nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Potrącenie zwierzęcia – jakie ubezpieczenie pomoże uniknąć kosztów naprawy?

Wiedza o ubezpieczeniach

Wiele polskich dróg prowadzi przez lasy, tereny przyrodnicze czy szlaki, którymi przemieszczają się zwierzęta. Jadąc taką trasą, każdy kierowca musi się liczyć z ewentualnością kolizji z dzikim zwierzęciem. Co ciekawe, tego typu zdarzenia mają coraz częściej miejsce na drogach podmiejskich i osiedlowych. Zderzenie z dzikiem czy jeleniem może zakończyć się poważnym uszkodzeniem samochodu. Aby otrzymać odszkodowanie w takiej sytuacji, należy posiadać wykupione ubezpieczenie AC.

Kiedy najczęściej dochodzi do kolizji z dzikimi zwierzętami?

Statystycznie najczęściej można się zderzyć ze zwierzyną leśną wiosną oraz jesienią. Zazwyczaj tego typu zdarzenia mają miejsce na drogach leśnych i polach w godzinach popołudniowych i wieczornych. W tych okresach zwierzęta mają swój okres godowy albo lub przemieszczają się w celu gromadzenia zapasów na zimę.

Czy można uniknąć kolizji z dzikimi zwierzętami?

Wszyscy kierujący pojazdami powinni zwracać uwagę na znaki drogowe, które informują o częstych wędrówkach dzikich zwierząt na danym terenie. Ponadto istotne jest poruszanie się po drogach z dozwoloną prędkością, zwłaszcza na terenie leśnym. Kiedy zwierzę wtargnie już na drogę, należy jak najszybciej zahamować. Ostre hamowanie i zmiana kierunku jazdy może zakończyć się zderzeniem z przeszkodą. Kierowca nie powinien także używać sygnałów dźwiękowych, ponieważ może wystraszyć zwierzynę, a jej reakcja może zakończyć się tragedią.

Postępowanie w razie kolizji ze zwierzęciem

Po kolizji ze zwierzęciem nie należy odjeżdżać z miejsca zdarzenia i powiadomić o sytuacji odpowiednie służby. Kierowca pojazdu, który miał kolizję ze zwierzęciem, jest zobowiązany do zapewnienia mu pomocy. Do potrąconego zwierzęcia nie powinno się podchodzić, ponieważ jego reakcja może być nieprzewidywalna i niebezpieczna.

Odszkodowanie po kolizji z dzikim zwierzęciem

Zgodnie z przepisami odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa jazdy ponosi zarządca drogi. Gdy do kolizji doszło w miejscu oznakowanym znakiem A-18b, to o odszkodowanie będzie trudno. Jeśli jednak na drodze nie znajdowało się żadne ostrzeżenie o wędrówkach dzikich zwierząt, można dochodzić zwrotu kosztów naprawy samochodu od zarządcy drogi. W przypadku, gdy w chwili kolizji odbywało się polowanie, za poniesione szkody odpowiada zarządca koła łowieckiego.

Czy ubezpieczenie AC chroni w przypadku kolizji ze zwierzyną?

Kolizja z udziałem zwierząt może prowadzić do poważnych szkód, a wykupienie ubezpieczenia AC pomoże ochronić kierowcę przed wieloma problemami. W razie kolizji z dzikim zwierzęciem ubezpieczony może uzyskać odszkodowanie. Ponadto w przypadku posiadania ubezpieczenia AC nie będzie konieczne dochodzenie zwrotu kosztów od zarządcy drogi lub koła łowieckiego. Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie warunkuje wypłaty rekompensaty od gatunku potrąconego zwierzęcia. Odszkodowanie za kolizję ze zwierzyną ubezpieczyciel wypłaca także w ramach Minicasco, ale zakres ochrony i objęte polisą zdarzenia opisane są w umowie.

Zderzenie ze zwierzęciem hodowlanym lub domowym

W celu uzyskania odszkodowania niezbędne będzie ustalenie właściciela zwierzęcia. W takiej sytuacji warto również wezwać policję, która powinna pomóc w odnalezieniu właściciela. Rolnicy i hodowcy mają obowiązek wykupu polisy OC. Możliwe jest także skorzystanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli chodzi o właścicieli zwierząt domowych, to są oni zobowiązani do naprawienia powstałej w wyniku kolizji szkody na podstawie przepisów zawartych w kodeksie cywilnym.

Podobne wpisy

Ubezpieczenie kota w ramach ubezpieczenia mieszkania

Kot czy pies to przyjaciel i wierny towarzysz, którego często traktujemy jak członka rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy zadbać jak najlepiej o jego los i zabezpieczyć go przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Skuteczną ochronę dla Twoich pupilów zagwarantuje Ci polisa mieszkaniowa obejmująca ubezpieczenie kota lub psa. Z artykułu dowiesz się, na czym polega i ile...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie tabletu i iPada – co warto wiedzieć?

Tablet, iPad oraz podobne urządzenia elektroniczne to coraz bardziej zaawansowane sprzęty, których wartość może sięgać wielu tysięcy złotych. Co więcej, są to urządzenia pełne cennych dla właściciela danych, których utrata może być szczególnie kłopotliwa. Nie może dziwić więc fakt, że popularnym sposobem na ochronę wartościowej elektroniki stało się ubezpieczenie tabletu czy iPada. Ubezpieczenie tabletu lub...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie cargo – czym jest?

Ubezpieczenie cargo to polisa przygotowana z myślą o firmach transportowych, handlowych i produkcyjnych, które są narażone na wysokie straty w związku z wypadkami i niefortunnymi zdarzeniami w czasie przewozu mienia. Uszkodzenie towarów, ich kradzież czy utrata to sytuacje wcale nie tak rzadkie, a ryzyko szkód podczas transportu gwałtownie wzrasta. Wyjaśniamy, jak działa cargo, przed czym...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.