+48 22 311 14 44

Jak zabezpieczyć się przed utratą pracy?

Życie

Tego, co stanie się dziś, jutro lub za tydzień po prostu nie możesz przewidzieć. Właśnie to powoduje, że wszelkie zobowiązania finansowe wiążą się z tak dużym ryzykiem. Im dłuższy czas kredytowania i większa suma, tym więcej obaw. Największy strach odnosi się do tego, że zachorujemy lub nagle stracimy pracę. Czy możesz się przed tym jakoś zabezpieczyć? Czy pozostaje Ci jedynie martwienie się i przygotowywanie na najgorsze? Na pewno dużym wsparciem dla Ciebie będzie ubezpieczenie od utraty pracy. Dowiedz się, na czym ono polega. 

Czym jest ubezpieczenie od utraty pracy? 

W Polsce zmiana lub utrata pracy nierozerwalnie kojarzy się z porażką. W krajach zachodnich z rozwojem. Nie wspominając już o Stanach Zjednoczonych, w których ciągła zmiana pracy jest czymś zupełnie normalnym. Równie łatwo jest ją stracić, jak i zdobyć kolejne stanowisko. Jednak w Polsce znalezienie kolejnego dobrze płatnego miejsca pracy, wcale już nie jest takie proste. Dlatego zachęcamy Cię do tego, aby zainteresować się ubezpieczeniem od utraty pracy i spać spokojnie.

Chroni Cię ono, jeżeli jesteś pracownikiem i wykonujesz swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Polisa tego rodzaju jest oferowana przez banki we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Możesz je wykupić najczęściej:

  • Razem z ubezpieczeniem na życie;
  • Przy braniu kredytu, w szczególności na mieszkanie;
  • Jako samodzielne ubezpieczenie. 

Jaki jest cel ubezpieczenia od utraty pracy? 

Jego zadaniem jest pomoc Ci w razie utraty stałego źródła utrzymania. Jednak musisz spełniać wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia kryteria. Gdy stracisz pracę, to otrzymasz wsparcie finansowe na spłatę ustalonej liczby rat kredytu. W zależności od ubezpieczyciela, możesz nawet dostać środki za pokrycie opłat eksploatacyjnych mieszkania, na przykład czynsz, czy energię elektryczną. Dzięki temu, o wiele łatwiej będzie Ci ustrzec się przez większymi problemami finansowymi, do momentu, gdy znajdziesz nowe miejsce pracy. A zgodnie z danymi GUS może to potrwać nawet osiem miesięcy. Nie jest to przyjemna perspektywa, gdy weźmie się pod uwagę dzisiejszą wysokość rat kredytów hipotecznych. I oczywiście ceny mieszkań. 

Jeżeli chcesz się jeszcze bardziej zabezpieczyć, to możesz wykupić polisę na życie lub polisę na wypadek poważnego zachorowania. Wszystko to sprawi, że będziesz się czuł spokojniejszy na co dzień i nie myślał aż tyle o przyszłości. 

Czy ubezpieczenie od utraty pracy jest obowiązkowe? 

Nie. Bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego, nie może Cię zmusisz do wykupienia takiego ubezpieczenia. Obowiązkiem jest ubezpieczenie mieszkania. Jednak, jeżeli nie spełniasz wszystkich warunków do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, to bank ma prawo żądać od Ciebie dodatkowego zabezpieczenia. Może być nim właśnie wykupienie ubezpieczenia od utraty pracy. Wtedy stajesz przed wyborem. Wziąć takie ubezpieczenie? Czy może jednak całkowicie zrezygnować z marzeń o własnych czterech ścianach? 

Jednocześnie, gdy nie wykupisz tego rodzaju ubezpieczenia, to niektóre banki mogą Ci zaoferować gorsze warunki kredytowania. Będziesz musiał na przykład zapłacić wyższą prowizję. Kredyt hipoteczny bierzesz na wiele długich lat. Dlatego samemu warto byłoby rozważyć, czy czasami dodatkowe ubezpieczenie, nie jest najlepszą opcją.

Ubezpieczenie od utraty pracy to dobre rozwiązanie, w szczególności, gdy bierzesz kredyt hipoteczny. Wtedy możesz liczyć na wsparcie, gdy stracisz zatrudnienie. Nie będziesz musiał się martwić tym, z czego zapłacisz kolejną ratę kredytu.  

Zapraszamy do warszawskich oddziałów:
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa

Podobne wpisy

Rezygnacja z polisy na życie w praktyce

Jak wygląda wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie w praktyce? Zazwyczaj większość z nas, gdy podpisuje jakąkolwiek umowę, to nie myśli o jej rozwiązywaniu. Dopiero, gdy okoliczności się zmienią, to nagle okazuje się, że te warunki wcale nie były takie atrakcyjne. To samo dotyczy podpisywania umów o ubezpieczenie na życie. Czy są sytuacje, gdy warto zrezygnować...

Czytaj dalej...

Jak wyglądają ubezpieczenia na wypadek śmierci?

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wypadek śmierci? Jak wyglądają tego rodzaju polisy? Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zawieraniu takiej umowy z ubezpieczycielem? Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu na wypadek śmierci. Dlaczego dobrze jest wykupić ubezpieczenie na wypadek śmierci? Gdy wykupisz ubezpieczenie na wypadek śmierci, to tym samym udzielisz wsparcia pozostawionym bliskim. Muszą oni pokryć...

Czytaj dalej...

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Decyzję o wykupieniu polisy na życie podejmujemy zazwyczaj tylko raz. W związku z tym jest to niezwykle istotny krok, który zaważy na przyszłości ubezpieczonego, jak i jego bliskich. Trudno jednak w takich chwilach nie myśleć o kosztach. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? W jaki sposób możemy opłacać składkę? Wyjaśniamy. Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?...

Czytaj dalej...