Paradoks zawierania umów ubezpieczeniowych polega na tym, iż tak naprawdę mamy nadzieję nigdy z niego nie skorzystać. Nie wykupujemy polis jednak bez powodu. Niespodziewane zdarzenia mają miejsce i to przed ich finansowymi skutkami ma nas ustrzec polisa. Co zrobić, gdy wystąpi szkoda? O czym musimy pamiętać, nim dojdzie do wypłaty odszkodowania? Przypominamy najważniejsze kwestie związane z tym, jak zgłosić szkodę do ubezpieczalni.
Szkoda z ubezpieczenia OC
W sytuacji, kiedy nasz samochód zostanie uszkodzony z winy innego kierowcy, powinniśmy uzyskać od niego wszelkie niezbędne dane, w tym dotyczące ubezpieczenia OC, którym jest objęty. Jeśli ów kierowca nie chce podać danych, mamy jak najbardziej prawo wezwać policję, która pomoże w ustaleniu tożsamości sprawcy kolizji drogowej lub winy, gdy sytuacja jest sporna. Policję musimy wezwać natomiast, gdy ktokolwiek z kierowców lub pasażerów odniesie obrażenia.
Co dalej? Gdy już mamy oświadczenie o winie, spisane dane kierowcy oraz dane poszkodowanych w kolizji, powinniśmy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w których OC ma wykupione sprawca kolizji. Możemy również dodatkowo wykonać zdjęcia samochodu i uszkodzeń smartfonem. Nie musimy zgłaszać się do firmy ubezpieczeniowej od razu, ale jeśli nasz pojazd wymaga odholowania, lepiej wykonać telefon lub zgłosić się osobiście/on-line natychmiast. Przyspieszy to całą procedurę. W teorii na zgłoszenie mamy aż 3 lata, ale lepiej nie zwlekać, gdyż towarzystwo może uznać, że dalsze użytkowanie pojazdu pogorszyło jego stan, a przez to szkoda jest większa. W momencie zgłoszenia roszczenia towarzystwo w ciągu kilku dni wyśle rzeczoznawcę.
Następnie dochodzi do wyceny szkody, którą możemy zakwestionować. Możemy także podpisać oświadczenie, iż zgadzamy się na bezgotówkową naprawę szkody. Wówczas nie otrzymujemy bezpośrednio żadnych pieniędzy. Towarzystwo ubezpieczeniowego rozlicza się z warsztatem już bez naszego udziału. W wypadku, gdy doszło do uszczerbku na zdrowiu, musimy towarzystwu ubezpieczeniowemu przedłożyć dane poszkodowanych oraz karty medyczne, na podstawie których ubezpieczyciel określi wysokość odszkodowania. Na decyzję ma 30 dni.
Szkoda z ubezpieczenia mienia
Jeśli posiadamy polisę majątkową, która obejmuje mieszkanie lub dom, to w razie wystąpienia np. pożaru, zalania czy innego zdarzenia powodującego szkody, mamy prawo do roszczenia ubezpieczeniowego. O czym musimy pamiętać przed zgłoszeniem się do firmy ubezpieczeniowej? Przede wszystkim potrzebujemy protokół zdarzenia, czyli dokument, który wystawia policja lub straż pożarna. Dzięki temu zyskamy bezsprzeczny dowód, że np. pożar czy zalanie faktycznie miało miejsce. Nie zapominajmy również o tym, aby przygotować rachunki za przedmioty, które zostały zniszczone lub uszkodzone. Jeśli to możliwe, nie powinniśmy naruszać mieszkania/domu przed wizytą rzeczoznawcy, który oceni szkody. Zgłosić szkodę możemy z pomocą internetu, udając się osobiście do placówki, telefonicznie lub wysyłając SMS-a, jeśli dana firma udostępniła taką opcję. TU ma decyzję co do wypłaty odszkodowania ma 30 dni. My natomiast mamy na zgłoszenie 7 dni, chyba że ubezpieczalnia ma inne zasady.
Ubezpieczenie na życie a roszczenie
Na zgłoszenie szkody w ramach ubezpieczenia na życie (np. gdy zachorujemy) mamy 3 lata od momentu jej wystąpienia. Podobnie jak w wypadku innych produktów ubezpieczeniowych, aby zgłoszenie szkody było możliwe, potrzebujemy karty medycznej oraz wszelkich dokumentów, które poświadczą przebieg zdarzenia (jeśli miał miejsce wypadek). W ten sposób towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni, aby odpowiedzieć na roszczenia i wypłacić odszkodowanie. W niektórych wypadkach może dojść do sytuacji, kiedy towarzystwo skieruje nas na dodatkowe badania lekarskie, które określą np. uszczerbek na zdrowiu i pomogą ubezpieczycielowi precyzyjnie określić kwotę odszkodowania.
Szukasz pomocy w uzyskaniu odszkodowania? A może chcesz się ubezpieczyć? W Eurofinance pomagamy naszym klientom w każdej sytuacji związanej z ubezpieczeniami. Dzięki temu masz pewność, że wybierasz najkorzystniejszą ofertę, ze sprawdzonego i wiarygodnego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Opublikowano dnia: 18.08.2021 15:52
Podobne wpisy
Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co powinno zawierać?
Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start, dbają nie tylko o rozwój umysłu, ale również ciała. W końcu uprawianie sportu daje młodym ludziom nie tylko tak potrzebną aktywność fizyczną, ale także pozwala kształtować charakter czy poznawać nowych ludzi. Aby jednak udział w zajęciach tego typu był bezpieczny i nie kojarzył się z dodatkowymi, niespodziewanymi...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych – przed czym chroni?
W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii ryzyko związane z atakami hakerskimi staje się coraz bardziej realne. Dla organizacji, które w dużej mierze opierają swoją działalność na systemach informatycznych, ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest nie tylko koniecznością, ale także kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. W tym kontekście ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych zyskuje na znaczeniu. Jak je...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym polega?
Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko radość i przyjemność, ale także odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy mamy psa, kota, królika czy inne zwierzę, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Nasi pupile mogą się jednak narażać na różne zagrożenia – choroby, wypadki czy inne nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na...
Czytaj dalej...