+48 22 311 14 44

Ubezpieczenia budynków – co trzeba o nich wiedzieć?

Nieruchomości

Każde mienie, którego wartość da się przedstawić w pieniądzu, możemy ubezpieczyć. Nie inaczej jest w wypadku budynków, bez względu na to, czy są prywatne, firmowe czy służą do produkcji rolniczej. O czym należy pamiętać, podczas wybierania oferty? Czym różni się ubezpieczenie prywatnego domu od polisy na mienie firmowe? Więcej na ten temat w tekście poniżej.

Ubezpieczenie budynków prywatnych

Polisa majątkowa dla osób prywatnych może obejmować zarówno mieszkania, jak i domy jednorodzinne wraz z elementami na stałe przytwierdzonymi do gruntu (np. basen, garaż, płot). Ubezpieczenie budynku chroni przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak zalanie, pożar, huragan, a także obejmuje szkody będące efektem włamania, dewastacji czy kradzieży. Ubezpieczenie domu może obejmować nie tylko jego elementy stałe (czyli mury, dach, okna, zabudowy), ale również tak zwane ruchome mienie, czyli meble, pozostawioną gotówkę, sprzęt elektroniczny (RTV, AGD), dzieła sztuki, instrumenty muzyczne czy biżuterię. Warto przy tym pamiętać, iż ubezpieczenie majątkowe tego typu jest w porównaniu do wartości mienia dość tanie. Składka ubezpieczeniowa wynosi kilkaset do tysiąca złotych za 12 miesięcy ochrony.

Ubezpieczenie budynków firmowych

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością finansową. Dlatego majątek firmowy należy chronić wszelkimi sposobami, a jednym z nich jest ubezpieczenie budynków. W zakresie takiego produktu znajdziemy ochronę przed najczęstszymi powodami szkód: zalaniem, pożarem lub huraganem. Ponadto firmowe budynki mogą być chronione przed uderzeniami pojazdów mechanicznych, wiatrem, przepięciami, implozją lub eksplozją, terroryzmem czy skutkami osunięć/zapadania ziemi. Poza tym ubezpieczenie budynków firmowych będzie dotyczyło sytuacji, w której dokonano włamania i kradzieży, ale także gdy doszło do utraty czynszu od najemcy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zaznaczają, że lista ryzyk nie jest zamknięta – nie wszystkie muszą być jednoznacznie zdefiniowane, ale z oczywistych względów są one ograniczone wyłączeniami odpowiedzialności.

Ubezpieczenie budynków rolniczych

Przed ubezpieczeniem budynków rolniczych należy pamiętać, iż nie wszystkie z nich wpisują się w ramy prawne definicji takiego obiektu. Zgodnie z prawem obowiązkowym ubezpieczeniem muszą być objęte budynki na stałe zespolone z gruntem, które są użytkowane do szeroko rozumianej produkcji rolniczej, a ich powierzchnia musi wynosić co najmniej 20 m2. Obowiązkiem objęci są ci rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo o powierzchni wynoszącej co najmniej 1 ha. Wówczas obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych będzie chroniło przed skutkami 13 zdarzeń:

 • pożaru – musi powstać na zewnątrz budynku,
 • huraganu, który jest definiowany jako wiatr o prędkości co najmniej 24 m/s,
 • powodzi wskutek wylania wód płynących (rzeka) i stojących (jezioro, staw),
 • uderzenia pioruna,
 • eksplozji oraz implozji,
 • obsunięcia się ziemi,
 • tąpnięcia,
 • podtopienia w wyniku deszczu nawalnego lub spływu wód po zboczach,
 • deszczu nawalnego,
 • gradobicie,
 • opadem śniegu i zarwania dachu (ciężar przekraczający 85% wartości właściwej dla miejsca lokalizacji budynku),
 • lawiny (masy śniegu, lodu, błota, kamieni lub ziemi),
 • upadku statku powietrznego (katastrofa lub przymusowe lądowanie).

Ze względu na ściśle prawny charakter tego ubezpieczenia warto pamiętać, że istnieją również dodatkowe polisy dla rolników. Dzięki nim rolnicy mogą ubezpieczyć budynki od takich ryzyk, jak kradzież czy porywisty wiatr. Poza tym ubezpieczenia dodatkowe mogą objąć budynki, które nie spełniają powyższych warunków (np. szklarnie, tunele).

Chcesz ubezpieczyć swój budynek lub budynki, ale nadmiar ofert na rynku jest przytłaczający? Skontaktuj się z Eurofinance – jesteśmy multiagencją, która specjalizuje się w dobieraniu najkorzystniejszych ubezpieczeń majątkowych dla osób prywatnych, firm i rolników.

Podobne wpisy

Ubezpieczenie all risk – na czym polega?

Kluczowym punktem polisy majątkowej jest jej zakres. Rozumiemy przez to listę zdarzeń, które mogą wywołać szkody w majątku, a za które finansową odpowiedzialność bierze towarzystwo ubezpieczeniowe. W niektórych wypadkach pojawia się jednak konieczność, aby wykupić ubezpieczenie all risk. Na czym ono polega? Ile kosztuje? Objaśniamy.  Dlaczego warto wykupić polisę majątkową? Bez względu na to, czy...

Czytaj dalej...

Jak wygląda ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Jako właściciel mieszkania chcesz zadbać o nie jak najlepiej. Ma to szczególne znaczenie, gdy lokal przeznaczony jest do wynajęcia. Warto w takiej sytuacji rozważyć ubezpieczenie mieszkania na wynajem, gdyż w przeciwnym wypadku narażasz się na duże koszty, jeśli dojdzie do szkody. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak możesz wykupić polisę w przypadku takiego mieszkania.  Wynajmuje...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie domu od burzy i podobnych czynników naturalnych

Zmieniający się klimat powoduje, że nawet we względnie spokojnych regionach naszego kraju coraz częściej występują gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak burze, wichury czy trąby powietrzne. Zdarzenia tego typu mogą poważnie wpłynąć na budynki. Możemy się jednak chronić przed skutkami działania czynników naturalnych, wykupując ubezpieczenie domu od burzy.  Czym jest ubezpieczenie od burzy? Nieruchomości prywatne możemy...

Czytaj dalej...