Pobyt w domku letniskowym to doskonały pomysł na dłuższy urlop poza miastem w trakcie upałów. Warto jednak zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Podobnie jak dom czy mieszkanie, tak i tego typu nieruchomość może być objęta ubezpieczeniem. Jak wykupić taką polisę oraz jaka jest wysokość rocznej stawki za ubezpieczenie domku letniskowego?
Czy warto ubezpieczyć domek letniskowy?
Domek letniskowy jest często rzadziej użytkowany niż dom główny, co oznacza, że może być bardziej narażony na różne zagrożenia, takie jak włamania, akty wandalizmu czy skutki trudnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo, w przypadku domków położonych w lesie, w górach czy nad wodą, istnieje większe ryzyko zalania, powodzi czy pożaru. Ubezpieczenie takiej nieruchomości pozwala na zabezpieczenie finansowe przed skutkami takich zdarzeń.
Jak ubezpieczyć domek letniskowy?
Najczęściej ubezpieczenie domku letniskowego jest połączone z ubezpieczeniem majątkowym domu lub mieszkania. Nie jest to więc osobny produkt, ale rozszerzenie już istniejącej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy je dołączyć do posiadanego ubezpieczenia w każdej chwili. W wypadku nowych umów zawiera się je na 12 miesięcy – pod wieloma względami jest to więc standardowa polisa majątkowa.
Jak definiuje się dom letniskowy?
Kluczowe w zrozumieniu ubezpieczenia domu letniskowego jest definicja tego typu nieruchomości, która różni się od domu czy mieszkania. Gdy decydujemy się na ubezpieczenie domu i wczytamy się w wyłączenia odpowiedzialności, możemy spotkać się z zapisem, iż w przypadku, gdy nieruchomość nie jest zamieszkana przez ponad 30 (lub więcej) dni z rzędu, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za np. kradzież z włamaniem. Warunek ten nie ma zastosowania w przypadku ubezpieczenia domu letniskowego, który z racji swojego przeznaczenia jest zamieszkały co najwyżej przez 3-4 miesiące w roku.
Musimy więc pamiętać, że za domek letniskowy uznaje się budynek, który może pełnić funkcję mieszkalną. Ponadto musi to być konstrukcja wolnostojąca i trwale przytwierdzona do gruntu. Jest to również budynek, który ma tylko 1 poziom. Jego maksymalna powierzchnia użytkowa może wynosić 35 metrów kwadratowych, a działka, na której się znajduje, musi mieć co najmniej 500 metrów kwadratowych.
Ubezpieczyciele nie określają z góry, z jakich materiałów może być wybudowany domek. W związku z tym możliwe jest ubezpieczenie domu letniskowego drewnianego oraz murowanego, choć to pierwsze będzie z racji większego ryzyka (np. pożaru) droższe. Co istotne, za domek letniskowy nie uznaje się altany. W przypadku niektórych firm ubezpieczeniowych za domek letniskowy uznaje się także budynki na ogródkach działkowych.
Zakres ubezpieczenia domku letniskowego
Dobre ubezpieczenie domu letniskowego obejmuje przede wszystkim stałe elementy budynku, takie jak fundamenty, dach, strop, ściany, jak również parapety, izolację, wszelkie instalacje i armaturę sanitarną. W zależności od wybranej oferty polisa będzie chronić posiadacza ubezpieczenia przed finansowymi skutkami takich zdarzeń jak:
- pożar,
- uderzenie pioruna,
- upadek statku powietrznego,
- zalanie (wskutek powodzi lub nawalnego deszczu),
- kradzież i dewastacja,
- huragan,
- upadek drzewa.
Gdy dojdzie do zniszczenia domku letniskowego z jednego z powodów wymienionych powyżej, musimy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, a ten po oględzinach i ocenie strat zdecyduje o wypłacie odszkodowania.
Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego?
- Cena ubezpieczenia domku letniskowego zależy od wielu czynników. Podstawowym jest wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawrzemy umowę na polisę majątkową. Stawki będą w tym wypadku różnić się o maksymalnie kilkadziesiąt procent. Wybrana firma weźmie natomiast pod uwagę:
wartość domku letniskowego oraz terenu, na którym się znajduje, - lokalizacja (inaczej brane pod uwagę są np. domki nad jeziorem, gdzie wzrasta ryzyko zalania),
- materiał, z którego budynek został wzniesiony (ryzyko w przypadku domku murowanego jest niższe niż gdy mamy do czynienia z drewnianym),
- dodatkowe usługi takie jak NNW, OC w życiu prywatnym czy Assistance.
Do standardowej polisy mieszkaniowej, która rocznie kosztuje kilkaset złotych (tu koszt również zależy m.in. od wartości głównej nieruchomości), włączenie ubezpieczenia domku letniskowego w podstawowym zakresie podniesie stawkę o 100-200 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się np. na OC w życiu prywatnym oraz Assistance, to koszt może wzrosnąć o kolejne kilkaset złotych.
Wyłączenia odpowiedzialności
Nim wykupimy ostatecznie ubezpieczenia domku letniskowego, warto uprzednio sprawdzić listę wyłączeń odpowiedzialności. Są to okoliczności, które sprawiają, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania mimo faktu, iż wystąpiła szkoda.
Wyłączenia mogą dotyczyć elementów majątku, np. pozostawionych w domku sprzętów RTV, pieniędzy i innych przedmiotów wartościowych. Nie jest to regułą. Niektóre ubezpieczenie domku letniskowego obejmują także mienie ruchome, a więc wszelkiego rodzaju sprzęty, meble i tym podobne. Z tego względu musimy zawsze dowiedzieć się, co będzie przedmiotem ubezpieczenia majątkowego.
Ponadto na liście wyłączeń znajdziemy takie okoliczności jak zły stan techniczny budynku, samowolę budowlaną, długą nieobecność właścicieli (tj. powyżej czasu wskazanego w umowie), czy brak prac konserwatorskich, niezbędnych do utrzymania budynku w dobrym stanie. Poza tym ubezpieczyciel może wymagać odpowiednich zabezpieczeń domku letniskowego – kłódek, zamków, a nawet krat w oknach. Jeśli tego nie dopilnujemy, ubezpieczenie domku letniskowego nie zostanie uruchomione, a firma nie wypłaci nam odszkodowania.
Planujesz ubezpieczyć domek letniskowy? Skontaktuj się z naszym agentem, który pomoże Ci dobrać najbardziej optymalną ofertę dostępną na rynku.
Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia Wrocław
Opublikowano dnia: 05.02.2025 15:58
Podobne wpisy
Ubezpieczenie domu w budowie – co obejmuje?
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Proces ten często wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, które wiążą się np. ze wzięciem kredytu. Ubezpieczenie domu w budowie to pozwala chronić inwestora przed nieprzewidzianymi kosztami związanymi z uszkodzeniem, zniszczeniem czy kradzieżą mienia. Co to jest ubezpieczenie domu w budowie? Ubezpieczenie domu w budowie, jak...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie mieszkania od zalania – jak działa i co obejmuje?
Zalanie mieszkania to jedno z najczęściej występujących zagrożeń, które mogą spotkać właścicieli i najemców nieruchomości. Pęknięta rura, awaria pralki, a czasami nawet zalanie przez sąsiada z góry – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skutkować poważnymi stratami finansowymi. Aby uchronić się przed kosztami związanymi z usunięciem szkód, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania od zalania. Na...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi – jak działa w praktyce?
W Polsce niestety powodzie zdarzają się coraz częściej, co ma związek z gwałtownymi zmianami klimatycznymi oraz nieprzewidywalnymi anomaliami pogodowymi. Co gorsza, skutki powodzi mogą być katastrofalne zarówno dla domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i budynków gospodarczych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ochronie swojego mienia przed ewentualnymi zniszczeniami. Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi to forma ochrony, która...
Czytaj dalej...