nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Polisa na życie a długi zmarłego

Życie

Ubezpieczenie na życie to popularny sposób na zapewnienie bytu najbliższym w razie śmierci ubezpieczonego. Jest to umowa, w której towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do wypłaty określonej sumy pieniędzy w momencie śmierci osoby ubezpieczonej. Pozwala to zabezpieczyć bliskich przed finansowymi trudnościami w przypadku ich śmierci. Jednym z takich problemów są długi, które pozostawiają po sobie zmarli.

Jak ubezpieczony może zabezpieczyć swoją rodzinę przed swoimi długami?

Śmierć ubezpieczonego nie oznacza, że znikają wszystkie zobowiązania. Szczególnie dotyczy to wszelkiego rodzaju długów, ale także zobowiązań do spłacenia, które zostały rozłożone w czasie, np. kredyt hipoteczny czy pożyczki. Wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która będzie pokrywać wysokość zobowiązań ubezpieczonego to jedna z najlepszych metod na zabezpieczenie bytu najbliższych. Ważne, aby w związku z tym wpisać najbliższe osoby jako beneficjentów. W ten sposób w razie śmierci otrzymają oni zadośćuczynienie, które pozwoli na spłatę zobowiązań czy np. zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu życia.

Warto w związku z tym zaznaczyć, że polisa na życie nie podlega egzekucji komorniczej, co oznacza, że ​​komornik nie ma prawa zająć odszkodowania przed jego przekazaniem beneficjentom. Jest to ważne zabezpieczenie dla beneficjentów, którzy mogą rozporządzać odszkodowaniem wedle własnego uznania.

Jak wygląda dziedziczenie długów w Polsce?

W Polsce dziedziczenie długów jest uregulowane. Zgodnie z prawem osoby, które dziedziczą po zmarłym, dziedziczą także jego długi i zobowiązania. W pierwszej kolejności masę spadkową dziedziczą małżonkowie, następnie dzieci zmarłego. Osoby te jednak mają prawo nie przyjąć spadku – wówczas rozpocznie się procedura poszukiwania następnych spadkobierców, tj. wnuków, rodziców, rodzeństwa i tzw. zstępnych rodzeństwa, czyli np. siostrzeńców, bratanków. Inną metodą dziedziczenia jest spisanie testamentu potwierdzonego notarialnie. W tym wypadku wskazane osoby również mają prawo odmówić przyjęcia spadku. Należy jednak pamiętać, iż odrzucając spadek, rezygnujemy zarówno z długów, jak i majątku. Nie dotyczy to jednak odszkodowania wynikającego z polisy na życie. Co istotne, przyjęcie lub odrzucenie spadku, a otrzymanie odszkodowania z ubezpieczenia to dwie odrębne sprawy, które nie mają ze sobą bezpośredniego związku. Jedna decyzja nie wpływa w żaden sposób na możliwość podjęcia drugiej.

Polisa na życie a długi zmarłego

W przypadku polisy na życie, odszkodowanie wypłacane z tego ubezpieczenia nie podlega dziedziczeniu. Oznacza to, że beneficjent otrzyma odszkodowanie w całości, niezależnie od tego, czy zmarły pozostawił po sobie długi, czy nie. Jednakże, jeśli beneficjent jest jednocześnie spadkobiercą zmarłego i dziedziczy jego długi, to otrzymane odszkodowanie może być użyte na ich spłatę. Odszkodowanie nie jest uznawane za masę spadkową, dlatego nie podlega opodatkowaniu.

Chcesz ubezpieczyć swoje zdrowie i życie, ale obawiasz się, że wybierzesz niekorzystną polisę? Skontaktuj się z multiagencją ubezpieczeniową Eurofinance, aby uzyskać cenne wsparcie podczas tak ważnej decyzji. Nasi agenci pomogą Ci rozeznać się w gąszczu ofert, abyś wybrał dokładnie takie ubezpieczenie, jakie potrzebujesz.

Podobne wpisy

Polisa NNW dla dziecka – co pokrywa i obejmuje?

Nie ma ważniejszej rzeczy dla rodzica niż zdrowie i dobrostan dziecka. Polisa NNW dla dziecka to ten rodzaj zabezpieczenia, któremu przyglądamy się ze szczególną uwagą, aby zapewnić swoim pociechom maksymalnie skuteczną i dobrze działającą formę ochrony. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu NNW dla dzieci i jakie wydatki pokrywa polisa NNW dla dziecka. Jak działa...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu – co warto wiedzieć?

Liczba chorych w Polsce, u których zdiagnozowano nowotwór, z roku na rok rośnie. Dla większości z nich diagnoza onkologiczna jest ogromnym zaskoczeniem. Decyzja o zakupie ubezpieczenia na wypadek nowotworu jest rozsądna i praktyczna. Dzięki takiej polisie ubezpieczony może poczuć się bezpiecznie i spokojnie patrzeć na to, co przyniesie przyszłość. Ubezpieczenie na wypadek nowotworu pomoże uzyskać...

Czytaj dalej...

Co daje ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Ciężko przewidzieć różne sytuacje życiowe, a niestety w wielu przypadkach nawet trudno im zapobiec. Kredytobiorcy mają możliwość zabezpieczenia się przed taką ewentualnością w celu niedopuszczenia do nagłego pogorszenia się ich kondycji finansowej. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego pozwala ograniczyć ryzyko na wypadek braku spłaty zobowiązania w rezultacie zaistniałych zdarzeń losowych. Polisa jest korzystna dla kredytobiorcy zwłaszcza wtedy,...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.