nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Zdrowie

Stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu uprawnia osoby ubezpieczone do uzyskania odszkodowania. Dotyczy to zarówno powszechnego ubezpieczenia, jak i polisy na życie oraz NNW. Jak wygląda procedura przyznania zadośćuczynienia w przypadku produktów komercyjnych? Odpowiadamy. 

Czym jest trwały uszczerbek na zdrowiu?

Trwały uszczerbek na zdrowiu definiuje się jako trwałe uszkodzenie organu, narządu lub układu, który można wyrazić w procentach. Oznacza to, że dany organ, narząd lub układ został utracony albo nie może już pełnić swoich funkcji, a stan ten nie ulegnie poprawie w przyszłości. Uszczerbek może powstać w wyniku wypadku komunikacyjnego, zachorowania, wypadku w domu lub w pracy. 

Ubezpieczenie na życie a odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Jednym z podstawowych produktów ubezpieczeniowych, który może pomóc w sytuacji, gdy dotknie nas trwały uszczerbek na zdrowiu, jest polisa na życie. Kluczowy w jej wypadku jest zakres, czyli zdarzenia, jakie obejmuje. W podstawowych wariantach ubezpieczenie na życie dotyczy jedynie śmierci posiadacza polisy. Z tego powodu przed podpisaniem umowy zainteresowany musi ją dokładnie przeanalizować. Jeśli są w niej zapisy na temat ciężkiego zachorowania oraz trwałego uszczerbku na zdrowiu, to kolejnym dokumentem, który musimy poznać, jest tabela norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. 

Znajdziemy w nim dokładne dane na temat tego, jak wybrane towarzystwo ubezpieczeniowego ocenia konkretny przypadek medyczny. Wyznaczony procent trwałego uszczerbku ma przełożenie na wysokość odszkodowania. Ubezpieczony może je wykorzystać na leczenie i rehabilitację, ale również np. na utrzymanie rodziny, jeśli doszło do utraty zdolności do wykonywania pracy. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu należy nam się również z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego, jeśli doszło do takiego zdarzenia. 

Trwały uszczerbek na zdrowiu a NNW

Innym rozwiązaniem jest ubezpieczenie NNW, które możemy wykupić w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych lub w szerszym zakresie. NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a więc odnosi się do uszczerbku na zdrowiu. Tu również ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku i trwałego uszczerbku. Identycznie jak w przypadkach powyższych, wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu jest powiązana z procentem trwałego uszczerbku. Im jest on wyższy, tym wyższe zadośćuczynienie przysługuje. Decyzję w tej sprawie podejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie dokumentacji medycznej, którą dostarcza klient. Maksymalna wysokość odszkodowania jest równa sumie ubezpieczenia, którą ustala się przed podpisaniem umowy. W przypadku NNW dla dzieci często konkretne zdarzenia są wycenione z góry, np. za złamanie nogi opiekun prawny otrzyma 5000 zł odszkodowania. 

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – uszczerbek na zdrowiu

Podobnie jak w wypadku każdej innej decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego, tak i odmowa wypłaty odszkodowania lub zaniżenie stopnia uszczerbku na zdrowiu podlega odwołaniu. Jeśli nie zgadzamy się z decyzją, należy stworzyć odpowiedni wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela to jedno z podstawowych praw klienta, z którego warto korzystać. 

Chcesz chronić swój finanse przed następstwami wypadków i innych zdarzeń? W Eurofinance doradzamy, jaki produkt ubezpieczeniowy najlepiej wybrać. Współpracujemy z kilkunastoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, stąd możesz być pewny, że podpiszesz umowę spełniającą wszystkie Twoje oczekiwania.

Mieszkasz w Warszawie i jesteś zainteresowany ubezpieczeniem? Skontaktuj się z naszymi agentami!

Eurofinance – Ubezpieczenia na życie Warszawa Ursynów

Eurofinance – Ubezpieczenia na życie Warszawa Bemowo

Podobne wpisy

Ubezpieczenie onkologiczne – co obejmuje jego zakres?

Poważna choroba, jaką jest nowotwór, może spotkać każdego z nas. Nawet co czwarty Polak może zachorować na raka. Koszty terapii i zakupu leków są często wysokie i przewyższają możliwości finansowe chorego. W tym szczególnym czasie niezbędne jest wsparcie, również to finansowe, które może zapewnić ubezpieczenie onkologiczne. Co obejmuje ubezpieczenie onkologiczne? Ubezpieczenie onkologiczne najczęściej wchodzi w...

Czytaj dalej...

Odszkodowanie za szwy – jak uzyskać i ile może wynosić?

Odszkodowanie za szwy to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane na skutek przerwania ciągłości powłok skórnych i wynikającej z tego tytułu konieczności interwencji chirurgicznej. Uzyskanie odszkodowania za szwy jest możliwe w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia determinuje w dużej mierze skala urazu, a także jego wpływ na ogólny stan zdrowia osoby ubezpieczonej. W jakich...

Czytaj dalej...

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń szkolnych?

Powrót dzieci do szkół wiąże się z większym ryzykiem występowania różnych pospolitych urazów. To dlatego placówki oświatowe oferują ubezpieczenia szkolne, które pozwala uzyskać odszkodowanie po wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Czasami jednak nie zwracamy uwagi na to, jakie są jego warunki, a te mogą się znacząco różnić od typowych ofert ubezpieczenia NNW dla dorosłych osób....

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.