+48 22 311 14 44

Na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Zdrowie

prywatne ubezpieczenie medyczneDługie oczekiwanie w kolejce do specjalisty, rozciągnięte na miesiące leczenie, które powinno być wykonane jak najszybciej – to tylko niektóre problemy z polskim systemem ochrony zdrowia. Obowiązkowe ubezpieczenie NFZ nie wystarcza, gdy potrzebujemy błyskawicznie skonsultować się ze specjalistą lub wymagamy częstych wizyt. Rozwiązaniem tego problemu jest ubezpieczenie zdrowotne prywatne. Więcej na temat tego produktu dowiesz się z poniższego tekstu.

 

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne indywidualne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to usługa, dzięki której możesz uzyskać dostęp do badań, specjalistów i innych usług medycznych bez potrzeby długiego wyczekiwania w kolejkach. Umowę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca się co miesiąc wg stawki, którą określa towarzystwo ubezpieczeniowe

Polisa tego typu nie zastępuje ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ i np. nie umożliwi uzyskanie refundowanych leków czy specjalistycznych zabiegów chirurgicznych. Poza tym ubezpieczenie zdrowotne często nie pokrywa kosztów pobytu w szpitalu – w tym zakresie pomocne jest ubezpieczenie na życie z odpowiednim rozszerzeniem.

Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, czy chcemy wykupić polisę zdrowotną u ubezpieczyciela, czy wolimy zdecydować się na abonament w prywatnej sieci placówek medycznych. Musisz wtedy wziąć pod uwagę dostępność specjalistów w Twojej okolicy. Inaczej wygląda ona w przypadku dużego miasta wojewódzkiego, inaczej gdy mówimy o niewielkim miasteczku. Z oczywistych względów ubezpieczenie zdrowotne dodatkowe jest korzystniejsze w dużym mieście. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z placówek medycznych dostępnych w ofercie takich firm jak LuxMed. W związku z tym warto ocenić “mapę” gabinetów i usług dostępnych w firmie przed podpisaniem umowy.

Ofertę ubezpieczenia medycznego musisz również ocenić pod kątem przydatności. Towarzystwa ubezpieczeniowe i placówki medyczne różnorodnie definiują pakiety podstawowe i rozszerzone. Mogą w nich kłaść nacisk np. na badania profilaktyczne lub dostęp do wybranych specjalistów. To moment, w którym musisz zadać sobie pytanie, do których specjalistów lub badań chcesz mieć szybki dostęp, bez potrzeby wyczekiwania miesiącami w kolejkach. Oczywiście im zakres ubezpieczenia szerzy, tym wyższa jego cena.

Warto również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaje karencje, czyli czas, w którym osoba ubezpieczona nie otrzyma środków. Może to dotyczyć np. ciąży (karencja w tym wypadku może wynieść 10 miesięcy) lub przewlekłych schorzeń, które wymagają częstych wizyt lekarskich. Niektóre podmioty stosują również limity, np. liczby wizyt u danego specjalisty w miesiącu.

Zalety indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego

Niestety, obecnie nie możemy liczyć na skuteczną ochronę zdrowia w naszym kraju. Kolejki do specjalistów, które znacząco wydłużają leczenie, to jeden z jej największych mankamentów. Natomiast wykładanie środków z własnej kieszeni na szczegółowe badania czy wizyty jest niezwykle kosztowne. To dlatego Polacy co roku wydają ponad 60 mln złotych na prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Wykupienie dodatkowej polisy pozwala
ze spokojem rozpocząć leczenie lub wnikliwie ocenić stan swojego zdrowia, jak również członków rodziny.

Ile kosztuje ubezpieczenie medyczne prywatne?

W najtańszych wariantach dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne nie jest drogie. Wystarczy około 50 zł miesięcznie, aby wykupić polisę w większości towarzystw. Oczywiście zakres takiego ubezpieczenia nie będzie zbyt szeroki, ale wciąż korzystny dla osób, które chcą mieć dostęp do lekarza pierwszego kontaktu i podstawowych specjalistów. Droższe pakiety kosztują 100 złotych i więcej miesięcznie, ale biorąc pod uwagę, iż np. jedna wizyta u specjalisty prywatnie kosztuje co najmniej 150 zł, to już w pierwszym miesiącu odczujemy różnicę w portfelu.

Ponadto składkę możesz opłacać wedle możliwości finansowych. Towarzystwa umożliwiają opłacenie jej na rok z góry, ale także w wygodnych ratach miesięcznych. Ubezpieczenie medyczne prywatne jest wówczas nieco droższe, ale w ogólnym rozrachunku nadal jest opłacalne.

Zapraszamy do kontaktu w naszych oddziałach mieszczących się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Ursynowie w Warszawie czy Szczecinie.

Podobne wpisy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń szkolnych?

Powrót dzieci do szkół wiąże się z większym ryzykiem występowania różnych pospolitych urazów. To dlatego placówki oświatowe oferują ubezpieczenia szkolne, które pozwala uzyskać odszkodowanie po wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Czasami jednak nie zwracamy uwagi na to, jakie są jego warunki, a te mogą się znacząco różnić od typowych ofert ubezpieczenia NNW dla dorosłych osób....

Czytaj dalej...

Wybieramy ubezpieczenie zdrowotne w Gdańsku – na co zwrócić uwagę?

Korzystanie z państwowego systemu ochrony zdrowia nie należy do łatwych i przyjemnych. Aby zadbać o zdrowie, nierzadko musimy sięgnąć do kieszeni i udać się prywatnie do specjalisty, na rehabilitację lub szybciej wykonać niezbędne badania. Nie jest to finansowo rozsądne rozwiązanie - może nas kosztować kilkaset złotych miesięcznie. Możemy jednak uniknąć takich wydatków i wykorzystać możliwości,...

Czytaj dalej...

Kim jest beneficjent ubezpieczenia na życie?

Osoba ubezpieczona ma możliwość wpisania do polisy tak zwanego beneficjenta, czasami zwanego uposażonym. Zazwyczaj jest to osoba z rodziny - potomstwo, współmałżonek lub rodzic, ale również może to być po prostu ktoś znajomy. Czy w związku z faktem wpisania w umowę beneficjent ubezpieczenia na życie ma jakieś obowiązki? Jak wygląda przekazanie środków z polisy? Więcej...

Czytaj dalej...