+48 22 311 14 44

Odbudowa domu po pożarze – jak uniknąć ogromnych kosztów?

Wiedza o ubezpieczeniach

Dom powinien stanowić oazę spokoju, ale większości zagrożeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pożar to jedno z najgorszych możliwych wydarzeń, które może przytrafić się mieszkańcom. Jest przyczyną nie tylko zniszczenia mienia, ale jednocześnie zagraża zdrowiu i życiu ludzi. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo własne i pozostałych mieszkańców domu, a tym samym uniknąć ogromnych kosztów jego odbudowy?

Najczęstsze przyczyny pożarów

W większości przypadków za wybuch pożaru w domu lub mieszkaniu odpowiedzialne są urządzenia grzewcze. Najczęściej dzieje się tak wówczas, kiedy grzejniki lub piece są pozostawiane bez nadzoru. Ponadto za zaprószenie ognia odpowiadają także niedopałki papierosów, nieodpowiednie użytkowanie substancji łatwopalnych, zabawy zapałkami czy zwarcie instalacji elektrycznej.

Jak zminimalizować ryzyko wybuchu pożaru?

W celu uniknięcia tego typu tragedii warto sprawdzać działanie urządzeń, sprawność instalacji i zabezpieczać przed dziećmi niebezpieczne substancje. Mieszkańcy powinni pamiętać także o okresowym przeglądzie kominów i urządzeń grzewczych. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie w domu lub mieszkaniu czujników gazu i czadu. Na wyposażeniu domu powinna znajdować się dodatkowo gaśnica, która pozwoli ugasić nawet niewielki ogień. Mieszkańcy muszą również przed wyjściem z domu pamiętać o wyłączaniu urządzeń elektrycznych. Zapalanie świec czy rozpalanie w kominku powinno odbywać się z dala od łatwopalnych materiałów.

Ubezpieczenie domu na wypadek pożaru

Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć ewentualnego pożaru domu, dlatego też dobrym pomysłem jest ubezpieczenie nieruchomości na taki wypadek. Polisa ubezpieczeniowa stanowi gwarancję w postaci środków pieniężnych, które pozwolą na odbudowę domu lub rozpoczęcie życia w nowym miejscu. Ubezpieczenie może obejmować nie tylko dom, ale również wolnostojące budynki gospodarcze i garaże.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Nieruchomości stanowią najwartościowsze przedmioty ubezpieczenia. Wybierając ofertę ubezpieczyciela, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres polisy, a nie jej niską cenę. Koszt ubezpieczenia będzie uzależniony od wielkości domu, wartości nieruchomości i zakresu ubezpieczenia (rodzaju ujętych w polisie ubezpieczeniowej ryzyk). Średnio za polisę ubezpieczeniową domu trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Kiedy nie można liczyć na wypłatę ubezpieczenia od pożaru?

Wszystkie polisy ubezpieczeniowe mają swoje ograniczenia i tak samo sytuacja wygląda, jeśli chodzi o ubezpieczenie domu. Z tego powodu należy mieć na uwadze fakt, że w określonych okolicznościach ubezpieczyciel może zdecydować się na niewypłacenie odszkodowania. Do standardowych wyłączeń w polisach ubezpieczeniowych domu można zaliczyć:

 • niedbalstwo mieszkańców – mowa tutaj np. o pozostawieniu włączonych urządzeń czy palników gazowych
 • działanie celowe domowników – chociażby celowe podpalenie nieruchomości,
 • brak przeglądów technicznych instalacji gazowej i wentylacyjnej,
 • posiadanie materiałów wybuchowych,
 • stan wojenny, wojnę oraz akty terrorystyczne,
 • niewłaściwe podłączenie i użytkowanie urządzeń w domu.
 • Jaką kwotę odszkodowania można uzyskać w przypadku pożaru domu?

  Wypłacone środki pieniężne powinny przede wszystkim pokrycie wielkość poniesionych strat. Szkoda całkowita wiąże się z wypłaceniem pełnej rekompensaty przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Należy jednak pamiętać, że polisa ubezpieczeniowa domu nigdy swoją wartością nie przewyższy kosztów poniesionych strat, a więc nie ma możliwości wzbogacenia się na pożarze. Aby otrzymać odszkodowanie za pożar domu, trzeba najpierw oszacować wartość strat, którą ubezpieczyciel weryfikuje dopiero po zaistnieniu szkody.

  Podobne wpisy

  Potrącenie zwierzęcia – jakie ubezpieczenie pomoże uniknąć kosztów naprawy?

  Wiele polskich dróg prowadzi przez lasy, tereny przyrodnicze czy szlaki, którymi przemieszczają się zwierzęta. Jadąc taką trasą, każdy kierowca musi się liczyć z ewentualnością kolizji z dzikim zwierzęciem. Co ciekawe, tego typu zdarzenia mają coraz częściej miejsce na drogach podmiejskich i osiedlowych. Zderzenie z dzikiem czy jeleniem może zakończyć się poważnym uszkodzeniem samochodu. Aby otrzymać...

  Czytaj dalej...

  Minicasco – co to za ubezpieczenie? Co obejmuje?

  Minicasco, zwane inaczej mini AC, to ubezpieczenie o nieco węższym zakresie, które istnieje na rynku od kilku lat. Wybierane jest przez klientów ze względu na niższą w porównaniu do AC cenę. Minicasco znajduje się w kręgu zainteresowań coraz większej liczby kierowców. Oprócz obowiązkowego minimum w postaci ubezpieczenia OC, właściciele pojazdów zaczynają zabiegać o szerszy zakres...

  Czytaj dalej...

  Jak przebiega naprawa samochodu z OC sprawcy wypadku?

  Każda kolizja drogowa przysparza nerwów wszystkim uczestnikom zdarzenia, bez względu na to, który z nich był sprawcą. Poszkodowanemu uczestnikowi kolizji lub wypadku drogowego należy się odszkodowanie z OC sprawcy za naprawę szkód. Odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela sprawcy, ale poszkodowany może się także zgłosić do swojego ubezpieczyciela, pod warunkiem posiadania AC. Jeśli szkody są niewielkie,...

  Czytaj dalej...