nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Ubezpieczenia komunikacyjne – co to jest i co trzeba o nich wiedzieć?

Motoryzacja

Każdy kierowca, poza obowiązkowym OC, ma możliwość skorzystania z innych ubezpieczeń komunikacyjnych. Im ich więcej, tym lepiej chronimy swoje zdrowie oraz finanse, szczególnie w wypadku zdarzeń powstałych z naszej winy lub z przyczyn od nas niezależnych (np. pożar, powódź). W poniższym tekście odpowiadamy, czym są ubezpieczenia komunikacyjne oraz jaki mają zakres, a także ile kosztują.

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne z definicji należą do grupy ubezpieczeń majątkowych, ponieważ ich przedmiotem są samochody oraz zdrowie i życie, których wartość można wyrazić w pieniądzu. Kwestię ubezpieczeń komunikacyjnych reguluje kodeks cywilny. Istnieją 4 podstawowe ubezpieczenia tego typu – OC, AC, NNW i Assistance – i dotyczą samochodów osobowych, ciężarowych (powyżej 3,5 tony) i motocykli. Korzystać z nich mogą zarówno osoby prywatne, jak i firmy czy instytucje.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

OC, czyli odpowiedzialność cywilna

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadacza samochodu jest podstawowym i jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Oznacza to, że każdy kierowca musi wykupić OC, a zakres każdej oferty OC jest identyczny. W tym wypadku zawsze decydujemy się na jak najniższą składkę za ubezpieczenie. Jej ostateczna wysokość zależy od wieku i doświadczenia kierowcy, parametrów samochodu (pojemności silnika, modelu, marki i rocznika), miasta, w którym pojazd będzie się poruszał oraz oczywiście od wysokości zniżek za bezszkodową jazdę.

Rolą OC jest chronienie ubezpieczonego przed skutkami szkód, które może spowodować u innych uczestników ruchu drogowego. Warto przy tym pamiętać, iż za brak OC grozi nam kara, która jest zawsze dostosowana do wysokości minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju. W 2021 za brak ważnego OC:

  • do 3 dni zapłacimy jako kierowca pojazdów osobowych 1120 zł, ciężarowych 1680 zł, a motocykla 190 zł,
  • od 4 do 14 dni – odpowiednio 2800, 4200 i 470 zł,
  • powyżej 14 dni 5600,  8400 i 930 zł.

Za wystawienie grzywny odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W Polsce w 2019 roku ponad UFG wystawił ponad 125 tysięcy wezwań do zapłaty z powodu braku OC. Samo OC dla doświadczonego kierowcy samochodu osobowego to koszt kilkuset złotych. Młoda, niedoświadczona osoba zapłaci około tysiąca złotych. OC zawieramy na 12 miesięcy.

AC, czyli autocasco

Drugim ubezpieczeniem, już nieobowiązkowym, jest autocasco. Dzięki niemu chronimy swój portfel przed wydatkami związanymi z naszym samochodem w sytuacji, gdy:

  • jesteśmy sprawcą kolizji,
  • nie jesteśmy w stanie ustalić sprawcy szkody,
  • szkoda jest wynikiem działania czynników naturalnych (pożar,  spadnie na nie gałąź lub słup oświetleniowy wskutek wichur czy zostanie zalane w wyniku powodzi),
  • samochód zostanie skradziony i nie zostanie odnaleziony.

Należy jednak pamiętać, iż AC będzie dość drogie dla starszych samochodów, ponieważ ryzyko ich awarii jest wyższe, niż w wypadku pojazdów nowych. W wypadku AC czynnikiem decydującym o wyborze danej oferty nie powinna być cena, ale jej stosunek do zakresu umowy – tak aby ochrona była możliwe jak najszersza.

NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje nasze zdrowie i życie podczas przebywania w samochodzie lub w trakcie wsiadania/wysiadania z niego. Co ważne, NNW jest ubezpieczeniem, które obejmuje wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe (w takim samym zakresie). Kiedy dochodzi do wypłaty odszkodowania z NNW? Gdy w wyniku zdarzeń precyzyjnie określonych w warunkach ubezpieczenia doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu (wyrażony w procentach). Wówczas z NNW możemy otrzymać zwrot kosztów leczenia, leków czy rehabilitacji. To jedno z najtańszych ubezpieczeń komunikacyjnych, jego wysokość w podstawowym zakresie wyniesie kilkadziesiąt złotych.

Assistance

Drogowy Assistance pomoże nam w sytuacji, gdy np. skończy się nam paliwo w trakcie jazdy, zgubimy lub zatrzaśniemy kluczyki w aucie, a także gdy ulegnie ono awarii i nie mamy możliwości dotarcia do mechanika. Ubezpieczyciel wówczas wezwie odpowiedniego fachowca lub lawetę, która zabierze nasz pojazd do wskazanego zakładu mechanicznego. To bardzo przydatne zabezpieczenie dla osób, które bardzo eksploatują swoje auta i chcą mieć pewność, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów.

Szukasz najkorzystniejszych ubezpieczeń komunikacyjnych? Skontaktuj się z Eurofinance, gdzie dysponujemy ofertami kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Pomożemy Ci wybrać propozycję, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.

Podobne wpisy

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie motoru od kradzieży

Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty. Zabezpiecza on przed stratami finansowymi w przypadku kradzieży pojazdu, której niestety nie da się całkowicie uniknąć. Jaki produkt należy wybrać, aby chronić swój majątek przed skutkami tego przestępstwa? Jak ubezpieczyć się przed kradzieżą? Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty,...

Czytaj dalej...

Jak ubezpieczyć się od skutków zalania samochodu?

Zalanie samochodu jest jednym z najczęstszych nieprzewidywalnych zdarzeń, które może spotkać każdego kierowcę. W jaki sposób właściciele aut mogą chronić swoje finanse przed skutkami takiego zdarzenia?  Przyczyny i skutki zalania samochodu Najczęstszymi przyczynami zalania samochodu mogą być między innymi ulewne deszcze, powodzie, wylewy wód czy awarie instalacji wodociągowej. Konsekwencje zalania samochodu mogą być bardzo poważne...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.