+48 22 311 14 44

Z czego składa się ubezpieczenie sprzętu sportowego?

Mienie ruchome

Ubezpieczenie sprzętu sportowego to świetne, niedrogie rozwiązanie, gdy regularnie uprawiamy sport. Chroni nas od konsekwencji takich zdarzeń jak zniszczenie czy kradzież sprzętu. Bez ubezpieczenia musimy liczyć się z poważnymi wydatkami – w poniższym tekście dowiesz się, jak ich uniknąć. 

Jak definiujemy sprzęt sportowy?

Mówiąc o sprzęcie sportowym, najczęściej myślimy o tym w wydaniu zimowym, czyli o nartach, desce snowboardowej i wszystkich dodatkach, bez których nie wyobrażamy sobie białego szaleństwa. Definicja sprzętu sportowego jest jednak szersza i obejmuje m.in. ubranie sportowe, obuwie (np. piłkarskie), nakrycia głowy (np. kask), ochraniacze, kije golfowe, rower i tym podobne. Dokładną listę powinniśmy przeczytać w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia, które zawieramy z wybraną firmą. 

Ubezpieczenie sprzętu sportowego – zakres

Ubezpieczenie tego typu jest skonstruowane dość podobnie do ubezpieczenia bagażu, z tym że przedmiotem polisy jest wspomniany wyżej sprzęt sportowy. Oba te produkty mogą się również łączyć w jedną ofertę. Obejmuje więc takie zdarzenia jak kradzież lub zniszczenie w trakcie podróży, przechowywania w hotelu czy mieszkaniu oraz w ramach uprawiania danej dyscypliny. Ubezpieczenie sprzętu w przypadku zniszczenia dotyczy takich wad, które uniemożliwiają bezpieczne uprawiane sportu – w związku z tym nie obejmuje wad estetycznych, np. zarysowania. 

Ubezpieczenie sprzętu sportowego może być również elementem ubezpieczenia turystycznego – szczególnie gdy wyjeżdżamy za granicę. Wówczas chroni w razie, gdy nasz sprzęt zostanie zniszczony lub zgubiony podczas podróży samolotem, samochodem czy autobusem. O swój sprzęt możemy również zadbać w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego – najczęściej jest to AC. W takim wariancie ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, jeśli sprzęt zostanie skradziony bezpośrednio z samochodu. Podobnie ubezpieczenie sprzętu sportowego może wyglądać w przypadku rozszerzeń polisy majątkowej. Oczywiście wówczas kradzież lub zniszczenie musi wystąpić na terenie ubezpieczonej nieruchomości. 

Ubezpieczenie sprzętu sportowego od kradzieży – zasady, o których warto pamiętać

Kradzież sprzętu sportowego oznacza bolesną stratę, bez względu na to, kiedy się wydarzy. Aby otrzymać w związku z tym odszkodowanie, musimy dopilnować pewnych formalności. Przede wszystkim – koniecznie o zdarzeniu poinformujmy służby mundurowe. Dzięki temu otrzymamy dowód zgłoszenia przestępstwa, które jest podstawą do wypłaty odszkodowania. Poza tym nie możemy wcześniej dopuścić się rażącego niedbalstwa. Jeśli pozostawimy sprzęt na stoku bez opieki, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie uruchomi środków z polisy. Sprzęt musi być więc odpowiednio zabezpieczony – konkretne wymagania są opisane w umowie ubezpieczenia sprzętu sportowego. Ważne jest, aby gromadzić wszelkie dokumenty poświadczające stan sprzętu, czyli np. pokwitowanie w przechowalni bagażu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu sportowego?

Cena ubezpieczenia sprzętu zależy od kilku czynników. Podstawowym jest suma ubezpieczenia, która jest wyznaczana na podstawie wartości sprzętu, który chcemy chronić. Znaczenie ma również sposób obliczania odszkodowania. Ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę wartość rzeczywistą lub odtworzeniową sprzętu. Z punktu widzenia sportowca, który chce zakupić sprzęt podobnej klasy, korzystniejsza jest druga opcja. 

Chcesz ubezpieczyć swój sprzęt sportowy od ryzyka zniszczenia lub kradzieży? W Eurofinance znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę. Zbliżają się sezon lub czas zawodów? Ubezpiecz się przed wyjazdem! 

 

Podobne wpisy

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie roweru?

W Polsce powstaje coraz więcej dróg rowerowych. Spotykamy je w dużych miastach, jak i poza głównymi trasami. Popularność rowerowego stylu życia, związanego z postawą proekologiczną, również rośnie. Rowerzyści są więc uczestnikami ruchu drogowego, co niestety niesie ze sobą ryzyko wypadków i kolizji. Efektem tych zdarzeń mogą być poważne konsekwencje finansowe. Można się jednak przed nimi...

Czytaj dalej...

Co obejmuje ubezpieczenie instrumentów muzycznych?

Pozwalają realizować hobby, ale również zarabiać na życie. Instrumenty muzyczne, bo o nich mowa, służą swoim właścicielom nierzadko przez dziesiątki lat. To niezwykle cenne przedmioty, które należy chronić przed kradzieżą czy zniszczeniem. Ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia jednak istnieje, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie instrumentu muzycznego.  Ubezpieczenie instrumentu - zakres Ubezpieczenie instrumentów muzycznych to coraz popularniejszy...

Czytaj dalej...

Jakie możliwości daje ubezpieczenie laptopa?

Zniszczenie lub kradzież laptopa to spory kłopot. Nowy komputer to wydatek kilku tysięcy złotych, a ewentualna naprawa również nie należy do najtańszych. A sprzęt jest nam niezbędny - możemy go używać do pracy, ale może być to również sprzęt gamingowy wysokiej klasy. Bez względu na przeznaczenie, musimy o niego zadbać i go ubezpieczyć przed skutkami...

Czytaj dalej...