+48 22 311 14 44

W czym może pomóc doradca ubezpieczeniowy?

Wiedza o ubezpieczeniach

Wybór produktu ubezpieczeniowego nie jest taki prosty, jak się może pozornie wydawać. W Polsce obecnych jest co najmniej kilkadziesiąt podmiotów, które oferują polisy. Każda z nich ma co najmniej kilka wariantów i wiele dodatkowych możliwości, w których bardzo łatwo się zgubić. Wówczas z pomocą przyjdzie doradca ubezpieczeniowy.

Jak pracuje doradca ubezpieczeniowy?

Zadaniem doradcy ubezpieczeniowego jest odszukanie lub dopasowanie oferty, która będzie spełniać wszelkie wymagania klienta. Ponadto doradca udziela niezbędnych informacji i odpowiadać na wszelkie wątpliwości klientów. Czy każdy może nim zostać? Tak, o ile spełni pewne warunki, według których doradca ubezpieczeniowy to osoba o nieposzlakowanej opinii, poza tym niekarana i z pełną zdolność do czynności prawnych. Spełnienie tych wymogów pozwala uzyskać wpis do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych, który prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego.

Rynek ubezpieczeń w Polsce

Polskie prawo dzieli rynek ubezpieczeń na dwa działy. Pierwszy obejmuje podmioty, które oferują ubezpieczenia na życie (w tym również posagowe i polisy na życie z funduszem inwestycyjnym). Do działu II zaliczamy ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne i osobowe. W Polsce 2020 roku Polska Izba Ubezpieczeń w I dziale wykazała 26 podmiotów, a w II 33. Suma składek odprowadzonych przez te podmioty w 2020 roku wyniosła ponad 39 miliardów złotych.

Dlaczego potrzebujesz wsparcia doradcy?

Wymienione wyżej liczby udowadniają, jak wielki jest rynek ubezpieczeń w Polsce oraz jak cenna jest wiedza na jego temat. Szczególnie dotyczy to aspektu prawnego polis, które wykupujemy. Przeciętny obywatel nie ma możliwości, aby samodzielnie dokładnie przeanalizować umowę i wyciągnąć z niej prawidłowe wnioski. Nie ma to znaczenia w przypadku obowiązkowego OC, w wypadku którego jedynym kryterium jest cena. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy:

  1. Chcemy ubezpieczyć życie. Oferta tego typu może być bardzo zróżnicowana – wysokością składki, karencjami, dodatkowymi usługami czy sumą ubezpieczenia. Ponadto możemy skorzystać z polisy na życie, która będzie inwestycyjna lub posagowa. Podejmujemy taką decyzję zazwyczaj raz w życiu, stąd warto najpierw dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Często też możemy natrafić na nieuczciwe podmioty, które pod płaszczykiem bardzo atrakcyjnej oferty (np. niskiej składki i znacznej sumy ubezpieczenia) skrywają mało korzystne ubezpieczenie (np. z bardzo wąskim zakresem).
  2. Gdy natomiast zależy nam na ubezpieczeniu mienia (np. domu lub mieszkania), to musimy bardzo uważnie przyjrzeć się zakresowi takiej polisy. Może ona obejmować tylko podstawowe ryzyka (np. pożar, zalanie) i znajdzie zastosowania w przypadku rzadszych zdarzeń. Podobnie jest w przypadku przedmiotu polisy, która może być tańsza, ale obejmie jedynie mury nieruchomości.

Doradca ubezpieczeniowy pomoże więc zrozumieć, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnej oferty. W Eurofinance ponadto mamy dostęp do propozycji kilkunastu towarzystw, dzięki czemu jeszcze lepiej możemy dobrać ofertę do wymagań i potrzeb każdego klienta.

Zobacz nasze oddziały:

Eurofinance – ubezpieczenia Ursynów Warszawa Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa

Podobne wpisy

Możliwości ubezpieczenia na studiach

Studia to czas nowych doświadczeń, zabawy, nauki, ale również wchodzenia w dorosłość. To wtedy tak naprawdę uczysz się gospodarować pieniędzmi. Dowiadujesz się na własnej skórze, ile kosztuje wynajem mieszkania, codzienne zakupy spożywcze, bilet na autobus. Skoro jesteśmy już przy wydatkach, to warto byłoby posiadać również ubezpieczenie zdrowotne. Czy jako student jesteś ubezpieczony w NFZ? Jeżeli...

Czytaj dalej...

Czym grozi niezapłacenie składki ubezpieczeniowej w terminie?

Podstawą każdej umowy ubezpieczenia jest dochowywanie zobowiązań. Towarzystwa i firmy zgodnie z zapisami wypłacają odszkodowanie za poniesione szkody lub zwracają koszty usług, a klient w związku z tym musi opłacić daną polisę. Co się stanie, gdy tego nie zrobi? Jakie są konsekwencja niezapłacenia składki ubezpieczeniowej w terminie? Niezapłacenie składki komunikacyjnego OC w terminie W przypadku...

Czytaj dalej...

Czym jest karencja ubezpieczeniowa?

Jednym z pojęć, które pojawia się w kontekście polis majątkowych, komunikacyjnych oraz na życie, jest karencja ubezpieczeniowa. Co ono oznacza? Jakie ograniczenia nakłada? Wyjaśniamy w poniższym tekście  Karencja ubezpieczeniowa - co to jest? Inaczej mówiąc, karencja ubezpieczeniowa to czasowe ograniczenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę. Może to oznaczać, że: Firma nie wypłaci odszkodowania...

Czytaj dalej...