+48 22 311 14 44

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie roweru?

Mienie ruchome

W Polsce powstaje coraz więcej dróg rowerowych. Spotykamy je w dużych miastach, jak i poza głównymi trasami. Popularność rowerowego stylu życia, związanego z postawą proekologiczną, również rośnie. Rowerzyści są więc uczestnikami ruchu drogowego, co niestety niesie ze sobą ryzyko wypadków i kolizji. Efektem tych zdarzeń mogą być poważne konsekwencje finansowe. Można się jednak przed nimi ustrzec – pomogą w tym ubezpieczenia rowerowe.

Ubezpieczenie roweru – kiedy warto?

Obecnie ubezpieczenie roweru nie jest obowiązkowe, choć nie brakuje głosów, iż powinno być inaczej. Dotyczy to w szczególności OC – o którym poniżej – ale również dodatkowych ubezpieczeń, które będą chronić rower przed skutkami zniszczenia lub kradzieży. Z myślą o rowerzystach pragnących ubezpieczyć się od kradzieży i zniszczenia powstało ubezpieczenie Casco. W jego zakresie znajdują się wszelkie szkody, które mogą powstać w wyniku działań osób trzecich (w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie ustalić sprawcy) oraz czynników naturalnych (pożar, huragan, powódź itp.). 

Nim jednak podpiszemy umowę Casco, warto dokładnie przejrzeć jej warunki. Najczęściej nie możemy objąć polisą rower, który jest starszy niż 5 lat. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj określa, jak rower powinien być przechowywany, aby wypłata odszkodowania w razie kradzieży była możliwa. Jeśli zostawimy rower bez zapięcia lub nie zgłosimy natychmiast kradzieży, a dopiero po kilku dniach, ubezpieczyciel może nie uznać zgłoszenia. Nie otrzymamy wówczas środków z ubezpieczenia roweru. Cena Casco jest uzależniona od wartości roweru, który chcemy ubezpieczyć. W przypadku roweru o wartości 5000 zł może wynieść około 200 zł. AC, podobnie jak inne umowy ubezpieczeniowe, zawieramy na 12 miesięcy. 

Czy warto wykupić OC dla rowerzysty?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kojarzymy najczęściej z obowiązkiem każdego kierowcy samochodu. W przypadku osób, które regularnie jeżdżą rowerami, ma ono również swoje zastosowanie. OC rowerzysty chroni nas szkodami, które możemy wyrządzić innym pojazdom oraz pieszym. W sytuacji, w której np. potrącimy pieszego lub zarysujemy czyjś samochód, ewentualne odszkodowanie wypłaci towarzystwo ubezpieczeniowe. W ten sposób możemy zaoszczędzić ogromne sumy – w przeciwnym wypadku zostaniemy obciążeni kosztami naprawy samochodu lub leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych. 

OC dla rowerzysty to produkt stworzony z myślą o osobach, które często poruszają się rowerem, dojeżdżają do pracy lub uprawiają sport w warunkach miejskich, gdzie nietrudno o kolizję. OC na rower nie jest drogie – w podstawowym zakresie kosztuje kilkadziesiąt złotych. Jeśli rozszerzymy jego zakres o ochronę poza terytorium naszego kraju i zwiększymy sumę ubezpieczenia (np. do 200 tysięcy złotych), to OC będzie nas kosztować ponad 150 zł. Składkę tego ubezpieczenia opłacamy raz na 12 miesięcy, choć istnieje możliwość wykupienia jej również na krótszy okres, tj. 7 miesięcy. W przeciwieństwie do obowiązkowego OC dla samochodów, OC rowerzysty nie ma z góry określonej sumy ubezpieczenia. Jeśli szkoda zostanie wyceniona powyżej wybranej sumy ubezpieczenia, to będziemy zmuszeni pokryć brakującą kwotę z własnych środków. 

Dodatkowe ubezpieczenie na rower – NNW

Poza OC i Casco rowerzyści mogą skorzystać z NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zadaniem tego produktu ubezpieczeniowego jest ochrona finansów rowerzysty w sytuacji, w której ulegnie on poważnemu wypadkowi i dozna uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie rowerowe NNW zapewni środki w razie konieczności rehabilitacji, wykupu leków czy z tytułu utraconej zdolności do pracy. Dokładne ramy polisy znajdziemy w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Tam także znajduje się informacja na temat sumy ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką towarzystwo może nam wypłacić w ramach odszkodowania. 

Jesteś zapalonym rowerzystą i chcesz chronić swój środek lokomocji? W Eurofinance dysponujemy ofertami ubezpieczenia rowerowego kilkunastu firm. Wybierzemy spośród nich najkorzystniejsze rozwiązanie, dzięki czemu będziesz chronić swoje finanse oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Podobne wpisy

Z czego składa się ubezpieczenie sprzętu sportowego?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego to świetne, niedrogie rozwiązanie, gdy regularnie uprawiamy sport. Chroni nas od konsekwencji takich zdarzeń jak zniszczenie czy kradzież sprzętu. Bez ubezpieczenia musimy liczyć się z poważnymi wydatkami - w poniższym tekście dowiesz się, jak ich uniknąć.  Jak definiujemy sprzęt sportowy? Mówiąc o sprzęcie sportowym, najczęściej myślimy o tym w wydaniu zimowym, czyli...

Czytaj dalej...

Co obejmuje ubezpieczenie instrumentów muzycznych?

Pozwalają realizować hobby, ale również zarabiać na życie. Instrumenty muzyczne, bo o nich mowa, służą swoim właścicielom nierzadko przez dziesiątki lat. To niezwykle cenne przedmioty, które należy chronić przed kradzieżą czy zniszczeniem. Ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia jednak istnieje, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie instrumentu muzycznego.  Ubezpieczenie instrumentu - zakres Ubezpieczenie instrumentów muzycznych to coraz popularniejszy...

Czytaj dalej...

Jakie możliwości daje ubezpieczenie laptopa?

Zniszczenie lub kradzież laptopa to spory kłopot. Nowy komputer to wydatek kilku tysięcy złotych, a ewentualna naprawa również nie należy do najtańszych. A sprzęt jest nam niezbędny - możemy go używać do pracy, ale może być to również sprzęt gamingowy wysokiej klasy. Bez względu na przeznaczenie, musimy o niego zadbać i go ubezpieczyć przed skutkami...

Czytaj dalej...