nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Co to jest i na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody?

Motoryzacja

Kolizja drogowa, która nie wynikła z naszej winy, to przyczyna dużego stresu i wątpliwości, czy możliwe będzie uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy. W niektórych sytuacjach możemy mieć trudności z wyegzekwowaniem roszczeń, zwłaszcza gdy musimy całą procedurę przejść samodzielnie. Istnieje jednak bardzo pomocne rozwiązanie – bezpośrednia likwidacja szkody. Jak możemy z niej skorzystać?

Roszczenie ubezpieczeniowe – tradycyjna droga postępowania

Gdy dojdzie do stłuczki czy kolizji z winy drugiego kierowcy, to naszym obowiązkiem jest uzyskać od niego dane osobowe, dane pojazdu oraz nazwę firmy ubezpieczeniowej, w którym sprawca ma wykupione OC. Oznacza to, że musimy załatwić odszkodowanie z firmą, której prawdopodobnie nie znamy. Współpraca tym względzie nie musi więc układać się po naszej myśli. Musimy poczekać na wycenę szkody (która oczywiście możemy odrzucić), a następnie na naprawę pojazdu i jego odbiór.

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkody?

BLS działa w Polsce od 1 kwietnia 2015 roku. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w ramach inicjatywy kilku towarzystw ubezpieczeniowych, które chciały poprawić jakość obsługi klienta, a także przyspieszyć niektóre procedury. Bezpośrednia likwidacja szkody dotyczy ubezpieczenia OC samochodu. BLS przerzuca odpowiedzialność za cały proces odszkodowawczy na naszego ubezpieczyciela, który w imieniu poszkodowanego kierowcy negocjuje z firmą, w której ma OC sprawca. Jeśli sprawca nie miał w chwili kolizji ważnego OC, to nasza firma ubezpieczeniowa będzie dochodzić odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zasady BLS

Bezpośrednia likwidacja szkody ma jednak swoje ograniczenia. Jest to związane z faktem, iż cały proces ma być przyspieszony, więc dotyczy nieskomplikowanych zdarzeń drogowych. Podstawową zasadą BLS jest to, że obejmuje zdarzenia, w którym doszło tylko do szkody na mieniu. Jeśli w wypadku ktokolwiek ucierpiał (kierowca, pasażer, osoba postronna), nie możemy skorzystać z BLS. Ponadto:

  • do kolizji musi dojść w Polsce, BLS nie zadziała w wypadku kolizji i wypadków poza granicami państwa,
  • w zdarzeniu brały udział maksymalnie dwa pojazdy,
  • wartość szkody nie przekracza 30 tys. złotych.

Gdy zdarzenie nie spełnia choćby jednego z powyższych warunków, to po odszkodowanie musimy udać się bezpośrednio do ubezpieczalni, w której OC wykupił sprawca kolizji. BLS nie będzie również możliwe, jeśli firma po stronie sprawcy nie ma tej możliwości w ofercie. Istnieją instrumenty podobne do BLS, ale może się ostatecznie okazać, że nasza firma ubezpieczeniowa nie może w naszym imieniu odzyskać odszkodowania.

 

Czy BLS ma wady?

To jedno z tych rozwiązań w systemie ubezpieczeń komunikacyjnych, któremu trudno cokolwiek zarzucić. W programie uczestniczy znaczna większość największych firm ubezpieczeniowych, sama procedura jest uproszczona, od ostatecznej kwoty odszkodowania możemy się odwołać, dlatego warto powierzyć roszczenia sprawdzonej firmie ubezpieczeniowej.

W Eurofinance poza ubezpieczeniami komunikacyjnymi zajmujemy się także polisami majątkowymi oraz na życie. Bez względu na to, jakie są Twoje potrzeby, zapraszamy do naszych biur, gdzie pomagamy wybrać korzystne oferty spośród propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Podobne wpisy

Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?

Zakup samochodu w leasingu to popularne rozwiązanie, gdyż pozwala na korzystanie z nowego auta bez konieczności angażowania dużych środków finansowych na początkową inwestycję. Jednak decydując się na leasing, trzeba pamiętać, że ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, a jego specyfika różni się od tradycyjnego ubezpieczenia auta na własność. Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu w leasingu? Dlaczego ubezpieczenie...

Czytaj dalej...

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Samochody elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Rosnąca świadomość ekologiczna, postęp technologiczny sprawiają, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup pojazdu zasilanego energią elektryczną. Jednak jednym z aspektów, który budzi zainteresowanie potencjalnych nabywców, jest koszt ubezpieczenia takiego pojazdu. Ile więc zapłacimy za ubezpieczenie samochodu elektrycznego? Co wpływa na koszt ubezpieczenia samochodu elektrycznego? Koszt ubezpieczenia samochodu...

Czytaj dalej...

Autocasco a Assistance – jakie są różnice?

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne cieszą się coraz większą popularnością, a do najchętniej wybieranych należą Autocasco i Assistance. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują swoim klientom rozbudowaną ofertę nieobowiązkowych polis komunikacyjnych. Ze względu na podobne brzmienie nazw obu polis wielu klientów myli je ze sobą. Autocasco odróżnia od Assistance wyższa średnia składka. Kolejną cechą odmienną jest to,...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.