Decydując się na ubezpieczenie majątkowe, naszym obowiązkiem jest dokładne przestudiowanie OWU – ogólnych warunków ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziemy informacje na temat przedmiotu ubezpieczenia. Wśród nich może znaleźć się mienie ruchome. Co to jest? Jakie elementy majątku zaliczamy do mienia ruchomego? Wyjaśniamy.
Mienie ruchome – definicja
Mówiąc najprościej, mienie ruchome to taki element majątku, który można wynieść z nieruchomości bez potrzeby demontażu, rozkręcania, zerwania itp. W pewnym sensie są przeciwieństwem elementów stałych majątku, takich mur, podłoga czy dach. Do mienia ruchomego zaliczamy więc:
- meble,
- sprzęt RTV,
- sprzęt AGD,
- instrumenty muzyczne,
- sprzęt turystyczny, sportowy,
- elektronikę (np. smartfon, tablet, komputer, sprzęt fotograficzny),
- dzieła sztuki (mogą nim być obrazy, rzeźby, kolekcje, tkaniny, medale, instalacje, fotografie itp.),
- biżuteria,
- ubrania,
- gotówka,
- w niektórych wypadkach również zwierzęta domowe.
Dokładna lista przedmiotów, które są częścią mienia ruchomego, zależy od wybranego ubezpieczyciela. Choć w większości wypadków firmy mają bardzo zbieżne zasady w tym zakresie, to nie może to sprawić, że nie przeczytamy dokładnie warunków polisy majątkowej. W przeciwnym razie może się okazać, że nie otrzymamy odszkodowania np. za pozostawianą luzem gotówkę, bo firma ubezpieczeniowa nie zawarła jej w umowie. Warto przy tym wymienić przedmioty, które nie będą uznawane za mienie ruchome. Najczęściej są to sztaby metali (np. złota), egzotyczne zwierzęta, rośliny domowe, karty płatnicze czy papiery wartościowe.
Ubezpieczenie mienia ruchomego w mieszkaniu lub w domu
Polisy majątkowe są dostępne w kilku wariantach. Oznacza to, że mogą nie obejmować mienia ruchomego, ale tylko elementy stałe nieruchomości. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim mury domu lub mieszkania, ale również wszelkiego rodzaju zabudowy (np. szafę czy kuchnię), elementy wykończenia, dach, okna, drzwi, podłogi, sufity, armaturę łazienkową i tym podobne. W wypadku domów ubezpieczenie elementów stałych obejmie także ogrodzenie, basen, małą architekturę czy garaż (nawet jeśli jest to osobny budynek).
Taki wariant ubezpieczenia jest jednak mało korzystny w sytuacji, kiedy dojdzie do pożaru czy zalania, wskutek czego zniszczeniu ulegnie cały lokal. Odszkodowanie pozwoli uzyskać środki na odbudowę miejsca zamieszkania, ale niekoniecznie na jego pełne wyposażenie. Mienie ruchome w mieszkaniu lub w domu musi być w związku z tym objęte polisą. Szczególną uwagę powinni zwrócić na to właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem. Ubezpieczenie mienia ruchomego jest również możliwe, gdy nie jesteśmy właścicielem mieszkania. Dotyczy to w szczególności lokali komunalnych, których prawowitym właścicielem jest gmina lub miasto. Oferta ta nie jest jednak dostępna u wszystkich ubezpieczycieli.
Od jakich ryzyk warto ubezpieczyć majątek ruchomy?
Bez względu na rodzaj polisy, ubezpieczenie mienia ruchomego oznacza, że wybrany zakładu ubezpieczeń wzajemnych bierze finansową odpowiedzialność za szkody, które są skutkiem zdarzeń wpisanych w umowie. Ma to swoje odzwierciedlenie w sumie ubezpieczenia, która jest równa sumie wartości nieruchomości oraz wartości mienia ruchomego (wyceny dokona rzeczoznawca).
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, jak ubezpieczyciel rozumie wartość owego mienia. Istnieją dwie możliwości – odtworzeniowa oraz rzeczywista. Pierwszy wariant jest korzystniejszy, gdyż pozwoli na zakup sprzętu nowego o podobnych parametrach, czyli na odtworzeniu wyposażenia lokalu sprzed wystąpienia szkody (bez możliwości jego ulepszania). W drugim wariancie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pomniejszone o zużycie przedmiotów, co sprawi, że prawdopodobnie nie będziemy w stanie zakupić np. nowych mebli w identycznym standardzie. Dlatego jeśli zależy nam, aby w razie szkody odzyskać mienie ruchome w 100%, to powinniśmy zdecydować się na odszkodowanie w wysokości wartości odtworzeniowej. Wiąże się to wprawdzie z wyższą składka ubezpieczeniową, ale ma swoje uzasadnienie, jeśli cenimy sobie aktualny komfort w miejscu zamieszkania.
Sprawdź oddziały naszej firmy:
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Wrocław
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Legionowo
Opublikowano dnia: 15.10.2021 16:20
Podobne wpisy
Jak wykupić ubezpieczenie samochodu od pożaru?
Pożar samochodu to zdarzenie, które w praktyce oznacza, że pojazd będzie nadawał się jedynie do kasacji. Dla każdego kierowcy to ogromna strata i duży kłopot. Zorganizowanie innego środka transportu może być wymagające finansowo, dlatego warto uprzednio wykupić ubezpieczenie samochodu od pożaru. Jak to zrobić? W jakich sytuacjach może dojść do pożaru samochodu? Samozapłon samochodu może...
Czytaj dalej...Jak wygląda ubezpieczenie drona?
Popularność dronów w naszym kraju rośnie. To urządzenia, które pozwalają na wykonanie niezwykłych zdjęć i materiałów wideo. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nierzadko sprzęt tego typu jest drogi, a do tego może zagrażać innym, to warto wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu drona. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym tekście. Czy drona należy ubezpieczyć? Dron...
Czytaj dalej...Sprawdzamy, jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie aparatu fotograficznego
Aparat fotograficzny dla osoby profesjonalnie zajmującej się robieniem zdjęć to narzędzie pracy o ogromnej wartości. Nie inaczej jest w wypadku osób prywatnych, które lubią fotografować w wolnym czasie i również inwestują w drogi sprzęt. Biorąc pod uwagę, że mówimy o aparatach i akcesoriach wartych kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, zasadne jest pytanie, czy możemy...
Czytaj dalej...