Każdy lekarz z własną praktyką jest objęty obowiązkiem wykupu ubezpieczenia OC. Nie oznacza to jednak, że to jedyny sposób, w który ta grupa zawodowa może chronić swoje finanse przed niespodziewanymi zdarzeniami w pracy. Firmy ubezpieczeniowe, poza obowiązkowym OC lekarza proponują także inne produkty, którym przyjrzymy się w poniższym tekście.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy – zakres i sumy gwarantowane
Zgodnie z przepisami prawa obowiązek posiadania OC mają lekarze, którzy prowadzą własną działalność. Podstawą prawną w tym wypadku jest Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22.12.2011 r. (Dz. U. Nr 293, poz. 1729). Osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę (ale bez własnej działalności) natomiast zostają włączone do ubezpieczenia OC podmiotu medycznego, w którym mają etat. Ubezpieczenie OC lekarza w ramach umowy zlecenie nie jest co do zasady konieczne (tj. nie wymaga go wspomniane Rozporządzenie Ministra Finansów), ale może być wymagane przez placówkę, z którą lekarz podpisuje umowę cywilnoprawną.
W przypadku obowiązkowego OC dla lekarzy suma ubezpieczenia jest określona z góry i 75 000 euro na jedno zdarzenie oraz 350 000 euro na wszystkie zdarzenia. W zakresie ubezpieczenia wchodzą szkody, które mogą wyniknąć wskutek błędu w sztuce lekarskiej lub w konsekwencji zaniechania. Biorąc pod uwagę stres, który wiąże się z wykonywaniem tak odpowiedzialnego zawodu, nie dziwi, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie tylko dla lekarzy, ale również dla innych pracowników ochrony zdrowia, np. pielęgniarek.
Ile kosztuje OC dla lekarzy?
Wysokość stawki podstawowego ubezpieczenia dla lekarzy zależy od specjalizacji, którą wykonuje dany lekarz. Im większe ryzyko popełnionego błędu, tym składka na OC dla lekarza jest wyższa. Dlatego najwyższą kwotę muszą co roku uiszczać osoby wykonujące zadania w ramach m.in. anestezjologii, ginekologii, neonatologii, okulistyki, chirurgii estetycznej, traumatologii narządu ruchu, chirurgii i tym podobnych. Do grupy średniej kwalifikują się lekarze stomatolodzy ze wszystkimi specjalizacjami (ortodoncja, periodontologia, protetyka itp.). Najniższą składkę OC dla lekarzy opłacają interniści oraz m.in. onkolodzy. W ich przypadku ryzyko popełnienia poważnego błędu oceniono jako najniższe, co ma odzwierciedlenie w cenie OC. Ostateczna wysokość składki OC zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz od ewentualnych dodatkowych ubezpieczeń, o których więcej poniżej.
Czego nie obejmuje OC lekarza?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla lekarza nie obejmuje szkód:
- Wyrządzonych po pozbawieniu lub w okresie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej.
- Które dotyczą rzeczy, sprzętu,
- Z których wynika zapłata kar umownych.
- Powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.
Dodatkowe ubezpieczenia OC dla lekarzy
Towarzystwa ubezpieczeniowe poza obowiązkowym OC dla lekarza proponują również rozszerzenie tej polisy. Jedną z opcji jest podwyższenie sumy ubezpieczenia, co może być dobrym rozwiązaniem w przypadku zabiegów o wysokim stopniu ryzyka. Ponadto rozszerzone OC lekarza może obejmować szkody w mieniu, ale także spowodowane w ramach rażącego niedbalstwa czy nawet pod wpływem alkoholu. Ponadto ten wariant ubezpieczenia OC dla lekarza może obejmować wszelkie zdarzenia, które miały miejsce poza granicami kraju. Należy przy tym pamiętać, iż każda firma ubezpieczeniowa proponuje nieco inne możliwości, które warto rozważyć.
OC dla lekarzy to nie wszystko – sprawdź inne możliwości
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również takie produkty stworzone z myślą o lekarzach jak:
- NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
- ochrona prawna, czyli zabezpieczenie finansów w razie konieczności skorzystania z usług adwokata, zasięgnięcia porady prawnej itp.,
- podobnie jak każdy inny klient indywidualny, lekarze mogą również skorzystać z ubezpieczenia na życie. Ze względu na ryzyko, jakie wiąże się z tym zawodem, składka ubezpieczeniowa może być jednak większa niż w przypadku “typowego” Kowalskiego,
- zabezpieczenie na wypadek utraty dochodu (niemożność wykonywania pracy),
- WZW i HIW – to ubezpieczenia na wypadek zarażenia się którąkolwiek z tych dwóch chorób, często są to dwie osobne opcje.
Ze wszystkimi dodatkowymi produktami i ubezpieczeniami koszt składki może wynieść powyżej 1000 zł. W przypadku wyboru jedynie obowiązkowej oferty ceny wahają się od 100 do 600 zł.
Planujesz wykupić ubezpieczenie OC dla lekarzy? Skontaktuj się z naszym agentem, który pomoże Ci dobrać najbardziej optymalną ofertę dostępną na rynku.
Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia Wrocław
Opublikowano dnia: 07.05.2021 13:51
Podobne wpisy
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu – ile, gdzie i jak uzyskać?
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu to niezwykle ważny element zabezpieczenia finansowego w przypadku sytuacji, gdy w wyniku problemów zdrowotnych trafiamy pod skrzydła ochrony zdrowia. Pobyt w szpitalu może wiązać się z wysokimi kosztami leczenia, które mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Jak kupić ubezpieczenie, które nas uchroni przed takimi wydatkami? Co to jest ubezpieczenie za pobyt...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie onkologiczne – co obejmuje jego zakres?
Poważna choroba, jaką jest nowotwór, może spotkać każdego z nas. Nawet co czwarty Polak może zachorować na raka. Koszty terapii i zakupu leków są często wysokie i przewyższają możliwości finansowe chorego. W tym szczególnym czasie niezbędne jest wsparcie, również to finansowe, które może zapewnić ubezpieczenie onkologiczne. Co obejmuje ubezpieczenie onkologiczne? Ubezpieczenie onkologiczne najczęściej wchodzi w...
Czytaj dalej...Odszkodowanie za szwy – jak uzyskać i ile może wynosić?
Odszkodowanie za szwy to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane na skutek przerwania ciągłości powłok skórnych i wynikającej z tego tytułu konieczności interwencji chirurgicznej. Uzyskanie odszkodowania za szwy jest możliwe w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia determinuje w dużej mierze skala urazu, a także jego wpływ na ogólny stan zdrowia osoby ubezpieczonej. W jakich...
Czytaj dalej...