Jak chronić cenne elementy majątku, takie jak biżuteria czy zegarki? Pod wieloma względami są drogie przedmioty, które mają ogromną wartość sentymentalną. Ich strata boli nas więc podwójnie. W jaki sposób możemy ją zrekompensować? Czy warto wykupić ubezpieczenie biżuterii?
Jak ubezpieczyć biżuterię?
Najprostszym i jednocześnie najpopularniejszym sposobem na ubezpieczenie biżuterii jest włączenie jej do zakresu polisy majątkowej. Ubezpieczenie mieszkania czy domu składa się przede wszystkim z zabezpieczenia elementów stałych (mury, dach, okna, podłogi i tym podobne), ale firmy ubezpieczeniowe umożliwiają dodanie do umowy ochrony tak zwanych ruchomości. Ten element polisy obejmuje nie tylko biżuterię (czyli kolczyki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki, zegarki itp.), ale również sprzęt AGD, RTV, sprzęt sportowy czy meble.
Zakres ubezpieczenia biżuterii
Jeśli zdecydujemy się na polisę majątkową i ubezpieczenie biżuterii, musimy pamiętać o najważniejszym: biżuteria musi znajdować się na terenie nieruchomości (czyli np. w domu czy w mieszkaniu, ale nie w garażu czy w samochodzie na podjeździe), aby chroniła ją umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym. Istotnym warunkiem jest również użytkowy charakter biżuterii. W zakres ochrony polisy wchodzą szkody wywołane takimi czynnikami jak:
- kradzież (zarówno z włamaniem, jak i bez widocznych śladów włamania),
- zniszczenie wskutek działania czynników naturalnych (np. zalanie, pożar),
- dewastacja.
Ważnym elementem umowy jest także sposób wypłaty odszkodowania. Najczęściej mamy do czynienia z wartością odtworzeniową i rzeczywistą. Pierwsza z nich gwarantuje nam kwotę zgodną z wartością biżuterii w dniu zakupu. W drugim przypadku zostanie przyznana nam kwota w wysokości rzeczywistej wartości, czyli określonej w dniu wystąpienia szkody.
Możliwości uzyskania odszkodowania są dwie: jako procent sumy ubezpieczenia lub w ramach limitu do ustalonej kwoty.
Suma ubezpieczenia jest sumą wartości wszystkich części składowych majątku zgłoszonego do polisy. W sytuacji, kiedy wartość biżuterii jest bardzo wysoka i znacząco przekracza wartość nieruchomości, ubezpieczyciel może:
- oczekiwać, że biżuteria będzie odpowiednio zabezpieczona (np. będzie przechowywana w sejfie, a dom będzie wyposażony w system antywłamaniowy),
- zaproponować osobną polisę z myślą o ubezpieczeniu biżuterii. W tej sytuacji biżuteria będzie wyłączona z polisy mieszkaniowej. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż zawieranie dwóch lub więcej polis majątkowych mija się z celem – w przypadku szkody otrzymamy środki tylko z jednej z nich.
Czy w każdym wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?
Ubezpieczenie biżuterii w ramach polisy majątkowej ma naturalnie swoje ograniczenia. W wyłączeniach odpowiedzialności jednym z ważniejszych punktów jest ten mówiący o rażącym niedbalstwie. W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe chronią się przed sytuacją, w której kradzież czy dewastacja nastąpi z winy klienta, np. gdy zostawimy otwartą bramę i drzwi, a sami udaliśmy się na dłuższy urlop. Ponadto wszelkie działania celowe (np. podpalenie) również wykluczą możliwość uzyskania odszkodowania.
Ile kosztuje ubezpieczenie biżuterii?
Dodanie kosztowności do polisy majątkowej naturalnie podnosi wysokość składki ubezpieczeniowej. Jednak w sumie ubezpieczenie nieruchomości nie jest drogim produktem. Rocznie może nasz kosztować kilkaset złotych, co w porównaniu do wartości domu, mieszkania czy ruchomości nie jest wygórowaną kwotą. W związku z tym warto zabezpieczyć swój majątek polisą – w tym również biżuterię, która ma dla nas ogromne znaczenie finansowe i sentymentalne.
Planujesz ubezpieczyć biżuterie? Skontaktuj się z naszym agentem, który pomoże Ci dobrać najbardziej optymalną ofertę dostępną na rynku.
Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia Wrocław
Opublikowano dnia: 09.03.2021 00:41
Podobne wpisy
Jak wykupić ubezpieczenie samochodu od pożaru?
Pożar samochodu to zdarzenie, które w praktyce oznacza, że pojazd będzie nadawał się jedynie do kasacji. Dla każdego kierowcy to ogromna strata i duży kłopot. Zorganizowanie innego środka transportu może być wymagające finansowo, dlatego warto uprzednio wykupić ubezpieczenie samochodu od pożaru. Jak to zrobić? W jakich sytuacjach może dojść do pożaru samochodu? Samozapłon samochodu może...
Czytaj dalej...Jak wygląda ubezpieczenie drona?
Popularność dronów w naszym kraju rośnie. To urządzenia, które pozwalają na wykonanie niezwykłych zdjęć i materiałów wideo. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nierzadko sprzęt tego typu jest drogi, a do tego może zagrażać innym, to warto wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu drona. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym tekście. Czy drona należy ubezpieczyć? Dron...
Czytaj dalej...Co to jest mienie ruchome?
Decydując się na ubezpieczenie majątkowe, naszym obowiązkiem jest dokładne przestudiowanie OWU - ogólnych warunków ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziemy informacje na temat przedmiotu ubezpieczenia. Wśród nich może znaleźć się mienie ruchome. Co to jest? Jakie elementy majątku zaliczamy do mienia ruchomego? Wyjaśniamy. Mienie ruchome - definicja Mówiąc najprościej, mienie ruchome to taki element majątku, który...
Czytaj dalej...