nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Odszkodowanie za szwy – jak uzyskać i ile może wynosić?

Zdrowie

Odszkodowanie za szwy to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane na skutek przerwania ciągłości powłok skórnych i wynikającej z tego tytułu konieczności interwencji chirurgicznej. Uzyskanie odszkodowania za szwy jest możliwe w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia determinuje w dużej mierze skala urazu, a także jego wpływ na ogólny stan zdrowia osoby ubezpieczonej.

W jakich sytuacjach konieczne jest założenie szwów – zakres ochrony?

Szwy są konieczne do założenia w razie powstania głębokich ran z rozchodzącymi się brzegami w połączeniu z silnym krwawieniem. To niezbędny zabieg, aby rana goiła się prawidłowo, a jednocześnie zapewnia zminimalizowanie ryzyka pojawienia się niechcianej blizny. Najczęściej tego typu interwencja chirurgiczna jest potrzebna w rezultacie różnych urazów i pogryzień. Odszkodowanie za szwy może zostać wypłacone także z tytułu konieczności hospitalizacji, przeprowadzenia operacji, rehabilitacji czy wykonania badań diagnostycznych. Warunkiem wypłaty odszkodowania za szwy może być także czasowa niezdolność do wykonywania zawodu. Warto jednak przyjrzeć się sytuacjom, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Tego typu zapisy znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wyłączenia odpowiedzialności mogą dotyczyć następujących sytuacji:

  • bójki, rozruchy lub protesty,
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień,
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Warto mieć na uwadze fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe skrupulatnie sprawdzają okoliczności, w jakich doszło do uszczerbku na zdrowiu. W celu otrzymania odszkodowania za szwy konieczne jest przedstawienie ubezpieczycielowi pełnej dokumentacji medycznej.

Zapoznaj się z tematem Ubezpieczeń medycznych i dowiedz się jak zadbać o swoje zdrowie!

Odszkodowanie za szwy – jaką polisę wybrać?

Na rynku ubezpieczeń nie funkcjonuje konkretna polisa na wypadek konieczności zakładania szwów. Świadczenie z tego tytułu może zostać wypłacone w ramach polisy NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa NNW swoim zakresem obejmuje ochronę na wypadek zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń, w tym uszczerbku na zdrowiu, którego rezultatem jest założenie szwów. Tego typu polisą można objąć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Co ważne, o odszkodowanie za szwy zazwyczaj można starać się nawet do 2-3 lat od momentu wypadku, ale szczegółowe informacje znajdują się w warunkach umowy.

Ile może wynieść odszkodowanie za szwy?

Wysokość wypłaconego odszkodowania za szwy będzie zależeć od wariantu wybranej polisy i polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Zależeć będzie również od rodzaju powstałej rany oraz rozległości obrażeń u osoby ubezpieczonej. Kwota świadczenia jest obliczana na podstawie tabeli uszczerbku na zdrowiu, która znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) każdej polisy NNW. Z zasady o wysokości odszkodowania decyduje przede wszystkim wpływ doznanego urazu na życie codzienne osoby ubezpieczonej. Towarzystwa ubezpieczeniowe za najbardziej dokuczliwe urazy uznają głębokie rany dłoni oraz rany na nogach, utrudniające chodzenie. Wszelkie spowodowane urazem ograniczenia ruchowe w znacznym stopniu wpływają na kwotę wypłaconego odszkodowania. Kolejnym aspektem, oddziałującym na wysokość odszkodowania za szwy, jest długość procesu gojenia oraz wydatki wiążące się z procesem dochodzenia do zdrowia. W zależności od rozległości rany, stopnia uszkodzenia tkanek miękkich, skóry i mięśni oraz skali blizny ubezpieczony może otrzymać odszkodowanie za szwy w wysokości 1-100% całkowitej sumy ubezpieczenia.

Odszkodowanie za szwy u dzieci

Odszkodowania za szwy u dzieci są wypłacane najczęściej z tytułu polisy grupowej dostępnej w szkole. Ze względu na niską wysokość składki kwota odszkodowania za szwy również nie będzie należeć do wysokich. Rodzice mogą jednak ubezpieczyć dodatkowo dzieci i w ramach takiej polisy można liczyć na wyższe świadczenie. Warto tutaj podkreślić, że polisa szkolna obejmuje ochroną dzieci znajdujące się nie tylko na terenie placówki światowej, ale także w czasie wolnym i podczas wakacji.

Podobne wpisy

Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu uprawnia osoby ubezpieczone do uzyskania odszkodowania. Dotyczy to zarówno powszechnego ubezpieczenia, jak i polisy na życie oraz NNW. Jak wygląda procedura przyznania zadośćuczynienia w przypadku produktów komercyjnych? Odpowiadamy.  Czym jest trwały uszczerbek na zdrowiu? Trwały uszczerbek na zdrowiu definiuje się jako trwałe uszkodzenie organu, narządu lub układu, który można wyrazić...

Czytaj dalej...

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń szkolnych?

Powrót dzieci do szkół wiąże się z większym ryzykiem występowania różnych pospolitych urazów. To dlatego placówki oświatowe oferują ubezpieczenia szkolne, które pozwala uzyskać odszkodowanie po wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Czasami jednak nie zwracamy uwagi na to, jakie są jego warunki, a te mogą się znacząco różnić od typowych ofert ubezpieczenia NNW dla dorosłych osób....

Czytaj dalej...

Wybieramy ubezpieczenie zdrowotne w Gdańsku – na co zwrócić uwagę?

Korzystanie z państwowego systemu ochrony zdrowia nie należy do łatwych i przyjemnych. Aby zadbać o zdrowie, nierzadko musimy sięgnąć do kieszeni i udać się prywatnie do specjalisty, na rehabilitację lub szybciej wykonać niezbędne badania. Nie jest to finansowo rozsądne rozwiązanie - może nas kosztować kilkaset złotych miesięcznie. Możemy jednak uniknąć takich wydatków i wykorzystać możliwości,...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.