nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Co to jest i na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody?

Motoryzacja

Kolizja drogowa, która nie wynikła z naszej winy, to przyczyna dużego stresu i wątpliwości, czy możliwe będzie uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy. W niektórych sytuacjach możemy mieć trudności z wyegzekwowaniem roszczeń, zwłaszcza gdy musimy całą procedurę przejść samodzielnie. Istnieje jednak bardzo pomocne rozwiązanie – bezpośrednia likwidacja szkody. Jak możemy z niej skorzystać?

Roszczenie ubezpieczeniowe – tradycyjna droga postępowania

Gdy dojdzie do stłuczki czy kolizji z winy drugiego kierowcy, to naszym obowiązkiem jest uzyskać od niego dane osobowe, dane pojazdu oraz nazwę firmy ubezpieczeniowej, w którym sprawca ma wykupione OC. Oznacza to, że musimy załatwić odszkodowanie z firmą, której prawdopodobnie nie znamy. Współpraca tym względzie nie musi więc układać się po naszej myśli. Musimy poczekać na wycenę szkody (która oczywiście możemy odrzucić), a następnie na naprawę pojazdu i jego odbiór.

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkody?

BLS działa w Polsce od 1 kwietnia 2015 roku. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w ramach inicjatywy kilku towarzystw ubezpieczeniowych, które chciały poprawić jakość obsługi klienta, a także przyspieszyć niektóre procedury. Bezpośrednia likwidacja szkody dotyczy ubezpieczenia OC samochodu. BLS przerzuca odpowiedzialność za cały proces odszkodowawczy na naszego ubezpieczyciela, który w imieniu poszkodowanego kierowcy negocjuje z firmą, w której ma OC sprawca. Jeśli sprawca nie miał w chwili kolizji ważnego OC, to nasza firma ubezpieczeniowa będzie dochodzić odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zasady BLS

Bezpośrednia likwidacja szkody ma jednak swoje ograniczenia. Jest to związane z faktem, iż cały proces ma być przyspieszony, więc dotyczy nieskomplikowanych zdarzeń drogowych. Podstawową zasadą BLS jest to, że obejmuje zdarzenia, w którym doszło tylko do szkody na mieniu. Jeśli w wypadku ktokolwiek ucierpiał (kierowca, pasażer, osoba postronna), nie możemy skorzystać z BLS. Ponadto:

  • do kolizji musi dojść w Polsce, BLS nie zadziała w wypadku kolizji i wypadków poza granicami państwa,
  • w zdarzeniu brały udział maksymalnie dwa pojazdy,
  • wartość szkody nie przekracza 30 tys. złotych.

Gdy zdarzenie nie spełnia choćby jednego z powyższych warunków, to po odszkodowanie musimy udać się bezpośrednio do ubezpieczalni, w której OC wykupił sprawca kolizji. BLS nie będzie również możliwe, jeśli firma po stronie sprawcy nie ma tej możliwości w ofercie. Istnieją instrumenty podobne do BLS, ale może się ostatecznie okazać, że nasza firma ubezpieczeniowa nie może w naszym imieniu odzyskać odszkodowania.

 

Czy BLS ma wady?

To jedno z tych rozwiązań w systemie ubezpieczeń komunikacyjnych, któremu trudno cokolwiek zarzucić. W programie uczestniczy znaczna większość największych firm ubezpieczeniowych, sama procedura jest uproszczona, od ostatecznej kwoty odszkodowania możemy się odwołać, dlatego warto powierzyć roszczenia sprawdzonej firmie ubezpieczeniowej.

W Eurofinance poza ubezpieczeniami komunikacyjnymi zajmujemy się także polisami majątkowymi oraz na życie. Bez względu na to, jakie są Twoje potrzeby, zapraszamy do naszych biur, gdzie pomagamy wybrać korzystne oferty spośród propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Podobne wpisy

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie motoru od kradzieży

Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty. Zabezpiecza on przed stratami finansowymi w przypadku kradzieży pojazdu, której niestety nie da się całkowicie uniknąć. Jaki produkt należy wybrać, aby chronić swój majątek przed skutkami tego przestępstwa? Jak ubezpieczyć się przed kradzieżą? Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty,...

Czytaj dalej...

Jak ubezpieczyć się od skutków zalania samochodu?

Zalanie samochodu jest jednym z najczęstszych nieprzewidywalnych zdarzeń, które może spotkać każdego kierowcę. W jaki sposób właściciele aut mogą chronić swoje finanse przed skutkami takiego zdarzenia?  Przyczyny i skutki zalania samochodu Najczęstszymi przyczynami zalania samochodu mogą być między innymi ulewne deszcze, powodzie, wylewy wód czy awarie instalacji wodociągowej. Konsekwencje zalania samochodu mogą być bardzo poważne...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.