+48 22 311 14 44

Czy warto wykupić ubezpieczenie dla programisty?

Zdrowie

W Polsce zgodnie z prawem przedstawiciele niektórych zawodów mają obowiązek posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to m.in. lekarzy czy prawników. Co jednak w przypadku innych profesji, które chcą chronić swoje finanse przed szkodami wyrządzonymi klientom czy kontrahentom? Towarzystwa ubezpieczeniowe dostrzegły potrzebę na rynku IT i stworzyły nowy produkt – ubezpieczenie dla programisty. Jak wygląda takie ubezpieczenie? Ile kosztuje? Więcej na ten temat poniżej. 

Co obejmuje ubezpieczenie dla programisty?

Obecnie rynek nie ma za wiele tego typu usług do zaoferowania. Warto jednak pamiętać, że we współpracy z dużymi firmami posiadanie ubezpieczenia OC powoli staje się standardem, który podnosi wiarygodność partnera biznesowego. Z tego powodu nie warto czekać z wykupieniem OC zawodowego programisty na ostatnią chwilę. 

 

Zakres OC dla programisty może dotyczyć całe spektrum ryzyk, które wiąże się z tym zawodem. Istotą każdego OC jest ochrona finansowa programisty (tu samozatrudnionego) przed roszczeniami kontrahentów. Oczywiście w przypadku tej grupy zawodowej są to roszczenia wynikające ze strat finansowych, które wynikną z błędów lub niedotrzymania terminów. Nie będą raczej dotyczyć uszkodzenia mienia. Bez względu na typ szkody, ubezpieczenie OC dla programisty powinno chronić przed finansowymi konsekwencjami:

  • stworzenia oprogramowania, które nie spełnia swojej funkcji, 
  • nieumyślnego usunięcia lub uszkodzenia istotnych danych, dokumentów, plików itp.,
  • przypadkowe wprowadzenia do systemów/sieci wirusa, 
  • znaczącego opóźnienia projektu,
  • wykorzystania w projekcie elementów chronionych prawem własności intelektualnych,
  • stworzenia oprogramowania, które w konsekwencji dopuści do złamiania przepisów RODO,
  • udostępniony hosting działa nieprawidłowo, co wpłynęło na kluczowe funkcjonalności serwisu (np. sklepu internetowego),
  • naruszenia zasad uczciwej konkurencji.

Ubezpieczenie dla programisty jest skierowane do osób, które tworzą strony internetowe (zarówno front-end, jak i  back-end), aplikacje webowe czy pracują w ramach utrzymania sieci, serwerów i systemów. 

Od czego zależy cena OC zawodowego programisty?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, gdy wyceniają OC programisty, biorą pod uwagę m.in. liczbę kontrahentów oraz wielkość działalności specjalisty. Oznacza to, że osoba, która ma wielu klientów i podpisuje “duże” umowy, naturalnie więcej zapłaci za OC. 12 miesięcy ubezpieczenia OC może kosztować kilka tysięcy złotych. Pod uwagę należy wziąć również sumę ubezpieczenia – im ona wyższa, tym wyższa stawka za OC. W przypadku programistów, którzy wykazują wysokie przychody w skali roku i chcą ubezpieczyć się np. na milion złotych, stawka za OC wyniesie 5-6 tysięcy złotych. Najtaniej OC dla programisty powinno wynieść około tysiąca złotych. 

Dlaczego warto?

Poziom skomplikowania pracy, jaką wykonują specjaliści z zakresu IT, jest ogromny. Z tego powodu ryzyko popełnienia błędu również jest wysokie. Choć w wielu wypadkach istnieje możliwość polubownego załatwienia sprawy i rezygnacja z roszczeń, to warto być przygotowanym na taką ewentualność. OC dla programisty pozwoli zaoszczędzić co najmniej dziesiątki tysięcy złotych w formie roszczeń oraz pozwoli uniknąć ewentualnych kosztów w przypadku batalii sądowej. 

Inne ubezpieczenia dla programisty

Poza odpowiedzialnością cywilną dobrym rozwiązaniem jest także zabezpieczenie finansowe swojej działalności przed zniszczeniem czy kradzieżą elektroniki. Umożliwia to ubezpieczenie majątkowe dla firm, z których może skorzystać samozatrudniony programista. Ma to swoje uzasadnienie w wypadku osób, które inwestują w najnowszy sprzęt i nie mogą pozwolić sobie na straty z powodu jego zniszczenia lub kradzieży. Ponadto programista, podobnie jak każda osoba prywatna, może wykupić odpowiednie ubezpieczenia na życie. Nie chodzi tu jedynie o uposażenie najbliższych w razie śmierci, ale również o zabezpieczenie swojego bytu np. po wypadku, gdy nie będzie możliwości dalszego wykonywania swojego zawodu. W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokryje straty wynikające z tego faktu. Ubezpieczenia dla programisty to wciąż młody segment rynku ubezpieczeń, ale z czasem powinno przybywać więcej interesujących ofert, stworzonych z myślą o tej grupie zawodowej.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z najbliższym oddziałem Eurofinance! Nasi agenci ubezpieczeniowi chętnie udzielą Ci wszystkich informacji.

Podobne wpisy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń szkolnych?

Powrót dzieci do szkół wiąże się z większym ryzykiem występowania różnych pospolitych urazów. To dlatego placówki oświatowe oferują ubezpieczenia szkolne, które pozwala uzyskać odszkodowanie po wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Czasami jednak nie zwracamy uwagi na to, jakie są jego warunki, a te mogą się znacząco różnić od typowych ofert ubezpieczenia NNW dla dorosłych osób....

Czytaj dalej...

Wybieramy ubezpieczenie zdrowotne w Gdańsku – na co zwrócić uwagę?

Korzystanie z państwowego systemu ochrony zdrowia nie należy do łatwych i przyjemnych. Aby zadbać o zdrowie, nierzadko musimy sięgnąć do kieszeni i udać się prywatnie do specjalisty, na rehabilitację lub szybciej wykonać niezbędne badania. Nie jest to finansowo rozsądne rozwiązanie - może nas kosztować kilkaset złotych miesięcznie. Możemy jednak uniknąć takich wydatków i wykorzystać możliwości,...

Czytaj dalej...

Kim jest beneficjent ubezpieczenia na życie?

Osoba ubezpieczona ma możliwość wpisania do polisy tak zwanego beneficjenta, czasami zwanego uposażonym. Zazwyczaj jest to osoba z rodziny - potomstwo, współmałżonek lub rodzic, ale również może to być po prostu ktoś znajomy. Czy w związku z faktem wpisania w umowę beneficjent ubezpieczenia na życie ma jakieś obowiązki? Jak wygląda przekazanie środków z polisy? Więcej...

Czytaj dalej...