+48 22 311 14 44

Na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Zdrowie

prywatne ubezpieczenie medyczneDługie oczekiwanie w kolejce do specjalisty, rozciągnięte na miesiące leczenie, które powinno być wykonane jak najszybciej – to tylko niektóre problemy z polskim systemem ochrony zdrowia. Obowiązkowe ubezpieczenie NFZ nie wystarcza, gdy potrzebujemy błyskawicznie skonsultować się ze specjalistą lub wymagamy częstych wizyt. Rozwiązaniem tego problemu jest ubezpieczenie zdrowotne prywatne. Więcej na temat tego produktu dowiesz się z poniższego tekstu.

 

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne indywidualne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to usługa, dzięki której możesz uzyskać dostęp do badań, specjalistów i innych usług medycznych bez potrzeby długiego wyczekiwania w kolejkach. Umowę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca się co miesiąc wg stawki, którą określa towarzystwo ubezpieczeniowe

Polisa tego typu nie zastępuje ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ i np. nie umożliwi uzyskanie refundowanych leków czy specjalistycznych zabiegów chirurgicznych. Poza tym ubezpieczenie zdrowotne często nie pokrywa kosztów pobytu w szpitalu – w tym zakresie pomocne jest ubezpieczenie na życie z odpowiednim rozszerzeniem.

Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, czy chcemy wykupić polisę zdrowotną u ubezpieczyciela, czy wolimy zdecydować się na abonament w prywatnej sieci placówek medycznych. Musisz wtedy wziąć pod uwagę dostępność specjalistów w Twojej okolicy. Inaczej wygląda ona w przypadku dużego miasta wojewódzkiego, inaczej gdy mówimy o niewielkim miasteczku. Z oczywistych względów ubezpieczenie zdrowotne dodatkowe jest korzystniejsze w dużym mieście. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z placówek medycznych dostępnych w ofercie takich firm jak LuxMed. W związku z tym warto ocenić “mapę” gabinetów i usług dostępnych w firmie przed podpisaniem umowy.

Ofertę ubezpieczenia medycznego musisz również ocenić pod kątem przydatności. Towarzystwa ubezpieczeniowe i placówki medyczne różnorodnie definiują pakiety podstawowe i rozszerzone. Mogą w nich kłaść nacisk np. na badania profilaktyczne lub dostęp do wybranych specjalistów. To moment, w którym musisz zadać sobie pytanie, do których specjalistów lub badań chcesz mieć szybki dostęp, bez potrzeby wyczekiwania miesiącami w kolejkach. Oczywiście im zakres ubezpieczenia szerzy, tym wyższa jego cena.

Warto również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaje karencje, czyli czas, w którym osoba ubezpieczona nie otrzyma środków. Może to dotyczyć np. ciąży (karencja w tym wypadku może wynieść 10 miesięcy) lub przewlekłych schorzeń, które wymagają częstych wizyt lekarskich. Niektóre podmioty stosują również limity, np. liczby wizyt u danego specjalisty w miesiącu.

Zalety indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego

Niestety, obecnie nie możemy liczyć na skuteczną ochronę zdrowia w naszym kraju. Kolejki do specjalistów, które znacząco wydłużają leczenie, to jeden z jej największych mankamentów. Natomiast wykładanie środków z własnej kieszeni na szczegółowe badania czy wizyty jest niezwykle kosztowne. To dlatego Polacy co roku wydają ponad 60 mln złotych na prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Wykupienie dodatkowej polisy pozwala
ze spokojem rozpocząć leczenie lub wnikliwie ocenić stan swojego zdrowia, jak również członków rodziny.

Ile kosztuje ubezpieczenie medyczne prywatne?

W najtańszych wariantach dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne nie jest drogie. Wystarczy około 50 zł miesięcznie, aby wykupić polisę w większości towarzystw. Oczywiście zakres takiego ubezpieczenia nie będzie zbyt szeroki, ale wciąż korzystny dla osób, które chcą mieć dostęp do lekarza pierwszego kontaktu i podstawowych specjalistów. Droższe pakiety kosztują 100 złotych i więcej miesięcznie, ale biorąc pod uwagę, iż np. jedna wizyta u specjalisty prywatnie kosztuje co najmniej 150 zł, to już w pierwszym miesiącu odczujemy różnicę w portfelu.

Ponadto składkę możesz opłacać wedle możliwości finansowych. Towarzystwa umożliwiają opłacenie jej na rok z góry, ale także w wygodnych ratach miesięcznych. Ubezpieczenie medyczne prywatne jest wówczas nieco droższe, ale w ogólnym rozrachunku nadal jest opłacalne.

Zapraszamy do kontaktu w naszych oddziałach mieszczących się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Ursynowie w Warszawie czy Szczecinie.

Podobne wpisy

Jak najkorzystniej wybrać grupowe ubezpieczenie na życie?

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz ubezpieczyć swoich pracowników poza obowiązkowymi składkami na ZUS i ochronę zdrowia? Sprawdź, jak wybrać grupowe ubezpieczenie pracownicze, które będzie korzystne dla Twoich pracowników oraz dla firmy.  Czym jest grupowe ubezpieczenie na życie? Czym różni się od oferty indywidualnej? Ubezpieczenie grupowe na życie to polisa, którą zawiera podmiot (może to być pracodawca,...

Czytaj dalej...

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie dla dziecka?

Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci to dla każdego rodzica wartość nadrzędna. Nie mogą oni przez cały czas czuwać nad swoimi pociechami, chroniąc przed niechcianymi zdarzeniami, mogą jednak zadbać o to, by właściwie je ubezpieczyć. Kiedy konieczne jest wykupienie dziecku polisy, a kiedy możemy z tego zrezygnować? Przeczytajcie. Jak działa ubezpieczenie szkolne? Przez wiele lat placówki oświaty...

Czytaj dalej...

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie dla seniora?

Ubezpieczenie na życie dla seniorów coraz częściej pojawia się w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. Jeszcze do niedawna osoby po 65. roku życia miały znaczną trudność w dobraniu korzystnej polisy, głównie ze względu na zbyt wysokie koszty. Na szczęście sytuacja uległa znaczącej poprawie. Rodzi to pytanie dla osób, które nie ubezpieczyły się, gdy były młodsze - na...

Czytaj dalej...