Jednym z pięciu elementów, który musi znaleźć się w umowie ubezpieczeniowej, jest zakres polisy. Dotyczy on każdego produktu ubezpieczeniowego – polisy majątkowej, osobowej, na życie czy ubezpieczenia komunikacyjnego. Jak należy rozumieć zakres ubezpieczenia? W poniższym tekście wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.
Czym jest zakres ubezpieczenia?
Zakres ubezpieczenia to inaczej lista zdarzeń powodujących szkody, za które finansową odpowiedzialność bierze towarzystwo ubezpieczeniowe. Zdarzenia, które nie są ujęte w zakresie ubezpieczenia, mogą należeć do wyłączeń odpowiedzialności. To inaczej wszelkie okoliczności, za które ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Dotyczą one najczęściej działań celowych (np. podpalenie nieruchomości, samookaleczenie), czy wywołanych pod wpływem substancji odurzających (np. spowodowanie wypadku drogowego po alkoholu) lub związanych z zamieszkami ulicznymi czy rażącym niedbalstwem (np. pozostawienie otwartych drzwi i okien do mieszkania) i pogwałceniem prawa. Tu przykładem może być znaczące przekroczenie prędkości lub zignorowanie czerwonego światła, co doprowadziło do kolizji.
Zakres ubezpieczenia OC
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej może dotyczyć zarówno kierowców, jak i osób prywatnych. Oczywiście sprawia to, że zakres tych produktów jest diametralnie inny, ale w dużym uproszczeniu dotyczy roszczeń, które mogą wysuwać osoby trzecie. Gdy mowa o OC komunikacyjnym, tu sprawa jest dość jasna. Jeśli byliśmy sprawcą kolizji, to osoba poszkodowana zwraca się do naszego ubezpieczyciela o odszkodowanie w związku z koniecznością likwidacji szkody. Skutkuje to likwidacją szkody, a w wypadku ubezpieczonego utratę zniżek za bezszkodową jazdę.
OC w życiu prywatnym działa na podobnej zasadzie, ale dotyczy szkód, które możemy wyrządzić osobom trzecim. Dobrymi przykładami mogą być sytuację, gdy np. zalejemy sąsiadowi mieszkanie lub uszkodzimy ogrodzenie. Zakres ubezpieczenia OC w życiu prywatnym będzie obejmował wszelkie roszczenia do wysokości sumy ubezpieczenia ustalonej podczas podpisywania umowy.
Zakres ubezpieczenia nieruchomości
W wypadku polis majątkowych mówimy o dość jasnej liście ryzyk. Możemy ją podzielić na dwie części. Jedna z nich dotyczy zdarzeń wywołanych czynnikami naturalnymi, druga natomiast szkody wywołane działaniem osób trzecich. Do pierwszej grupy zaliczymy więc pożar, zalanie (wskutek deszczu lub powodzi), uderzenie pioruna, huragan, osunięcie ziemi, lawina śnieżna, działanie mrozu, upadek drzewa lub słupa z powodu silnego wiatru i tym podobne. Do drugiej grupy zaliczymy natomiast rabunek, kradzież z włamaniem, dewastację, upadek statku powietrznego, katastrofę w ruchu lądowym (np. uderzenie samochodu w budynek położony blisko drogi), wszelkie szkody powstałe w trakcie remontu oraz akcji ratunkowych. Możemy również wybrać polisę majątkową “all-risks”, która zakresem obejmie wszystkie możliwe ryzyka. Bez względu na decyzję, warto uprzednio ocenić, czy zakres ubezpieczenia nieruchomości spełnia nasze oczekiwania i chroni nasz majątek przed nieszczęśliwymi zdarzeniami, które są najbardziej prawdopodobne w naszym przypadku.
Zakres ubezpieczenia na życie
Wykupienie polisy na życie to poważna decyzja, dlatego warto uprzednio sprawdzić, jaki jest zakres produktu, który wybieramy. Przedmiotem polisy jest życie (czasami również zdrowie) ubezpieczonego. Zakres ubezpieczenia na życie będzie więc dotyczył m.in. okoliczności śmierci ubezpieczonego. Gdy doszło do niej w wyniku samobójstwa czy w trakcie dokonywania przestępstwa, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci beneficjentom odszkodowania. W wypadku przyczyn naturalnych, chorób lub wypadków, jeśli nie stwierdzono winy ubezpieczonego, to wskazani najbliżsi będą mieli prawo do finansowego zadośćuczynienia. Przed podpisaniem umowy należy jednak ją dokładnie przeanalizować, ponieważ zakres ubezpieczenia może być ograniczony poprzez karencje, np. poważne zachorowanie do 3 miesięcy od podpisania umowy sprawi, że nie otrzymamy żadnego odszkodowania.
Rynek ubezpieczeń może wydawać się skomplikowany, a wybór odpowiedniego produktu utrudniony. Dlatego warto zaufać specjalistom z Eurofinance, którzy doradzą, jak wybrać najkorzystniejszą ofertę, zarówno w wypadku polis majątkowych, jak i na życie.
Zapoznaj się z oddziałami naszej firmy:
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Wrocław
Opublikowano dnia: 10.10.2021 16:27
Podobne wpisy
Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co powinno zawierać?
Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start, dbają nie tylko o rozwój umysłu, ale również ciała. W końcu uprawianie sportu daje młodym ludziom nie tylko tak potrzebną aktywność fizyczną, ale także pozwala kształtować charakter czy poznawać nowych ludzi. Aby jednak udział w zajęciach tego typu był bezpieczny i nie kojarzył się z dodatkowymi, niespodziewanymi...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych – przed czym chroni?
W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii ryzyko związane z atakami hakerskimi staje się coraz bardziej realne. Dla organizacji, które w dużej mierze opierają swoją działalność na systemach informatycznych, ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest nie tylko koniecznością, ale także kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. W tym kontekście ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych zyskuje na znaczeniu. Jak je...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym polega?
Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko radość i przyjemność, ale także odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy mamy psa, kota, królika czy inne zwierzę, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Nasi pupile mogą się jednak narażać na różne zagrożenia – choroby, wypadki czy inne nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na...
Czytaj dalej...