22 311 14 44

Ubezpieczenia budynków – co trzeba o nich wiedzieć?

Oszczędzaj czas i pieniądze ubezpieczając się z Eurofinance Dowiedz się więcej
Nieruchomości

Każde mienie, którego wartość da się przedstawić w pieniądzu, możemy ubezpieczyć. Nie inaczej jest w wypadku budynków, bez względu na to, czy są prywatne, firmowe czy służą do produkcji rolniczej. O czym należy pamiętać, podczas wybierania oferty? Czym różni się ubezpieczenie prywatnego domu od polisy na mienie firmowe? Więcej na ten temat w tekście poniżej.

Ubezpieczenie budynków prywatnych

Polisa majątkowa dla osób prywatnych może obejmować zarówno mieszkania, jak i domy jednorodzinne wraz z elementami na stałe przytwierdzonymi do gruntu (np. basen, garaż, płot). Ubezpieczenie budynku chroni przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak zalanie, pożar, huragan, a także obejmuje szkody będące efektem włamania, dewastacji czy kradzieży. Ubezpieczenie domu może obejmować nie tylko jego elementy stałe (czyli mury, dach, okna, zabudowy), ale również tak zwane ruchome mienie, czyli meble, pozostawioną gotówkę, sprzęt elektroniczny (RTV, AGD), dzieła sztuki, instrumenty muzyczne czy biżuterię. Warto przy tym pamiętać, iż ubezpieczenie majątkowe tego typu jest w porównaniu do wartości mienia dość tanie. Składka ubezpieczeniowa wynosi kilkaset do tysiąca złotych za 12 miesięcy ochrony.

Ubezpieczenie budynków firmowych

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością finansową. Dlatego majątek firmowy należy chronić wszelkimi sposobami, a jednym z nich jest ubezpieczenie budynków. W zakresie takiego produktu znajdziemy ochronę przed najczęstszymi powodami szkód: zalaniem, pożarem lub huraganem. Ponadto firmowe budynki mogą być chronione przed uderzeniami pojazdów mechanicznych, wiatrem, przepięciami, implozją lub eksplozją, terroryzmem czy skutkami osunięć/zapadania ziemi. Poza tym ubezpieczenie budynków firmowych będzie dotyczyło sytuacji, w której dokonano włamania i kradzieży, ale także gdy doszło do utraty czynszu od najemcy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zaznaczają, że lista ryzyk nie jest zamknięta – nie wszystkie muszą być jednoznacznie zdefiniowane, ale z oczywistych względów są one ograniczone wyłączeniami odpowiedzialności.

Ubezpieczenie budynków rolniczych

Przed ubezpieczeniem budynków rolniczych należy pamiętać, iż nie wszystkie z nich wpisują się w ramy prawne definicji takiego obiektu. Zgodnie z prawem obowiązkowym ubezpieczeniem muszą być objęte budynki na stałe zespolone z gruntem, które są użytkowane do szeroko rozumianej produkcji rolniczej, a ich powierzchnia musi wynosić co najmniej 20 m2. Obowiązkiem objęci są ci rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo o powierzchni wynoszącej co najmniej 1 ha. Wówczas obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych będzie chroniło przed skutkami 13 zdarzeń:

 • pożaru – musi powstać na zewnątrz budynku,
 • huraganu, który jest definiowany jako wiatr o prędkości co najmniej 24 m/s,
 • powodzi wskutek wylania wód płynących (rzeka) i stojących (jezioro, staw),
 • uderzenia pioruna,
 • eksplozji oraz implozji,
 • obsunięcia się ziemi,
 • tąpnięcia,
 • podtopienia w wyniku deszczu nawalnego lub spływu wód po zboczach,
 • deszczu nawalnego,
 • gradobicie,
 • opadem śniegu i zarwania dachu (ciężar przekraczający 85% wartości właściwej dla miejsca lokalizacji budynku),
 • lawiny (masy śniegu, lodu, błota, kamieni lub ziemi),
 • upadku statku powietrznego (katastrofa lub przymusowe lądowanie).

Ze względu na ściśle prawny charakter tego ubezpieczenia warto pamiętać, że istnieją również dodatkowe polisy dla rolników. Dzięki nim rolnicy mogą ubezpieczyć budynki od takich ryzyk, jak kradzież czy porywisty wiatr. Poza tym ubezpieczenia dodatkowe mogą objąć budynki, które nie spełniają powyższych warunków (np. szklarnie, tunele).

Chcesz ubezpieczyć swój budynek lub budynki, ale nadmiar ofert na rynku jest przytłaczający? Skontaktuj się z Eurofinance – jesteśmy multiagencją, która specjalizuje się w dobieraniu najkorzystniejszych ubezpieczeń majątkowych dla osób prywatnych, firm i rolników.

Podobne wpisy

Jakie korzyści daje ubezpieczenie działki budowlanej?

Koszt ubezpieczenia domu w budowie nie jest duży. Na pewno mniejszy niż straty, które możesz ponieść. Dom w trakcie budowy jest narażony między innymi na pożar, silną wichurę lub powódź. Dom w stanie surowym, zamkniętym, możesz również ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem. Wtedy możesz liczyć na przykład na wypłatę odszkodowania, gdy ktoś ukradnie Ci drzwi...

Czytaj dalej...

Czy ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk jest opłacalne?

Zadaniem ubezpieczenia mieszkania od wszystkich ryzyk jest jego ochrona przed każdym możliwym niekorzystnym zdarzeniem. Wyjątek stanowią te wymienione w dokumencie OWU. Wynika to stąd, że są to wyłączenia odpowiedzialności. Jakie są zalety oraz ograniczenia w przypadku tego rodzaju polisy? Jaki jest jej przeciętny koszt?  Jak dzielą się polisy ubezpieczeniowe mieszkania? Ubezpieczenia mieszkaniowe dzielą się na...

Czytaj dalej...

Kiedy warto ubezpieczyć mieszkanie deweloperskie?

Inwestowanie w nieruchomości jest pełne pułapek, a wiele z nich może być bardzo kosztownych. Dlatego też warto posiadać ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim. Zapewni Ci ono spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe na wypadek najgorszego. Jak ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim? Podczas budowy lub przebudowy nieruchomości dobrze jest uzupełnić luki w standardowej polisie ubezpieczeniowej, wykupując dodatkowe...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu


Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.