nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Niestandardowe szkody, które może objąć dobre ubezpieczenie samochodu

Motoryzacja

ubezpieczenie auta nietypoweZdarzenia na polskich drogach potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego kierowcę. Bywa, że jesteśmy uczestnikami niespodziewanych zdarzeń, których niestety podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne nie obejmują. Przed skutkami nietypowych szkód możemy się chronić – wymaga to jednak dogłębnej analizy propozycji towarzystw ubezpieczeniowych. Na co warto zwrócić uwagę? Które nietypowe szkody powinniśmy wziąć pod uwagę, ubezpieczając samochód?

Ubezpieczenie OC a nietypowe szkody

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie chroni naszego samochodu. Zawieramy je po to, aby w razie zdarzenia drogowego, w które wynikło z naszej winy, poszkodowany mógł szybko uzyskać odszkodowanie. W takiej sytuacji to towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca roszczenie – zgłaszamy się do niego, kiedy to my jesteśmy poszkodowani, a nasz samochód uszkodzony. Jednak gdy nie jesteśmy w stanie zidentyfikować sprawcy, nasz pojazd został skradziony lub jesteśmy sprawcami wypadku, OC niestety nie pomoże. Po jakie produkty ubezpieczeniowe sięgnąć, aby chronić swoje finanse w tak niestandardowych sytuacjach?

Uszczerbek na zdrowiu podczas wysiadania z samochodu

W ramach ubezpieczeń komunikacyjnych możemy zawrzeć polisę, która będzie nas chronić przed skutkami niespodziewanych zdarzeń. Ubezpieczenie NW (lub NNW) obejmuje kierowcę oraz pasażerów, ale co ciekawe, nie tylko w trakcie jazdy. Jeśli np. podczas wysiadania z samochodu złamiemy nogę, a konsekwencją tego zdarzenia będzie trwały uszczerbek na zdrowiu (wyrażony w procentach), to uzyskamy odszkodowanie z ubezpieczenia NNW. Ponadto polisa tego typu pokryje koszty rehabilitacji, leków oraz strat, które wynikną z długotrwałej niezdolności do podjęcia pracy.

Ubezpieczenie szyb

Wymiana uszkodzonej szyby w samochodzie zawsze wiąże się ze sporymi kosztami. Towarzystwa ubezpieczeniowe jednak nie uwzględniają wymiany w standardowych pakietach ubezpieczeniowych (np. AC), ale traktują jako dodatkową usługę. Warto na to zwrócić uwagę – jeśli przegapimy stosowny zapis w umowie, to w razie uszkodzenia szyby ubezpieczyciel nie zwróci nam kosztów naprawy.

Szkody wywołane działaniem żywiołów

Zalanie, pożar, wiatr (i spadające gałęzie czy przewrócone słupy), a nawet grad czy intensywny śnieg – każdy z tych żywiołów może poważnie uszkodzić samochód, a nawet zniszczyć go tak, iż naprawa nie będzie możliwa lub opłacalna. Nie możemy wówczas domagać się odszkodowania z tytułu OC, stąd niezbędne jest posiadanie AC, które w swoim zakresie będzie miało ochronę od skutków działania czynników naturalnych.

Kradzież samochodu

W Polsce według statyk policyjnych co roku kradzieży ulega kilkanaście tysięcy pojazdów. Nie jest to więc zjawisko powszechne, ale szansa, że się nam przydarzy, nie jest bardzo niska. Polisa na wypadek kradzieży samochodu, podobnie jak ubezpieczenie szyby, również bywa traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako osobny produkt, o czym warto pamiętać podczas podpisywania umowy na AC.

Czy autocasco wystarczy?

Zadaniem ubezpieczenia AC jest ochrona pojazdu, którego jesteśmy właścicielami, przed niespodziewanymi zdarzeniami, o których już wspomnieliśmy. AC, jak każdy inny produkt ubezpieczeniowy, nie chroni przed absolutnie wszystkimi zdarzeniami. Stąd w umowie znajdziemy punkt o wyłączeniach odpowiedzialności. Innymi słowy, są to następujące okoliczności:

  • w trakcie zdarzenia byliśmy pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
  • po zdarzeniu uciekliśmy z miejsca wypadku,
  • prowadziliśmy pojazd bez ważnego prawa jazdy,
  • rażące niedbalstwo,
  • zdarzanie było efektem przestępstwa lub usiłowania popełnienia przestępstwa,
  • samochód uczestniczący w zdarzeniu nie miał ważnego przeglądu technicznego,
  • zdarzenia powstały wskutek wojny, aktu terroru lub zamieszek,
  • kradzież nastąpiła w kraju o podwyższonym ryzyku.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla kierowcy, który chce chronić swoje finanse i zdrowie, jest pełen pakiet ubezpieczenia. OC, AC All risks (obejmujące wszystkie ryzyka), NNW i drogowy Assistance plus usługi dodatkowe pozwalają w 100% czuć się bezpiecznie w sytuacji, gdy nasz samochód ulega niestandardowej szkodzie.

Poszukujesz kompleksowego ubezpieczenia samochodu, które pokryje straty nawet w wypadku niestandardowych szkód? Skontaktuj się z Eurofinance, aby otrzymać ofertę spełniającą wszystkie Twoje oczekiwania.

Podobne wpisy

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie motoru od kradzieży

Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty. Zabezpiecza on przed stratami finansowymi w przypadku kradzieży pojazdu, której niestety nie da się całkowicie uniknąć. Jaki produkt należy wybrać, aby chronić swój majątek przed skutkami tego przestępstwa? Jak ubezpieczyć się przed kradzieżą? Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty,...

Czytaj dalej...

Jak ubezpieczyć się od skutków zalania samochodu?

Zalanie samochodu jest jednym z najczęstszych nieprzewidywalnych zdarzeń, które może spotkać każdego kierowcę. W jaki sposób właściciele aut mogą chronić swoje finanse przed skutkami takiego zdarzenia?  Przyczyny i skutki zalania samochodu Najczęstszymi przyczynami zalania samochodu mogą być między innymi ulewne deszcze, powodzie, wylewy wód czy awarie instalacji wodociągowej. Konsekwencje zalania samochodu mogą być bardzo poważne...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.