Polska Policja w 2020 roku zanotowała 72 502 kradzieży z włamaniem na terenie naszego kraju. Choć historycznie jest to niski rezultat, to ryzyko, że celem włamania będzie nasze mieszkanie, nie jest wcale takie niskie. Od finansowych konsekwencji takiego zdarzenia uchronić nas może ubezpieczenie mieszkania od kradzieży. Na czym polega? Ile kosztuje? Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym tekście.
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie mieszkanie od kradzieży?
Spośród wspomnianych zanotowanych włamań z kradzieżą w 2020 policja dokonała 35 215 wykryć sprawcy. Daje to skuteczność na poziomie 47,6% w skali całego kraju. Nie możemy być więc pewni, że wszystkie skradzione przedmioty zostaną odnalezione i zwrócone. Do tego dochodzi kwestia wandalizmu, zniszczonych drzwi, okien, systemu monitoringu – tu również niełatwo będzie o uzyskanie zadośćuczynienia od sprawcy włamania. Z tego powodu ubezpieczenie mieszkanie od kradzieży jest najpewniejszym sposobem na uzyskanie odszkodowania w kwocie, która pozwoli nam zakupić zniszczone lub skradzione sprzęty.
Ponadto ubezpieczenie mieszkanie od kradzieży, a także innych ryzyk, nie jest drogie. Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa kilka czynników: suma ubezpieczenia, zakres i przedmiot umowy, a także ewentualna obecność dodatkowych produktów, czyli np. Home Assistance czy OC w życiu prywatnym. Najczęściej jednak polisa majątkowa, która chroni skutków od włamań i kradzieży, będzie kosztowała kilkaset złotych do ponad tysiąca, jeśli ubezpieczamy wyjątkowo drogą nieruchomość.
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w praktyce
Gdy decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania, musimy pamiętać o tym, aby polisa obejmowała nie tylko elementy stałe, takie jak drzwi, okna, ściany, zabudowy czy armaturę, ale przede wszystkim tak zwane ruchome mienie. Zaliczamy do nich sprzęt elektroniczny, AGD, meble, ale także inne wartościowe przedmioty, np. gotówkę, biżuterię, dzieła sztuki i tym podobne. To absolutna podstawa, w przeciwnym razie nie otrzymamy żadnego odszkodowania za skradzione mienie, a jedynie za szkody na elementach stałych.
Ponadto istotne jest, aby ubezpieczenie obejmowało dwa rodzaje kradzieży, tzn. ze śladami włamania oraz bez ich obecności. W ten sposób ubezpieczyciel uzna nasze roszczenia w sytuacji, gdy np. najpierw ktoś skradnie nam klucze i nie będzie potrzebował użyć siły, aby się dostać do mieszkania. Ubezpieczenie mieszkanie od kradzieży obejmuje również inne zdarzenia, np. pożar, zalanie czy przepięcie, dlatego warto zwrócić uwagę na dokładną listę ryzyk, aby lepiej dopasować ofertę do swoich potrzeb. Inną kwestią są wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie uzna. Ma to miejsce gdy np. dojdzie do rażącego niedbalstwa z naszej winy (pozostawimy mieszkanie otwarte na oścież) lub np. spowodujemy inną szkodę umyślnie albo będąc pod wpływem substancji odurzających.
Wartość odtworzeniowa a rzeczywista
Jednym z bardzo istotnych punktów w polisie majątkowej jest sposób, w jaki ubezpieczyciel będzie szacował wartość przedmiotów, które zostały zniszczone lub skradzione. Istnieją dwie podstawowe metody. Wartość odtworzeniowa sprawia, że w ramach odszkodowania otrzymujemy taką kwotę, aby móc zakupić identyczne przedmioty, które zaginęły (lub ich kolejne wcielenia, jeśli nie są już produkowane) lub zostały zniszczone. To korzystniejsza opcja niż obliczanie odszkodowania na podstawie wartości rzeczywistej, która jest pomniejszona o zużycie sprzętów i może okazać się, że za otrzymane pieniądze musimy zakupić tańsze elementy wyposażenia niż te, które mieliśmy dotychczas.
Dla osób poszukujących najkorzystniejszego ubezpieczenia mieszkania od kradzieży proponujemy wizytę w naszej multiagencji. W Eurofinance uzyskasz propozycję spośród kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu łatwo dopasujemy warunki do Twoich oczekiwań.
Planujesz wykupić ubezpieczenie mieszkania od kradzieży? Skontaktuj się z naszym agentem, który pomoże Ci dobrać najbardziej optymalną ofertę dostępną na rynku.
Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Wrocław
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Legionowo
Opublikowano dnia: 08.09.2021 12:22
Podobne wpisy
Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa i co obejmuje?
Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zagrożeń, które mogą spotkać właścicieli i najemców nieruchomości. Pęknięta rura, awaria pralki, a czasami nawet zalanie przez sąsiada z góry – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi. Aby uchronić się przed kosztami związanymi z usunięciem szkód, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Na...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi – jak działa w praktyce?
W Polsce niestety powodzie zdarzają się coraz częściej, co ma związek z gwałtownymi zmianami klimatycznymi oraz nieprzewidywalnymi anomaliami pogodowymi. Co gorsza, skutki powodzi mogą być katastrofalne zarówno dla domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i budynków gospodarczych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ochronie swojego mienia przed ewentualnymi zniszczeniami. Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi to forma ochrony, która...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie pomostowe – co to jest i dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie pomostowe to termin, który może wydawać się nieco tajemniczy, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z tematem kredytów hipotecznych. Jednak to właśnie ono odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu nieruchomości. Dlaczego banki wymagają ubezpieczenia pomostowego? Na czym ono polega? Czym jest ubezpieczenie pomostowe? Ubezpieczenie pomostowe to tymczasowe zabezpieczenie interesów banku, które...
Czytaj dalej...