+48 22 311 14 44

Sprawdzamy, jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie aparatu fotograficznego

Mienie ruchome

Aparat fotograficzny dla osoby profesjonalnie zajmującej się robieniem zdjęć to narzędzie pracy o ogromnej wartości. Nie inaczej jest w wypadku osób prywatnych, które lubią fotografować w wolnym czasie i również inwestują w drogi sprzęt. Biorąc pod uwagę, że mówimy o aparatach i akcesoriach wartych kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, zasadne jest pytanie, czy możemy je ubezpieczyć. Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu sprzętu foto? Przeczytaj poniższy tekst. 

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego w ramach polisy majątkowej

Sprzęt fotograficzny możemy ubezpieczyć jako tak zwane mienie ruchome w ramach polisy majątkowej. Głównym przedmiotem ubezpieczenia będzie nieruchomość, czyli dom lub mieszkanie. Musimy jednak zadbać o to, aby oferta towarzystwa ubezpieczeniowego obejmowała również mienie ruchome, do którego zaliczamy nie tylko sprzęt foto, ale także meble, elektronikę, sprzęt RTV, AGD, biżuterię, dzieła sztuki, a nawet zwierzęta domowe. Wówczas aparat i akcesoria będą chronione od skutków zdarzeń, których lista również może się różnić w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej jednak mówimy o takich ryzykach jak pożar, zalanie, przepięcie, huragan, ale również wandalizm czy kradzież. Dołączenie ubezpieczenia aparatu fotograficznego do polisy mieszkaniowej nieznacznie podniesie jej koszt, który wyniesie kilkaset złotych za 12 miesięcy ochrony. 

 

Co równie istotne, odszkodowanie powinno być wypłacane według wartości odtworzeniowej (czyli otrzymujemy taką sumą, za jaką zakupiliśmy sprzęt), a nie rzeczywistej. Ten drugi sposób obliczania wysokości odszkodowania powoduje, że otrzymujemy kwotę pomniejszoną o zużycie sprzętu do momentu wystąpienia szkody. W ten sposób może się okazać, że musimy zdecydować się na technicznie gorszy aparat lub zrezygnować z niektórych obiektywów. Ubezpieczenie aparatu cyfrowego wiąże się z zaakceptowaniem okoliczności, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Stanie się tak, gdy aparat zostanie umyślnie zniszczony lub uległ naturalnemu zużyciu. Ponadto szkody na mieniu, które zostały wywołane z winy ubezpieczonego, który był pod wpływem alkoholu, również są podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania. 

Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego w firmie

Każdy podmiot, który zajmuje się fotografią profesjonalnie, może ubezpieczyć swój sprzęt. Produkty stworzone z myślą o firmach mają zazwyczaj szerszy zakres. Ubezpieczenie aparatu cyfrowego w firmie może dotyczyć także danych, które znajdują się na karcie pamięci, ale także szkód, które są wynikiem błędów pracowników firmy. Tego typu produkt to ubezpieczenie aparatu fotograficznego od kradzieży poza siedzibą firmy, podczas podróży służbowej czy pracy w plenerze. 

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego w podróży

Innym sposobem na ochronę majątku przed szkodami jest ubezpieczenie sprzętu fotograficznego w podróży. Dotyczy ono osób prywatnych, które wyjeżdżają za granicę, ale chcą czuć się bezpiecznie. Produktem, który będzie w takich sytuacjach najodpowiedniejszy, jest ubezpieczenie bagażu. Możemy być wówczas pewni, że w razie kradzieży lub zgubienia któregokolwiek z elementów bagażu towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie w wysokości sumy ubezpieczenia, którą ustaliliśmy podczas podpisywania umowy. Tu koszt ubezpieczenia aparatu zależy od wspomnianej sumy ubezpieczenia, która powinna być zbieżna z wartością przedmiotów, które ze sobą zabieramy w podróż. 

Posiadasz drogi sprzęt i chcesz, aby ubezpieczenie sprzętu fotograficznego chroniło Twoje finanse przed niespodziewanymi zdarzeniami i szkodami? Zgłoś się do Eurofinance, gdzie pomagamy naszym klientom w dobraniu idealnej propozycji ubezpieczenia majątkowego, które obejmie także Twój niezwykle wartościowy sprzęt. 

Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe  Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe  Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Wrocław
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Legionowo

Podobne wpisy

Co to jest mienie ruchome?

Decydując się na ubezpieczenie majątkowe, naszym obowiązkiem jest dokładne przestudiowanie OWU - ogólnych warunków ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziemy informacje na temat przedmiotu ubezpieczenia. Wśród nich może znaleźć się mienie ruchome. Co to jest? Jakie elementy majątku zaliczamy do mienia ruchomego? Wyjaśniamy.  Mienie ruchome - definicja Mówiąc najprościej, mienie ruchome to taki element majątku, który...

Czytaj dalej...

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie roweru?

W Polsce powstaje coraz więcej dróg rowerowych. Spotykamy je w dużych miastach, jak i poza głównymi trasami. Popularność rowerowego stylu życia, związanego z postawą proekologiczną, również rośnie. Rowerzyści są więc uczestnikami ruchu drogowego, co niestety niesie ze sobą ryzyko wypadków i kolizji. Efektem tych zdarzeń mogą być poważne konsekwencje finansowe. Można się jednak przed nimi...

Czytaj dalej...

Z czego składa się ubezpieczenie sprzętu sportowego?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego to świetne, niedrogie rozwiązanie, gdy regularnie uprawiamy sport. Chroni nas od konsekwencji takich zdarzeń jak zniszczenie czy kradzież sprzętu. Bez ubezpieczenia musimy liczyć się z poważnymi wydatkami - w poniższym tekście dowiesz się, jak ich uniknąć.  Jak definiujemy sprzęt sportowy? Mówiąc o sprzęcie sportowym, najczęściej myślimy o tym w wydaniu zimowym, czyli...

Czytaj dalej...