocześnie może powodować obniżenie kwoty wypłacanego odszkodowania.

  Ile kosztuje ubezpieczenie Minicasco?

  Wysokość składki ubezpieczenia Minicasco obliczana jest indywidualnie, chociaż niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują sztywny cennik. W zestawieniu ze standardowym ubezpieczeniem AC, Minicasco to opcja wyjątkowo opłacalna dla młodych kierowców. Ubezpieczenie Minicasco znajduje się w ofercie coraz większej ilości firm ubezpieczeniowych, które starają się wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów. Poszukując najlepszej opcji dla siebie, warto skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów i porównywarek ofert.

  Podobne wpisy

  Ubezpieczenie jeździeckie – jak wybrać i co obejmuje?

  Jeździectwo z roku na roku zyskuje na popularności i jest chętnie uprawiane również przez najmłodszych. Początkujący jeźdźcy nie są zazwyczaj świadomi ryzyka i możliwości ochrony, a dodatkowo nie wszystkie szkółki wymagają ubezpieczenia jeździeckiego. Jednak uprawiając jeździectwo, warto zaopatrzyć się w odpowiednią polisę. Ubezpieczenie NNW może być w tym wypadku niewystarczające. Nie każda polisa obejmuje jazdę...

  Czytaj dalej...

  Ubezpieczenie kota w ramach ubezpieczenia mieszkania

  Kot czy pies to przyjaciel i wierny towarzysz, którego często traktujemy jak członka rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy zadbać jak najlepiej o jego los i zabezpieczyć go przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Skuteczną ochronę dla Twoich pupilów zagwarantuje Ci polisa mieszkaniowa obejmująca ubezpieczenie kota lub psa. Z artykułu dowiesz się, na czym polega i ile...

  Czytaj dalej...

  Ubezpieczenie tabletu i iPada – co warto wiedzieć?

  Tablet, iPad oraz podobne urządzenia elektroniczne to coraz bardziej zaawansowane sprzęty, których wartość może sięgać wielu tysięcy złotych. Co więcej, są to urządzenia pełne cennych dla właściciela danych, których utrata może być szczególnie kłopotliwa. Nie może dziwić więc fakt, że popularnym sposobem na ochronę wartościowej elektroniki stało się ubezpieczenie tabletu czy iPada. Ubezpieczenie tabletu lub...

  Czytaj dalej...

  Umów się z mobilnym doradcą

  Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

  Preferowana godzina kontaktu

  Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
  Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.