nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych – gdzie kupić i ile kosztuje?

Wiedza o ubezpieczeniach

Energia odnawialna ma już ugruntowaną popularność wśród polskich gospodarstw domowych. Panele fotowoltaiczne i solarne są już powszechnym widokiem na dachach domów i budynków użyteczności publicznej. Inwestycja w te technologie niesie ze sobą wiele korzyści, ale jak każda inwestycja, wiąże się również z pewnym ryzykiem. Warto zatem rozważyć ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami.

Dlaczego warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne i solarne?

Panele fotowoltaiczne są inwestycją wysokiej wartości, która może przynieść znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Jednak jak każda technologia, są one narażone na różnorodne ryzyka, takie jak uszkodzenia mechaniczne, które mogą być wynikiem silnych wiatrów, gradu, upadku gałęzi czy innych przedmiotów. Podobnie jak każde inne mienie, może również dojść do prób celowego uszkodzenia przez osoby trzecie – kradzież to raczej kwestia marginalna, choć w naszym kraju już kilkukrotnie informowano o takich zdarzeniach. Panele ponadto mogą ulec różnym wadom czy np. uderzeniu pioruna, dlatego ich ubezpieczenie pozwala na zabezpieczenie się przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń. Na zakup i instalację gospodarstwa domowe wydają dziesiątki tysięcy złotych, dlatego polisa ma sens w przypadku tak drogiego sprzętu.

Gdzie kupić ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych można zakupić u różnych ubezpieczycieli. W Polsce coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje specjalistyczne polisy dla właścicieli instalacji odnawialnych źródeł energii. Oto kilka popularnych miejsc, gdzie można nabyć takie ubezpieczenie:

  1. Wiele dużych firm ubezpieczeniowych, takich jak PZU, Allianz, Warta czy Generali, posiada w swojej ofercie ubezpieczenia dla paneli fotowoltaicznych i solarnych. Warto skontaktować się z przedstawicielem firmy i zapytać o szczegóły oferty, aby wybrać polisę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.
  2. Multiagencja ubezpieczeniowa – na rynku istnieją również specjalistyczne firmy, takie jak Eurofinance, które koncentrują się wyłącznie na zbieraniu ofert towarzystw. Ponadto multiagencja doradza swoim klientom, aby ci mogli wybrać jak najlepszą propozycję
  3. Internetowe porównywarki ubezpieczeń. Korzystanie z nich sposób na szybkie porównanie ofert różnych ubezpieczycieli i znalezienie najkorzystniejszej polisy. Porównywarki umożliwiają porównanie cen, zakresu ochrony i warunków ubezpieczenia, co ułatwia podjęcie decyzji.

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych?

Koszt ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych i solarnych zależy od wielu czynników, takich jak wartość instalacji, lokalizacja, zakres ochrony oraz wybrana firma. Najczęściej jednak ubezpieczenie fotowoltaiki jest powiązane polisą majątkową, która obejmuje nieruchomość. W wielu wypadkach panele fotowoltaiczne są traktowano jako mienie stałe – może więc odnosić się do np. murów. Zależy to między innymi od sposobu rodzaju instalacji – niektóre firmy ubezpieczeniowe nie obejmują polisą np. panele instalowane na gruncie i ubezpieczają tylko te, które są zamontowane na dachu.

W związku z tym tak naprawdę dyskusja na temat ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych dotyczy polisy majątkowej. Z tego względu ostateczny koszt ochrony na 12 miesięcy będzie zależał od wartości majątku, czyli domu, jego elementów ruchomych i samej instalacji. Dodatkowo ważny będzie zakres ochrony, Polisy podstawowe, obejmujące tylko uszkodzenia mechaniczne, będą tańsze niż polisy rozszerzone, które dodatkowo zabezpieczają przed kradzieżą, wandalizmem czy awariami technicznymi. Istotna jest także lokalizacja. Koszt ubezpieczenia może być wyższy w miejscach bardziej narażonych na ryzyko, np. obszary o ekstremalnych warunkach pogodowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych? Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, koszt ubezpieczenia majątkowego obejmującego instalację fotowoltaiczną wyniesie od kilkuset do ponad tysiąca złotych rocznie. Samo “dodanie” paneli do polisy podniesie jej koszt o 100-300 złotych – tu szczegółowe warunki ubezpieczyciela zadecydują, ile faktycznie wyniesie cała polisa.

Zapraszamy do skorzystania z pełnej oferty ubezpieczeń w Warszawie oraz pozostałych oddziałach.

Podobne wpisy

Ubezpieczenie jeździeckie – jak wybrać i co obejmuje?

Jeździectwo z roku na roku zyskuje na popularności i jest chętnie uprawiane również przez najmłodszych. Początkujący jeźdźcy nie są zazwyczaj świadomi ryzyka i możliwości ochrony, a dodatkowo nie wszystkie szkółki wymagają ubezpieczenia jeździeckiego. Jednak uprawiając jeździectwo, warto zaopatrzyć się w odpowiednią polisę. Ubezpieczenie NNW może być w tym wypadku niewystarczające. Nie każda polisa obejmuje jazdę...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie kota w ramach ubezpieczenia mieszkania

Kot czy pies to przyjaciel i wierny towarzysz, którego często traktujemy jak członka rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy zadbać jak najlepiej o jego los i zabezpieczyć go przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Skuteczną ochronę dla Twoich pupilów zagwarantuje Ci polisa mieszkaniowa obejmująca ubezpieczenie kota lub psa. Z artykułu dowiesz się, na czym polega i ile...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie tabletu i iPada – co warto wiedzieć?

Tablet, iPad oraz podobne urządzenia elektroniczne to coraz bardziej zaawansowane sprzęty, których wartość może sięgać wielu tysięcy złotych. Co więcej, są to urządzenia pełne cennych dla właściciela danych, których utrata może być szczególnie kłopotliwa. Nie może dziwić więc fakt, że popularnym sposobem na ochronę wartościowej elektroniki stało się ubezpieczenie tabletu czy iPada. Ubezpieczenie tabletu lub...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.