+48 22 311 14 44

Najkorzystniejsze ubezpieczenie sportowe, czyli jakie?

Zdrowie

Uprawianie sportu przynosi nie tylko wiele satysfakcji, ale również korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety niesie ze sobą również ryzyko kontuzji. Ich leczenie, a następnie podjęcie rehabilitacji może być bardzo kosztowne. Możemy się jednak ubezpieczyć od skutków takich zdarzeń – służy temu ubezpieczenie sportowe

Ryzyko urazów podczas uprawiania sportu a ubezpieczenie

Ubezpieczenia dla sportowców to nie bez powodu produkt obecny w ofercie niemal każdej firmy ubezpieczeniowej. Kontuzje w trakcie aktywności fizycznej to niestety dość częste zjawisko. Nie ma znaczenia, czy mówimy o sporcie amatorskim, czy profesjonalnym. Sportowców, bez względu na to, czy uprawiają dyscypliny drużynowe, czy indywidualne, zazwyczaj dosięgają skręcenia stawów kolanowych i skokowych. Do tego dochodzą złamania kończyn oraz zerwania wiązadeł, które wykluczają z uprawiania sportu na wiele tygodni. Natura naszych organizmów jest skomplikowana, co oznacza, że urazy te nie zawsze są łatwe do wyleczenia, a co za tym idzie, powrót do zdrowia może być kosztowny oraz długotrwały. Ubezpieczenie sportowe jest więc niezwykle istotne, ponieważ pozwala uniknąć ogromnych zobowiązań związanych z leczeniem i rehabilitacją. 

Dyscypliny w zakresie ubezpieczenia dla sportowców

Jakie aktywności obejmuje polisa? To zależy od każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie wszystkie dyscypliny będą objęte ubezpieczeniem sportowym. Możemy się jednak w podstawowej ofercie spodziewać urazów powstałych w trakcie uprawiania narciarstwa, pływactwa, biegów czy typowych sportów drużynowych, takich jak piłka nożna czy koszykówka. Ważne, aby przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia sportowego, które są wiążącym dokumentem. Jeśli nie spełnimy okoliczności przewidzianych w OWU, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. 

Ubezpieczenie na życie a sporty ekstremalne

Na liście wyjątków znajdziemy natomiast większość ekstremalnych i ryzykownych sportów, takich jak wspinaczka wysokogórska, spadochroniarstwo czy paralotniarstwo. Nie oznacza to jednak, że osoby uprawiające takie sporty nie mogą się ubezpieczyć. W ich przypadku będzie konieczna osobna umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym (np. w ramach ubezpieczenia turystycznego) albo wyższa kwota składki. Pamiętajmy przy tym, iż fakt uprawiania aktywności fizycznej ma również wpływ na cenę ubezpieczenia na życie. W przypadku sportów ekstremalnych możemy spodziewać się, że wysokość składki wzrośnie wraz z ryzykiem urazu czy hospitalizacji. W przypadku umiarkowanej aktywności może być wręcz odwrotnie – to sygnał dla ubezpieczyciela, że dbamy o swoje zdrowie i np. szansa, że pojawią się u nas choroby związane z siedzącym trybem życia, jest znaczne mniejsza. 

Zakres ubezpieczenia sportowego

W ramach ofert najczęściej mówimy o ubezpieczeniu NNW sportowym, które chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas uprawiania sportu. Jednak dokładna lista urazów to indywidualna decyzja każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie każda firma wyraża zgodę na ubezpieczenie od ryzyka konkretnego urazu w danej dyscyplinie sportowej. W ofertach ubezpieczenia dla sportowców znajdziemy m.in. ubezpieczenia od kosztów: 

  • leczenia kontuzji, w tym operacji,
  • rehabilitacji po kontuzji,
  • pobytu w szpitalu,
  • zakupu leków, opatrunków,
  • ratownictwa medycznego,
  • transportu medycznego,
  • śmierci i pogrzebu,
  • leczenia udaru i zawału serca, które nie wystąpiły w związku z chorobą,  
  • przymusowej rezygnacji z udziału w zawodach sportowych (TU wypłaci wówczas ustalony procent sumy ubezpieczenia). 

Dodatkowo w niektórych propozycjach znajdziemy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które jest bardzo przydatne w trakcie uprawiania sportów wraz z innymi osobami. Jeśli z naszej winy inny uczestnik dozna uszczerbku na zdrowiu lub zniszczony zostanie jego sprzęt, to ubezpieczenie sportowe OC pokryje wszelkie roszczenia. Ponadto ubezpieczenie dla sportowca może także obejmować sprzęt sportowy od kradzieży i zniszczenia – taka opcja jest również dostępna. Innym wariantem dodatkowym jest medyczny Assistance, który pozwala uniknąć kosztów dodatkowej opieki medycznej, np. wizyt lekarskich w domu. 

Wyłączenia odpowiedzialności

Identycznie jak w przypadku wielu innych produktów tego typu, tak i ubezpieczenie dla sportowców jest obwarowane wyłączeniami odpowiedzialności. Inaczej mówiąc, są to sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie uzna naszej szkody na zdrowiu i nie wypłaci odszkodowania. Zazwyczaj w wyłączeniach odpowiedzialności znajdziemy takie okoliczności jak spowodowanie wypadku pod wpływem substancji odurzających lub alkoholu, a także gdy nie mamy wymaganych uprawnień. 

Jak wybrać ubezpieczenie sportowe NNW?

Ubezpieczenia dla sportowców mogą być zawierane zarówno na 12 miesięcy, jak i na czas trwania sezonu, np. zimowego. Krótszy okres obowiązywania ubezpieczenia sportowców może wpłynąć korzystnie na jego ostateczną cenę. Ponadto jednym z kluczowych aspektów umowy jest suma ubezpieczenia, która może wynieść nawet do kilkuset tysięcy złotych. To tylko niektóre składowe, które pozwalają wyliczyć składkę na ubezpieczenie. Należy przy tym pamiętać, że ubezpieczenie dla sportowców zawodowych będzie droższe z racji większego ryzyka. 

Dla osób, które szukają najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia sportowego, proponujemy spotkanie z ekspertem z Eurofinance. Czekamy na Ciebie! Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, a nasi specjaliści od ubezpieczeń pomogą Ci wybrać ubezpieczenie dla sportowców dopasowane do Twoich potrzeb.

Podobne wpisy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń szkolnych?

Powrót dzieci do szkół wiąże się z większym ryzykiem występowania różnych pospolitych urazów. To dlatego placówki oświatowe oferują ubezpieczenia szkolne, które pozwala uzyskać odszkodowanie po wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Czasami jednak nie zwracamy uwagi na to, jakie są jego warunki, a te mogą się znacząco różnić od typowych ofert ubezpieczenia NNW dla dorosłych osób....

Czytaj dalej...

Wybieramy ubezpieczenie zdrowotne w Gdańsku – na co zwrócić uwagę?

Korzystanie z państwowego systemu ochrony zdrowia nie należy do łatwych i przyjemnych. Aby zadbać o zdrowie, nierzadko musimy sięgnąć do kieszeni i udać się prywatnie do specjalisty, na rehabilitację lub szybciej wykonać niezbędne badania. Nie jest to finansowo rozsądne rozwiązanie - może nas kosztować kilkaset złotych miesięcznie. Możemy jednak uniknąć takich wydatków i wykorzystać możliwości,...

Czytaj dalej...

Kim jest beneficjent ubezpieczenia na życie?

Osoba ubezpieczona ma możliwość wpisania do polisy tak zwanego beneficjenta, czasami zwanego uposażonym. Zazwyczaj jest to osoba z rodziny - potomstwo, współmałżonek lub rodzic, ale również może to być po prostu ktoś znajomy. Czy w związku z faktem wpisania w umowę beneficjent ubezpieczenia na życie ma jakieś obowiązki? Jak wygląda przekazanie środków z polisy? Więcej...

Czytaj dalej...