Zabezpieczanie swoich finansów i majątku jest obowiązkiem każdego dorosłego człowieka. Nie zawsze jednak sięgamy po odpowiednie produkty ubezpieczeniowe, co w sytuacji wystąpienia szkody sprawia, że jesteśmy narażeni na ogromne koszty. Gdy jednak mamy wykupioną polisę, możemy oczekiwać zadośćuczynienia. Jak wygląda taka procedura? Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia? Wyjaśniamy.
Jak uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej w ramach polisy na życie?
Wypłata odszkodowania w ramach ubezpieczenia na życie następuje, gdy ubezpieczony poniesie śmierć. Istnieją jednak okoliczności w umowie, które mogą dotyczyć m.in. utraty zdolności do wykonywania pracy czy poważnego zachorowania. Wówczas odszkodowanie i środki na leczenie otrzymuje osoba ubezpieczona, a nie beneficjent. Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia na życie w takiej sytuacji? Musimy przede wszystkim przedłożyć firmie dokumentację medyczną, która poświadczy naszą sytuację zdrowotną. Dopiero wówczas towarzystwo podejmie decyzję co do wypłaty ewentualnego odszkodowania.
Jeśli natomiast doszło do śmierci ubezpieczonego, a jesteśmy wskazanym beneficjentem, to zadośćuczynienie nie jest nam wypłacane automatycznie. Musimy się po nie zgłosić. Mamy do tego prawo, o ile nie wystąpiły żadne okoliczności wpisujące się w wyłączenia odpowiedzialności (np. ubezpieczony brał udział w przestępstwie lub popełnił samobójstwo, działał pod wpływem środków odurzających itp.). Wystarczy, że w siedzibie firmy ubezpieczeniowej złożymy odpowiednie dokumenty, czyli poświadczenie tożsamości, akt zgonu ubezpieczonego, ewentualnie (jeśli firma ubezpieczeniowa ma takie oczekiwania) dokument poświadczający pokrewieństwo z ubezpieczonym. Od tego momentu na decyzję i wypłatę odszkodowania firma ma 30 dni.
Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia majątkowego?
Szkody na majątku, np. w wypadku mieszkania lub domu, mogą oznaczać poważne koszty, które wiążą się z odbudową i wykończeniem lokalu oraz ponownego zakupu wszystkich niezbędnych sprzętów. Jak uzyskać odszkodowanie z polisy dotyczącej nieruchomości, aby uniknąć tego typu wydatków? Podstawą jest wcześniejsze przygotowanie dowodów wartości przedmiotów (faktury, paragony), jeśli zdecydowaliśmy się ubezpieczyć także mienie ruchome.
Gdy już doszło do szkody, należy jak najszybciej uzyskać od odpowiednich służb (policji, jeśli doszło do kradzieży, straży pożarnej, gdy np. dom spłonął lub doszło do zalania) protokół ze zdarzenia, w którym będą szczegółowo opisane wszystkie szkody. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia zgłoszenie szkody przez telefon lub internet, dlatego nie warto zwlekać i uczynić to jak najszybciej. Niektóre firmy oczekują przedłożenia np. kosztorysu napraw. Na wypłatę odszkodowania od momentu złożenia wniosku towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni. W razie odmowy konsumentowi przysługuje odwołanie od tej decyzji.
Odszkodowanie z ubezpieczenia komunikacyjnego OC
Jeśli zostaliśmy poszkodowani w kolizji lub wypadku drogowym nie z własnej winy, to zgodnie z prawem możemy ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC. Jakie mamy możliwości w tym wypadku? Kluczowe w tym wypadku jest uzyskanie wszelkich niezbędnych danych sprawcy wypadku, oczywiście w momencie, gdy ustalenie sprawcy jest oczywiste lub zostało przeprowadzone przez policję (musi to mieć miejsce, gdy w wypadku są ranni). Likwidacja szkody może odbyć na dwa sposoby.
Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia OC? Pierwszym ze sposobów jest BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody. Unikamy dzięki niemu kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, a całą sprawę załatwia za nas firma, w której mamy wykupione OC. To wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą uczestniczyć w procedurze, a jedynie cieszyć się sprawnym pojazdem. Możemy jednak uzyskać odszkodowanie bezpośrednio u towarzystwa, które ubezpiecza sprawcę kolizji od odpowiedzialności cywilnej. Odszkodowanie możemy otrzymać bezgotówkowo, tzn. wybrana firma będzie się rozliczać z zakładem mechanicznym, który dokona naprawy samochodu. Możemy jednak samodzielnie przedstawić wycenę szkód lub nie zgodzić się na wycenę, jaką przekaże zakład ubezpieczeniowy.
Zapoznaj się z oddziałami naszej firmy:
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Wrocław
Opublikowano dnia: 05.10.2021 16:34
Podobne wpisy
Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co powinno zawierać?
Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start, dbają nie tylko o rozwój umysłu, ale również ciała. W końcu uprawianie sportu daje młodym ludziom nie tylko tak potrzebną aktywność fizyczną, ale także pozwala kształtować charakter czy poznawać nowych ludzi. Aby jednak udział w zajęciach tego typu był bezpieczny i nie kojarzył się z dodatkowymi, niespodziewanymi...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych – przed czym chroni?
W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii ryzyko związane z atakami hakerskimi staje się coraz bardziej realne. Dla organizacji, które w dużej mierze opierają swoją działalność na systemach informatycznych, ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest nie tylko koniecznością, ale także kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. W tym kontekście ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych zyskuje na znaczeniu. Jak je...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym polega?
Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko radość i przyjemność, ale także odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy mamy psa, kota, królika czy inne zwierzę, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Nasi pupile mogą się jednak narażać na różne zagrożenia – choroby, wypadki czy inne nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na...
Czytaj dalej...