+48 22 311 14 44

Jak wygląda ubezpieczenie biżuterii?

Mienie ruchome

Jak chronić cenne elementy majątku, takie jak biżuteria czy zegarki? Pod wieloma względami są drogie przedmioty, które mają ogromną wartość sentymentalną. Ich strata boli nas więc podwójnie. W jaki sposób możemy ją zrekompensować? Czy warto wykupić ubezpieczenie biżuterii?

Jak ubezpieczyć biżuterię?

Najprostszym i jednocześnie najpopularniejszym sposobem na ubezpieczenie biżuterii jest włączenie jej do zakresu polisy majątkowej. Ubezpieczenie mieszkania czy domu składa się przede wszystkim z zabezpieczenia elementów stałych (mury, dach, okna, podłogi i tym podobne), ale firmy ubezpieczeniowe umożliwiają dodanie do umowy ochrony tak zwanych ruchomości. Ten element polisy obejmuje nie tylko biżuterię (czyli kolczyki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki, zegarki itp.), ale również sprzęt AGD, RTV, sprzęt sportowy czy meble. 

Zakres ubezpieczenia biżuterii

Jeśli zdecydujemy się na polisę majątkową i ubezpieczenie biżuterii, musimy pamiętać o najważniejszym: biżuteria musi znajdować się na terenie nieruchomości (czyli np. w domu czy w mieszkaniu, ale nie w garażu czy w samochodzie na podjeździe), aby chroniła ją umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym. Istotnym warunkiem jest również użytkowy charakter biżuterii. W zakres ochrony polisy wchodzą szkody wywołane takimi czynnikami jak:

  • kradzież (zarówno z włamaniem, jak i bez widocznych śladów włamania),
  • zniszczenie wskutek działania czynników naturalnych (np. zalanie, pożar),
  • dewastacja.

Ważnym elementem umowy jest także sposób wypłaty odszkodowania. Najczęściej mamy do czynienia z wartością odtworzeniową i rzeczywistą. Pierwsza z nich gwarantuje nam kwotę zgodną z wartością biżuterii w dniu zakupu. W drugim przypadku zostanie przyznana nam kwota w wysokości rzeczywistej wartości, czyli określonej w dniu wystąpienia szkody. 

Możliwości uzyskania odszkodowania są dwie: jako procent sumy ubezpieczenia lub w ramach limitu do ustalonej kwoty. 

Suma ubezpieczenia jest sumą wartości wszystkich części składowych majątku zgłoszonego do polisy. W sytuacji, kiedy wartość biżuterii jest bardzo wysoka i znacząco przekracza wartość nieruchomości, ubezpieczyciel może:

  • oczekiwać, że biżuteria będzie odpowiednio zabezpieczona (np. będzie przechowywana w sejfie, a dom będzie wyposażony w system antywłamaniowy),
  • zaproponować osobną polisę z myślą o ubezpieczeniu biżuterii. W tej sytuacji biżuteria będzie wyłączona z polisy mieszkaniowej. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż zawieranie dwóch lub więcej polis majątkowych mija się z celem – w przypadku szkody otrzymamy środki tylko z jednej z nich. 

Czy w każdym wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Ubezpieczenie biżuterii w ramach polisy majątkowej ma naturalnie swoje ograniczenia. W wyłączeniach odpowiedzialności jednym z ważniejszych punktów jest ten mówiący o rażącym niedbalstwie. W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe chronią się przed sytuacją, w której kradzież czy dewastacja nastąpi z winy klienta, np. gdy zostawimy otwartą bramę i drzwi, a sami udaliśmy się na dłuższy urlop. Ponadto wszelkie działania celowe (np. podpalenie) również wykluczą możliwość uzyskania odszkodowania. 

Ile kosztuje ubezpieczenie biżuterii?

Dodanie kosztowności do polisy majątkowej naturalnie podnosi wysokość składki ubezpieczeniowej. Jednak w sumie ubezpieczenie nieruchomości nie jest drogim produktem. Rocznie może nasz kosztować kilkaset złotych, co w porównaniu do wartości domu, mieszkania czy ruchomości nie jest wygórowaną kwotą. W związku z tym warto zabezpieczyć swój majątek polisą – w tym również biżuterię, która ma dla nas ogromne znaczenie finansowe i sentymentalne. 

Planujesz ubezpieczyć biżuterie? Skontaktuj się  z naszym agentem, który pomoże Ci dobrać  najbardziej optymalną ofertę dostępną na rynku. 

Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia Wrocław

Podobne wpisy

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie roweru?

W Polsce powstaje coraz więcej dróg rowerowych. Spotykamy je w dużych miastach, jak i poza głównymi trasami. Popularność rowerowego stylu życia, związanego z postawą proekologiczną, również rośnie. Rowerzyści są więc uczestnikami ruchu drogowego, co niestety niesie ze sobą ryzyko wypadków i kolizji. Efektem tych zdarzeń mogą być poważne konsekwencje finansowe. Można się jednak przed nimi...

Czytaj dalej...

Z czego składa się ubezpieczenie sprzętu sportowego?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego to świetne, niedrogie rozwiązanie, gdy regularnie uprawiamy sport. Chroni nas od konsekwencji takich zdarzeń jak zniszczenie czy kradzież sprzętu. Bez ubezpieczenia musimy liczyć się z poważnymi wydatkami - w poniższym tekście dowiesz się, jak ich uniknąć.  Jak definiujemy sprzęt sportowy? Mówiąc o sprzęcie sportowym, najczęściej myślimy o tym w wydaniu zimowym, czyli...

Czytaj dalej...

Co obejmuje ubezpieczenie instrumentów muzycznych?

Pozwalają realizować hobby, ale również zarabiać na życie. Instrumenty muzyczne, bo o nich mowa, służą swoim właścicielom nierzadko przez dziesiątki lat. To niezwykle cenne przedmioty, które należy chronić przed kradzieżą czy zniszczeniem. Ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia jednak istnieje, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie instrumentu muzycznego.  Ubezpieczenie instrumentu - zakres Ubezpieczenie instrumentów muzycznych to coraz popularniejszy...

Czytaj dalej...