Stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu uprawnia osoby ubezpieczone do uzyskania odszkodowania. Dotyczy to zarówno powszechnego ubezpieczenia, jak i polisy na życie oraz NNW. Jak wygląda procedura przyznania zadośćuczynienia w przypadku produktów komercyjnych? Odpowiadamy.
Czym jest trwały uszczerbek na zdrowiu?
Trwały uszczerbek na zdrowiu definiuje się jako trwałe uszkodzenie organu, narządu lub układu, który można wyrazić w procentach. Oznacza to, że dany organ, narząd lub układ został utracony albo nie może już pełnić swoich funkcji, a stan ten nie ulegnie poprawie w przyszłości. Uszczerbek może powstać w wyniku wypadku komunikacyjnego, zachorowania, wypadku w domu lub w pracy.
Ubezpieczenie na życie a odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
Jednym z podstawowych produktów ubezpieczeniowych, który może pomóc w sytuacji, gdy dotknie nas trwały uszczerbek na zdrowiu, jest polisa na życie. Kluczowy w jej wypadku jest zakres, czyli zdarzenia, jakie obejmuje. W podstawowych wariantach ubezpieczenie na życie dotyczy jedynie śmierci posiadacza polisy. Z tego powodu przed podpisaniem umowy zainteresowany musi ją dokładnie przeanalizować. Jeśli są w niej zapisy na temat ciężkiego zachorowania oraz trwałego uszczerbku na zdrowiu, to kolejnym dokumentem, który musimy poznać, jest tabela norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Znajdziemy w nim dokładne dane na temat tego, jak wybrane towarzystwo ubezpieczeniowego ocenia konkretny przypadek medyczny. Wyznaczony procent trwałego uszczerbku ma przełożenie na wysokość odszkodowania. Ubezpieczony może je wykorzystać na leczenie i rehabilitację, ale również np. na utrzymanie rodziny, jeśli doszło do utraty zdolności do wykonywania pracy. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu należy nam się również z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego, jeśli doszło do takiego zdarzenia.
Trwały uszczerbek na zdrowiu a NNW
Innym rozwiązaniem jest ubezpieczenie NNW, które możemy wykupić w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych lub w szerszym zakresie. NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a więc odnosi się do uszczerbku na zdrowiu. Tu również ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku i trwałego uszczerbku. Identycznie jak w przypadkach powyższych, wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu jest powiązana z procentem trwałego uszczerbku. Im jest on wyższy, tym wyższe zadośćuczynienie przysługuje. Decyzję w tej sprawie podejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie dokumentacji medycznej, którą dostarcza klient. Maksymalna wysokość odszkodowania jest równa sumie ubezpieczenia, którą ustala się przed podpisaniem umowy. W przypadku NNW dla dzieci często konkretne zdarzenia są wycenione z góry, np. za złamanie nogi opiekun prawny otrzyma 5000 zł odszkodowania.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – uszczerbek na zdrowiu
Podobnie jak w wypadku każdej innej decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego, tak i odmowa wypłaty odszkodowania lub zaniżenie stopnia uszczerbku na zdrowiu podlega odwołaniu. Jeśli nie zgadzamy się z decyzją, należy stworzyć odpowiedni wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela to jedno z podstawowych praw klienta, z którego warto korzystać.
Chcesz chronić swój finanse przed następstwami wypadków i innych zdarzeń? W Eurofinance doradzamy, jaki produkt ubezpieczeniowy najlepiej wybrać. Współpracujemy z kilkunastoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, stąd możesz być pewny, że podpiszesz umowę spełniającą wszystkie Twoje oczekiwania.
Mieszkasz w Warszawie i jesteś zainteresowany ubezpieczeniem? Skontaktuj się z naszymi agentami!
Opublikowano dnia: 15.01.2022 14:31
Podobne wpisy
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu – ile, gdzie i jak uzyskać?
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu to niezwykle ważny element zabezpieczenia finansowego w przypadku sytuacji, gdy w wyniku problemów zdrowotnych trafiamy pod skrzydła ochrony zdrowia. Pobyt w szpitalu może wiązać się z wysokimi kosztami leczenia, które mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Jak kupić ubezpieczenie, które nas uchroni przed takimi wydatkami? Co to jest ubezpieczenie za pobyt...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie onkologiczne – co obejmuje jego zakres?
Poważna choroba, jaką jest nowotwór, może spotkać każdego z nas. Nawet co czwarty Polak może zachorować na raka. Koszty terapii i zakupu leków są często wysokie i przewyższają możliwości finansowe chorego. W tym szczególnym czasie niezbędne jest wsparcie, również to finansowe, które może zapewnić ubezpieczenie onkologiczne. Co obejmuje ubezpieczenie onkologiczne? Ubezpieczenie onkologiczne najczęściej wchodzi w...
Czytaj dalej...Odszkodowanie za szwy – jak uzyskać i ile może wynosić?
Odszkodowanie za szwy to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane na skutek przerwania ciągłości powłok skórnych i wynikającej z tego tytułu konieczności interwencji chirurgicznej. Uzyskanie odszkodowania za szwy jest możliwe w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia determinuje w dużej mierze skala urazu, a także jego wpływ na ogólny stan zdrowia osoby ubezpieczonej. W jakich...
Czytaj dalej...