+48 22 311 14 44

Ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie dla lekarzy?

Zdrowie

Każdy lekarz z własną praktyką jest objęty obowiązkiem wykupu ubezpieczenia OC. Nie oznacza to jednak, że to jedyny sposób, w który ta grupa zawodowa może chronić swoje finanse przed niespodziewanymi zdarzeniami w pracy. Firmy ubezpieczeniowe, poza obowiązkowym OC lekarza proponują także inne produkty, którym przyjrzymy się w poniższym tekście. 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy – zakres i sumy gwarantowane

Zgodnie z przepisami prawa obowiązek posiadania OC mają lekarze, którzy prowadzą własną działalność. Podstawą prawną w tym wypadku jest Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22.12.2011 r. (Dz. U. Nr 293, poz. 1729). Osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę (ale bez własnej działalności) natomiast zostają włączone do ubezpieczenia OC podmiotu medycznego, w którym mają etat. Ubezpieczenie OC lekarza w ramach umowy zlecenie nie jest co do zasady konieczne (tj. nie wymaga go wspomniane Rozporządzenie Ministra Finansów), ale może być wymagane przez placówkę, z którą lekarz podpisuje umowę cywilnoprawną. 

W przypadku obowiązkowego OC dla lekarzy suma ubezpieczenia jest określona z góry i  75 000 euro na jedno zdarzenie oraz 350 000 euro na wszystkie zdarzenia. W zakresie ubezpieczenia wchodzą szkody, które mogą wyniknąć wskutek błędu w sztuce lekarskiej lub w konsekwencji zaniechania. Biorąc pod uwagę stres, który wiąże się z wykonywaniem tak odpowiedzialnego zawodu, nie dziwi, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie tylko dla lekarzy, ale również dla innych pracowników ochrony zdrowia, np. pielęgniarek. 

Ile kosztuje OC dla lekarzy?

Wysokość stawki podstawowego ubezpieczenia dla lekarzy zależy od specjalizacji, którą wykonuje dany lekarz. Im większe ryzyko popełnionego błędu, tym składka na OC dla lekarza jest wyższa. Dlatego najwyższą kwotę muszą co roku uiszczać osoby wykonujące zadania w ramach m.in. anestezjologii, ginekologii, neonatologii, okulistyki, chirurgii estetycznej, traumatologii narządu ruchu, chirurgii i tym podobnych. Do grupy średniej kwalifikują się lekarze stomatolodzy ze wszystkimi specjalizacjami (ortodoncja, periodontologia, protetyka itp.). Najniższą składkę OC dla lekarzy opłacają interniści oraz m.in. onkolodzy. W ich przypadku ryzyko popełnienia poważnego błędu oceniono jako najniższe, co ma odzwierciedlenie w cenie OC. Ostateczna wysokość składki OC zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz od ewentualnych dodatkowych ubezpieczeń, o których więcej poniżej. 

Czego nie obejmuje OC lekarza?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla lekarza nie obejmuje szkód:

  1. Wyrządzonych po pozbawieniu lub w okresie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej.
  2. Które dotyczą rzeczy, sprzętu,
  3. Z których wynika zapłata kar umownych.
  4. Powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.

Dodatkowe ubezpieczenia OC dla lekarzy

Towarzystwa ubezpieczeniowe poza obowiązkowym OC dla lekarza proponują również rozszerzenie tej polisy. Jedną z opcji jest podwyższenie sumy ubezpieczenia, co może być dobrym rozwiązaniem w przypadku zabiegów o wysokim stopniu ryzyka. Ponadto rozszerzone OC lekarza może obejmować szkody w mieniu, ale także spowodowane w ramach rażącego niedbalstwa czy nawet pod wpływem alkoholu. Ponadto ten wariant ubezpieczenia OC dla lekarza może obejmować wszelkie zdarzenia, które miały miejsce poza granicami kraju. Należy przy tym pamiętać, iż każda firma ubezpieczeniowa proponuje nieco inne możliwości, które warto rozważyć. 

OC dla lekarzy to nie wszystko – sprawdź inne możliwości

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również takie produkty stworzone z myślą o lekarzach jak:

  • NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ochrona prawna, czyli zabezpieczenie finansów w razie konieczności skorzystania z usług adwokata, zasięgnięcia porady prawnej itp.,
  • podobnie jak każdy inny klient indywidualny, lekarze mogą również skorzystać z ubezpieczenia na życie. Ze względu na ryzyko, jakie wiąże się z tym zawodem, składka ubezpieczeniowa może być jednak większa niż w przypadku “typowego” Kowalskiego, 
  • zabezpieczenie na wypadek utraty dochodu (niemożność wykonywania pracy),
  • WZW i HIW – to ubezpieczenia na wypadek zarażenia się którąkolwiek z tych dwóch chorób, często są to dwie osobne opcje.

Ze wszystkimi dodatkowymi produktami i ubezpieczeniami koszt składki może wynieść powyżej 1000 zł. W przypadku wyboru jedynie obowiązkowej oferty ceny wahają się od 100 do 600 zł. 

Planujesz  wykupić ubezpieczenie OC dla lekarzy? Skontaktuj się  z naszym agentem, który pomoże Ci dobrać  najbardziej optymalną ofertę dostępną na rynku. 

Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia Wrocław

Podobne wpisy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń szkolnych?

Powrót dzieci do szkół wiąże się z większym ryzykiem występowania różnych pospolitych urazów. To dlatego placówki oświatowe oferują ubezpieczenia szkolne, które pozwala uzyskać odszkodowanie po wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Czasami jednak nie zwracamy uwagi na to, jakie są jego warunki, a te mogą się znacząco różnić od typowych ofert ubezpieczenia NNW dla dorosłych osób....

Czytaj dalej...

Wybieramy ubezpieczenie zdrowotne w Gdańsku – na co zwrócić uwagę?

Korzystanie z państwowego systemu ochrony zdrowia nie należy do łatwych i przyjemnych. Aby zadbać o zdrowie, nierzadko musimy sięgnąć do kieszeni i udać się prywatnie do specjalisty, na rehabilitację lub szybciej wykonać niezbędne badania. Nie jest to finansowo rozsądne rozwiązanie - może nas kosztować kilkaset złotych miesięcznie. Możemy jednak uniknąć takich wydatków i wykorzystać możliwości,...

Czytaj dalej...

Kim jest beneficjent ubezpieczenia na życie?

Osoba ubezpieczona ma możliwość wpisania do polisy tak zwanego beneficjenta, czasami zwanego uposażonym. Zazwyczaj jest to osoba z rodziny - potomstwo, współmałżonek lub rodzic, ale również może to być po prostu ktoś znajomy. Czy w związku z faktem wpisania w umowę beneficjent ubezpieczenia na życie ma jakieś obowiązki? Jak wygląda przekazanie środków z polisy? Więcej...

Czytaj dalej...