+48 22 311 14 44

Czy możliwe jest ubezpieczenie od wojny i jej skutków?

Życie

Groźba wystąpienia działań wojennych na terenie naszego kraju czy ościennych jeszcze do niedawna wydawała się niewielka. Straszna rzeczywistość jest jednak taka, że musimy wziąć pod uwagę, jak produkty ubezpieczeniowe, które posiadamy, chronią nas przed skutkami wojny lub ataków terrorystycznych. 

Ubezpieczenie od wojny w ramach polisy turystycznej

Jednym z podstawowych produktów, który może nas chronić od szkód wywołanych działaniami wojennymi, jest polisa turystyczna. To praktyczna polisa, którą wykupujemy przed wyjazdem zagranicznym, aby chronić się np. nagłym odwołaniem wycieczki, kradzieżą bagaży czy kosztami leczenia za granicą. Podstawowe warianty tego produktu nie zawierają jednak ochrony przed szkodami, które wynikają z działań wojennych. Z tego powodu, przed podpisaniem umowy, musimy dokładnie sprawdzić, czy nie potrzebujemy droższej opcji, która będzie nas chronić od strony finansowej w krajach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo wybuchu wojny. 

Ubezpieczenie od wojny

Samo umieszczenie działań wojennych w umowie to nie wszystko. W wielu wypadkach zapisy tego typu są ograniczone czasowo, np. ochrona trwa 7 dni od momentu wybuchu wojny lub będzie obowiązywać tylko wtedy, gdy wojna wybuchnie gdy już będziemy na terenie danego kraju. Polisa turystyczna nie będzie także dotyczyć osób, które na ochotnika zgłaszają się do armii innego kraju. 

Ubezpieczenie od wojny w ramach polisy na życie

W zdecydowanej większości propozycji ubezpieczeń na życie utrata życia lub zdrowia wskutek wojny nie będzie uruchamiało wypłaty odszkodowania. Powód takiej sytuacji jest dość jasny. Dla towarzystw ubezpieczeniowych wojna (konflikt zbrojny) jest wydarzeniem tak nieprzewidywalnym i ryzykownym, w którym giną tysiące ludzi, że wypłata zadośćuczynień mogłaby być wręcz niemożliwa. W związku z tym ubezpieczenie od wojny w ramach standardowej polisy na życie raczej nie będzie możliwe. Inną kwestią jest ubezpieczenie stworzone z myślą o służbach mundurowych. Wojskowi są objęci innymi przepisami, w związku z czym ich rodziny mogą liczyć na odszkodowanie. Ponadto w ofertach niektórych towarzystw ubezpieczeniowych są dostępne specjalne polisy, które gwarantują pieniądze nie tylko w razie śmierci ubezpieczonego, ale także gdy trafi do szpitala czy utraci zdolność do wykonywania pracy. 

Polisa majątkowa a konflikt zbrojny

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia na życie, także polisy majątkowe (a co za tym idzie, ubezpieczenia komunikacyjne również), nie obejmują zdarzeń związanych z działaniami wojennymi. Ubezpieczenie od wojny w tym kontekście będzie więc praktycznie niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkowicie pozbawieni możliwości uzyskania zadośćuczynienia. Gdy dochodzi do ogromnych tragedii i katastrof (również w przypadku szkód wywołanych konfliktem zbrojnym), jesteśmy uprawnieni do odszkodowania ze środków z samorządu terytorialnego. W przypadku polis majątkowych możemy natrafić na oferty all-risk, które w teorii obejmują wszelkie zdarzenia skutkujące występowaniem szkód. W propozycjach tego typu wojna będzie jednak ujęta jako ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

 

Zobacz nasze oddziały:

Eurofinance – ubezpieczenia na życie Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa

Podobne wpisy

Rezygnacja z polisy na życie w praktyce

Jak wygląda wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie w praktyce? Zazwyczaj większość z nas, gdy podpisuje jakąkolwiek umowę, to nie myśli o jej rozwiązywaniu. Dopiero, gdy okoliczności się zmienią, to nagle okazuje się, że te warunki wcale nie były takie atrakcyjne. To samo dotyczy podpisywania umów o ubezpieczenie na życie. Czy są sytuacje, gdy warto zrezygnować...

Czytaj dalej...

Jak wyglądają ubezpieczenia na wypadek śmierci?

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wypadek śmierci? Jak wyglądają tego rodzaju polisy? Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zawieraniu takiej umowy z ubezpieczycielem? Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu na wypadek śmierci. Dlaczego dobrze jest wykupić ubezpieczenie na wypadek śmierci? Gdy wykupisz ubezpieczenie na wypadek śmierci, to tym samym udzielisz wsparcia pozostawionym bliskim. Muszą oni pokryć...

Czytaj dalej...

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Decyzję o wykupieniu polisy na życie podejmujemy zazwyczaj tylko raz. W związku z tym jest to niezwykle istotny krok, który zaważy na przyszłości ubezpieczonego, jak i jego bliskich. Trudno jednak w takich chwilach nie myśleć o kosztach. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? W jaki sposób możemy opłacać składkę? Wyjaśniamy. Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?...

Czytaj dalej...