+48 22 311 14 44

Jak najkorzystniej wybrać grupowe ubezpieczenie na życie?

Zdrowie

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz ubezpieczyć swoich pracowników poza obowiązkowymi składkami na ZUS i ochronę zdrowia? Sprawdź, jak wybrać grupowe ubezpieczenie pracownicze, które będzie korzystne dla Twoich pracowników oraz dla firmy. 

Czym jest grupowe ubezpieczenie na życie? Czym różni się od oferty indywidualnej?

Ubezpieczenie grupowe na życie to polisa, którą zawiera podmiot (może to być pracodawca, ale także biuro podróży), aby chronić pracowników oraz ich rodziny przed finansowymi skutkami wypadków, chorób oraz śmierci. Ze względu na ogólność tego typu polisy (tj. towarzystwo ubezpieczeniowe nie weryfikuje stanu zdrowia każdego pracownika jak przy umowach indywidualnych), suma ubezpieczenia jest niższa niż w ramach umowy indywidualnej i wynosi np. do 100 tysięcy złotych, co nie podlega negocjacji. Dla indywidualnego klienta suma ubezpieczenia może wynieść nawet milion złotych.

 

 Polisę, która jest ważna przez 12 miesięcy, może opłacać pracodawca lub pracownicy. Koszt, w zależności od wariantu, waha się od 20 do 50 zł miesięcznie za osobę. Niska składka to jedna z największych zalet ubezpieczeń pracowniczych. Jednocześnie grupowe ubezpieczenie może objąć współmałżonka pracownika, co dla wielu małżeństw jest sporą korzyścią. W przypadku ofert indywidualnych firmy dopuszczają “dopisanie” do polisy kilka osób (nawet do dziewięciu). 

Jaki zakres ma grupowe ubezpieczenie pracownicze?

Z punktu widzenia osoby zatrudnionej polisa na życie w firmie to bardzo korzystny pakiet socjalny. Ubezpieczenie grupowe obejmuje ochroną 24 godziny na dobę, bez względu na miejsce pobytu pracownika. Oznacza to, że uszczerbek na zdrowiu nie musi mieć żadnego związku z obowiązkami służbowymi. W zależności od wybranego przez pracodawcę wariantu polisy, zatrudnieni mogą liczyć na świadczenia z tytułu:

 • trwałej niezdolności do pracy,
 • pobytu w szpitalu,
 • trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • leczenia operacyjnego,
 • śmierci (wówczas środki otrzymują wskazani najbliżsi pracownika),
 • rehabilitacji,
 • poważnego zachowania.

Ubezpieczenie grupowe – co obejmuje ponadto to? M.in. takie okoliczności jak:

 • urodzenie dziecka,
 • śmierć rodzica, współmałżonka, dziecka,
 • poważna choroba dziecka,
 • trwały uszczerbek na zdrowiu dziecka z powodu nieszczęśliwego wypadku

Dokładną listę warunków wypłaty środków z polisy znajdziemy w OUW – ogólnych warunków ubezpieczenia. Jest to dokument, z którym powinien zapoznać się pracodawca, nim podpisze umowę z towarzystwem, oraz pracownik, który zdecyduje o przystąpieniu do ubezpieczenia. Zazwyczaj pracodawca może zaoferować osobom zatrudnionym kilka (najczęściej 2-3) wariantów polisy – jeśli to pracownicy będą ją opłacać. Im wyższa składka, tym zakres ochrony jest oczywiście szerszy. 

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe?

Ubezpieczenia grupowe pracowników są raczej sztywnym produktem, w których zakres, warianty i niska suma ubezpieczenia są podane z góry i nie podlegają negocjacjom – zwlaszcza w momencie, gdy już mamy podpisaną umowę. Oznacza to, że musimy dokładnie przestudiować co najmniej kilka ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Firmy proponują warianty dopasowane do typu działalności firm i mogą np. wykluczać najbardziej ryzykowne zdarzenia. Co ważne, TU stosują wyłączenia odpowiedzialności – czyli sytuacje, w których polisa nie będzie obowiązywać. Na liście wykluczeń najczęściej znajdziemy wypadki spowodowane pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, czy działania o charakterze przestępczym. 

W Eurofinance dysponujemy ofertami kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Znajdziemy idealną propozycję dla Twojej firmy, z której będą zadowoleni Twoi pracownicy. Warto w ten sposób docenić osoby, które zatrudniamy – zabezpieczając ich finansowy byt w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń. 

 

Podobne wpisy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń szkolnych?

Powrót dzieci do szkół wiąże się z większym ryzykiem występowania różnych pospolitych urazów. To dlatego placówki oświatowe oferują ubezpieczenia szkolne, które pozwala uzyskać odszkodowanie po wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Czasami jednak nie zwracamy uwagi na to, jakie są jego warunki, a te mogą się znacząco różnić od typowych ofert ubezpieczenia NNW dla dorosłych osób....

Czytaj dalej...

Wybieramy ubezpieczenie zdrowotne w Gdańsku – na co zwrócić uwagę?

Korzystanie z państwowego systemu ochrony zdrowia nie należy do łatwych i przyjemnych. Aby zadbać o zdrowie, nierzadko musimy sięgnąć do kieszeni i udać się prywatnie do specjalisty, na rehabilitację lub szybciej wykonać niezbędne badania. Nie jest to finansowo rozsądne rozwiązanie - może nas kosztować kilkaset złotych miesięcznie. Możemy jednak uniknąć takich wydatków i wykorzystać możliwości,...

Czytaj dalej...

Kim jest beneficjent ubezpieczenia na życie?

Osoba ubezpieczona ma możliwość wpisania do polisy tak zwanego beneficjenta, czasami zwanego uposażonym. Zazwyczaj jest to osoba z rodziny - potomstwo, współmałżonek lub rodzic, ale również może to być po prostu ktoś znajomy. Czy w związku z faktem wpisania w umowę beneficjent ubezpieczenia na życie ma jakieś obowiązki? Jak wygląda przekazanie środków z polisy? Więcej...

Czytaj dalej...