Jesteś przedsiębiorcą i chcesz ubezpieczyć swoich pracowników poza obowiązkowymi składkami na ZUS i ochronę zdrowia? Sprawdź, jak wybrać grupowe ubezpieczenie pracownicze, które będzie korzystne dla Twoich pracowników oraz dla firmy.
Czym jest grupowe ubezpieczenie na życie? Czym różni się od oferty indywidualnej?
Ubezpieczenie grupowe na życie to polisa, którą zawiera podmiot (może to być pracodawca, ale także biuro podróży), aby chronić pracowników oraz ich rodziny przed finansowymi skutkami wypadków, chorób oraz śmierci. Ze względu na ogólność tego typu polisy (tj. towarzystwo ubezpieczeniowe nie weryfikuje stanu zdrowia każdego pracownika jak przy umowach indywidualnych), suma ubezpieczenia jest niższa niż w ramach umowy indywidualnej i wynosi np. do 100 tysięcy złotych, co nie podlega negocjacji. Dla indywidualnego klienta suma ubezpieczenia może wynieść nawet milion złotych.
Polisę, która jest ważna przez 12 miesięcy, może opłacać pracodawca lub pracownicy. Koszt, w zależności od wariantu, waha się od 20 do 50 zł miesięcznie za osobę. Niska składka to jedna z największych zalet ubezpieczeń pracowniczych. Jednocześnie grupowe ubezpieczenie może objąć współmałżonka pracownika, co dla wielu małżeństw jest sporą korzyścią. W przypadku ofert indywidualnych firmy dopuszczają “dopisanie” do polisy kilka osób (nawet do dziewięciu).
Jaki zakres ma grupowe ubezpieczenie pracownicze?
Z punktu widzenia osoby zatrudnionej polisa na życie w firmie to bardzo korzystny pakiet socjalny. Ubezpieczenie grupowe obejmuje ochroną 24 godziny na dobę, bez względu na miejsce pobytu pracownika. Oznacza to, że uszczerbek na zdrowiu nie musi mieć żadnego związku z obowiązkami służbowymi. W zależności od wybranego przez pracodawcę wariantu polisy, zatrudnieni mogą liczyć na świadczenia z tytułu:
- trwałej niezdolności do pracy,
- pobytu w szpitalu,
- trwałego uszczerbku na zdrowiu,
- leczenia operacyjnego,
- śmierci (wówczas środki otrzymują wskazani najbliżsi pracownika),
- rehabilitacji,
- poważnego zachowania.
Ubezpieczenie grupowe – co obejmuje ponadto to? M.in. takie okoliczności jak:
- urodzenie dziecka,
- śmierć rodzica, współmałżonka, dziecka,
- poważna choroba dziecka,
- trwały uszczerbek na zdrowiu dziecka z powodu nieszczęśliwego wypadku
Dokładną listę warunków wypłaty środków z polisy znajdziemy w OUW – ogólnych warunków ubezpieczenia. Jest to dokument, z którym powinien zapoznać się pracodawca, nim podpisze umowę z towarzystwem, oraz pracownik, który zdecyduje o przystąpieniu do ubezpieczenia. Zazwyczaj pracodawca może zaoferować osobom zatrudnionym kilka (najczęściej 2-3) wariantów polisy – jeśli to pracownicy będą ją opłacać. Im wyższa składka, tym zakres ochrony jest oczywiście szerszy.
Jak wybrać ubezpieczenie grupowe?
Ubezpieczenia grupowe pracowników są raczej sztywnym produktem, w których zakres, warianty i niska suma ubezpieczenia są podane z góry i nie podlegają negocjacjom – zwlaszcza w momencie, gdy już mamy podpisaną umowę. Oznacza to, że musimy dokładnie przestudiować co najmniej kilka ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Firmy proponują warianty dopasowane do typu działalności firm i mogą np. wykluczać najbardziej ryzykowne zdarzenia. Co ważne, TU stosują wyłączenia odpowiedzialności – czyli sytuacje, w których polisa nie będzie obowiązywać. Na liście wykluczeń najczęściej znajdziemy wypadki spowodowane pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, czy działania o charakterze przestępczym.
W Eurofinance dysponujemy ofertami kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Znajdziemy idealną propozycję dla Twojej firmy, z której będą zadowoleni Twoi pracownicy. Warto w ten sposób docenić osoby, które zatrudniamy – zabezpieczając ich finansowy byt w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń.
Opublikowano dnia: 24.03.2021 01:08
Podobne wpisy
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu – ile, gdzie i jak uzyskać?
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu to niezwykle ważny element zabezpieczenia finansowego w przypadku sytuacji, gdy w wyniku problemów zdrowotnych trafiamy pod skrzydła ochrony zdrowia. Pobyt w szpitalu może wiązać się z wysokimi kosztami leczenia, które mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Jak kupić ubezpieczenie, które nas uchroni przed takimi wydatkami? Co to jest ubezpieczenie za pobyt...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie onkologiczne – co obejmuje jego zakres?
Poważna choroba, jaką jest nowotwór, może spotkać każdego z nas. Nawet co czwarty Polak może zachorować na raka. Koszty terapii i zakupu leków są często wysokie i przewyższają możliwości finansowe chorego. W tym szczególnym czasie niezbędne jest wsparcie, również to finansowe, które może zapewnić ubezpieczenie onkologiczne. Co obejmuje ubezpieczenie onkologiczne? Ubezpieczenie onkologiczne najczęściej wchodzi w...
Czytaj dalej...Odszkodowanie za szwy – jak uzyskać i ile może wynosić?
Odszkodowanie za szwy to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane na skutek przerwania ciągłości powłok skórnych i wynikającej z tego tytułu konieczności interwencji chirurgicznej. Uzyskanie odszkodowania za szwy jest możliwe w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia determinuje w dużej mierze skala urazu, a także jego wpływ na ogólny stan zdrowia osoby ubezpieczonej. W jakich...
Czytaj dalej...