nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Ubezpieczenie mieszkania i domu – co musisz o nim wiedzieć?

Nieruchomości

ubezpieczenie domu i mieszkania

Zakup nieruchomości to poważna inwestycja – dla wielu osób największa w życiu. Z tego względu warto zadbać o własne bezpieczeństwo i ubezpieczyć dom lub mieszkanie. Nie jest to duży koszt, a w zamian otrzymujemy spokojny sen i pewność, że nawet nieszczęśliwe wydarzenia nie wpłyną negatywnie na nasz komfort.

Co obejmuje ubezpieczenie mienia?

Wykupiona polisa dotyczy całej posiadanej nieruchomości, bez względu na to, czy jest to dom, czy mieszkanie. W jej skład wchodzą również przynależne pomieszczenia gospodarcze. Ubezpieczenie mienia obejmuje cały budynek, również strychy, piwnice, komórki lokatorskie i garaż – pod warunkiem, że mieści się on w bryle nieruchomości. Za wolnostojący trzeba będzie dodatkowo dopłacić. Rozszerzając podstawową polisę, można objąć ochroną całą posesję łącznie z ogrodzeniem i podjazdem, a także elementy małej architektury, takie jak domki letniskowe, altanki ogrodowe czy basen.

W skład każdego ubezpieczenia nieruchomości wchodzą 3 podstawowe elementy:

  • Mury – czyli elementy tworzące budynek, takie jak fundamenty, ściany czy dach;
  • Elementy stałe – do których należą trwale zamontowane sprzęty stanowiące wyposażenie mieszkania. Mogą to być okna, drzwi, elementy instalacji, kominek, różnorodne meble oraz sprzęty RTV i AGD w zabudowie itp.
  • Ruchomości domowe – czasem nazywa się je również mieniem ruchomym, do którego należeć mogą niemal wszystkie przedmioty zgromadzone w nieruchomości, takie jak np. różnorodny sprzęt elektroniczny, sportowy czy muzyczny, drobne RTV i AGD, gotówka, biżuteria, wolnostojące meble, książki, różnorodne bibeloty, odzież itp. Co ciekawe, kategoria ta obejmuje również zwierzęta domowe.

Jak widać zakres elementów wchodzących w skład ochrony ubezpieczeniowej jest dość szeroki.

Czego ubezpieczenie nie obejmuje?

Są jednak takie przedmioty, które nie można w ten sposób zabezpieczyć. Należą do nich m.in.

  • dzieła sztuki, rękopisy i inne zbiory kolekcjonerskie;
  • kamienie szlachetne;
  • broń palna;
  • czy zbiory posiadające formę cyfrową.

Z ubezpieczenia mienia wykluczone są również przedmioty wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Należy wziąć to pod uwagę przy ustalaniu zakresu polisy. W razie wątpliwości warto skonsultować się  doradcą ubezpieczeniowym z jednego z naszych oddziałów.

Przed czym chroni nas ubezpieczenie nieruchomości?

Wykupując polisę, możemy ubezpieczyć swoje mienie zarówno od nieprzewidzianych wydarzeń będących następstwem działania sił natury, jak i zniszczeń wywołanych przez osoby trzecie. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • pożar,
  • powód lub zalanie;
  • szkodliwe działanie mrozu i śniegu;
  • trzęsienie ziemi;
  • zejście lawiny;
  • uszkodzenia spowodowane przez silny wiatr deszcz lub grad;
  • osuwanie się ziemi;
  • przepięcie;
  • kradzież oraz kradzież z włamaniem;
  • rabunek;
  • dewastację;
  • czy uderzenie pojazdu mechanicznego.

Oczywiście nie każda polisa chroni przed każdym z tych zdarzeń. Wiele zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. Doświadczony doradca jest w stanie celnie ocenić ryzyko i podpowiedzieć, przed którymi zjawiskami szczególnie warto się zabezpieczyć. Zawsze również należy pamiętać, że właściwie dobrane ubezpieczenie, to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa finansowego, nawet w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń.

Podobne wpisy

Dwa ubezpieczenia nieruchomości – rozwiązanie bez korzyści

W Polsce każdy właściciel nieruchomości może wykupić ubezpieczenie, które chroni go przed finansowymi skutkami różnego rodzaju szkód. Jednakże, czy w Polsce można otrzymać dwa odszkodowania w przypadku ubezpieczenia nieruchomości? Czy wykupienie dwóch polis jest korzystne finansowo? Wyjaśniamy. Czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania? Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel nieruchomości ma prawo uzyskać w razie...

Czytaj dalej...

Jakie korzyści daje ubezpieczenie działki budowlanej?

Koszt ubezpieczenia domu w budowie nie jest duży. Na pewno mniejszy niż straty, które możesz ponieść. Dom w trakcie budowy jest narażony między innymi na pożar, silną wichurę lub powódź. Dom w stanie surowym, zamkniętym, możesz również ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem. Wtedy możesz liczyć na przykład na wypłatę odszkodowania, gdy ktoś ukradnie Ci drzwi...

Czytaj dalej...

Czy ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk jest opłacalne?

Zadaniem ubezpieczenia mieszkania od wszystkich ryzyk jest jego ochrona przed każdym możliwym niekorzystnym zdarzeniem. Wyjątek stanowią te wymienione w dokumencie OWU. Wynika to stąd, że są to wyłączenia odpowiedzialności. Jakie są zalety oraz ograniczenia w przypadku tego rodzaju polisy? Jaki jest jej przeciętny koszt?  Jak dzielą się polisy ubezpieczeniowe mieszkania? Ubezpieczenia mieszkaniowe dzielą się na...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.