nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Czym jest karencja ubezpieczeniowa?

Wiedza o ubezpieczeniach

Jednym z pojęć, które pojawia się w kontekście polis majątkowych, komunikacyjnych oraz na życie, jest karencja ubezpieczeniowa. Co ono oznacza? Jakie ograniczenia nakłada? Wyjaśniamy w poniższym tekście 

Karencja ubezpieczeniowa – co to jest?

Inaczej mówiąc, karencja ubezpieczeniowa to czasowe ograniczenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę. Może to oznaczać, że:

  1. Firma nie wypłaci odszkodowania za zdarzenie, które jest opisane w zakresie ubezpieczenia, jeśli będzie ono miało miejsce w czasie obowiązywania karencji.
  2. Wysokość odszkodowania będzie pomniejszona o stosowny procent w związku z faktem, iż zdarzenie powodujące szkodę miało miejsce w trakcie karencji.

Zgodnie z obowiązującymi praktykami karencje nie dotyczą np. ubezpieczeń komunikacyjnych, które są aktywne w 100% od momentu podpisania umowy. W ramach polis majątkowych karencje nie są powszechne, ale mogą dotyczyć spodziewanych zjawisk, np. nawałnicy, huraganów. Choć moment podpisania umowy rozpoczyna bieg ubezpieczenia, które jest ważne 12 miesięcy, to firma może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli na przykład w ciągu pierwszych 30 dni wystąpią szkody z powodu ryzyka objętego karencją. 

W jakich produktach spotkamy karencję ubezpieczeniowe?

Karencja służy ochronie interesów towarzystwa ubezpieczeniowego, które w ten sposób broni się przed nieuczciwymi klientami oraz sytuacjami, gdy wkład ubezpieczonego w polisę jest na tyle niski, iż wypłata odszkodowania jest dla firmy ogromną stratą finansową. W związku z tym karencję spotkamy w ubezpieczeniach na życie, które obejmują nie tylko świadczenia z tytułu zgonu (tu ograniczeniu może podlegać suma ubezpieczenia nawet do 2 lat), ale także zapewniają dodatkowe środki, np. z tytułu urodzenia dziecka czy na leczenie poważnych chorób. Zdarzenia te jednak są objęte karencją, dlatego np. nie otrzymamy środków za narodziny dziecka do 9 miesięcy od zawarcia umowy. Firmy chronią się w ten sposób przed osobami, które oczekują potomka i chcą w ten sposób się wzbogacić. 

 

Ponadto może dojść do sytuacji, w której kobieta nie ma świadomości, że jest w ciąży. Wbrew pozorom próby wyłudzenia odszkodowania z polis nie są tak rzadkie, jak się wydaje. Według raportu PIU (Polskiej Izby Ubezpieczeń) w 2020 roku udaremniono wyłudzenia o wartości ponad 46,8 miliona złotych z tytułu samych polis na życie. Karencje ubezpieczeniowe są więc jednym z pierwszych sposobów na eliminowanie tego typu zjawisk. 

Karencja a ubezpieczenie zdrowotne

Identycznie sprawa wygląda w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych, w których również znajdziemy karencje ubezpieczeniowe. Mogą one dotyczyć leczenia poważnych chorób czy niektórych badań, dlatego zawieranie takiej umowy z myślą o konkretnych badaniach czy wizytach u specjalisty należy poprzedzić dokładną lekturą OWU – ogólnych warunków ubezpieczenia.  

 

Szukasz ubezpieczenia, które będzie obejmowało wszystkie ryzyka od chwili podpisania umowy? To nadal możliwe – zgłoś się do Eurofinance, gdzie pomagamy naszym klientom wybrać taką propozycję, która spełni ich wszystkie oczekiwania. W naszej ofercie znajdziesz polisy kilkunastu sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych. 

 

Zobacz nasze oddziały:

Eurofinance – ubezpieczenia na życie Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa

Podobne wpisy

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych – gdzie kupić i ile kosztuje?

Energia odnawialna ma już ugruntowaną popularność wśród polskich gospodarstw domowych. Panele fotowoltaiczne i solarne są już powszechnym widokiem na dachach domów i budynków użyteczności publicznej. Inwestycja w te technologie niesie ze sobą wiele korzyści, ale jak każda inwestycja, wiąże się również z pewnym ryzykiem. Warto zatem rozważyć ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych, aby zabezpieczyć się...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie jeździeckie – jak wybrać i co obejmuje?

Jeździectwo z roku na roku zyskuje na popularności i jest chętnie uprawiane również przez najmłodszych. Początkujący jeźdźcy nie są zazwyczaj świadomi ryzyka i możliwości ochrony, a dodatkowo nie wszystkie szkółki wymagają ubezpieczenia jeździeckiego. Jednak uprawiając jeździectwo, warto zaopatrzyć się w odpowiednią polisę. Ubezpieczenie NNW może być w tym wypadku niewystarczające. Nie każda polisa obejmuje jazdę...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie kota w ramach ubezpieczenia mieszkania

Kot czy pies to przyjaciel i wierny towarzysz, którego często traktujemy jak członka rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy zadbać jak najlepiej o jego los i zabezpieczyć go przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Skuteczną ochronę dla Twoich pupilów zagwarantuje Ci polisa mieszkaniowa obejmująca ubezpieczenie kota lub psa. Z artykułu dowiesz się, na czym polega i ile...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.