+48 22 311 14 44

Jak wygląda ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Nieruchomości

Polska Policja w 2020 roku zanotowała 72 502 kradzieży z włamaniem na terenie naszego kraju. Choć historycznie jest to niski rezultat, to ryzyko, że celem włamania będzie nasze mieszkanie, nie jest wcale takie niskie. Od finansowych konsekwencji takiego zdarzenia uchronić nas może ubezpieczenie mieszkania od kradzieży. Na czym polega? Ile kosztuje? Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym tekście. 

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie mieszkanie od kradzieży?

Spośród wspomnianych zanotowanych włamań z kradzieżą w 2020 policja dokonała 35 215 wykryć sprawcy. Daje to skuteczność na poziomie 47,6% w skali całego kraju. Nie możemy być więc pewni, że wszystkie skradzione przedmioty zostaną odnalezione i zwrócone. Do tego dochodzi kwestia wandalizmu, zniszczonych drzwi, okien, systemu monitoringu – tu również niełatwo będzie o uzyskanie zadośćuczynienia od sprawcy włamania. Z tego powodu ubezpieczenie mieszkanie od kradzieży jest najpewniejszym sposobem na uzyskanie odszkodowania w kwocie, która pozwoli nam zakupić zniszczone lub skradzione sprzęty. 

 

Ponadto ubezpieczenie mieszkanie od kradzieży, a także innych ryzyk, nie jest drogie. Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa kilka czynników: suma ubezpieczenia, zakres i przedmiot umowy, a także ewentualna obecność dodatkowych produktów, czyli np. Home Assistance czy OC w życiu prywatnym. Najczęściej jednak polisa majątkowa, która chroni skutków od włamań i kradzieży, będzie kosztowała kilkaset złotych do ponad tysiąca, jeśli ubezpieczamy wyjątkowo drogą nieruchomość. 

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w praktyce

Gdy decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania, musimy pamiętać o tym, aby polisa obejmowała nie tylko elementy stałe, takie jak drzwi, okna, ściany, zabudowy czy armaturę, ale przede wszystkim tak zwane ruchome mienie. Zaliczamy do nich sprzęt elektroniczny, AGD, meble, ale także inne wartościowe przedmioty, np. gotówkę, biżuterię, dzieła sztuki i tym podobne. To absolutna podstawa, w przeciwnym razie nie otrzymamy żadnego odszkodowania za skradzione mienie, a jedynie za szkody na elementach stałych. 

Ponadto istotne jest, aby ubezpieczenie obejmowało dwa rodzaje kradzieży, tzn. ze śladami włamania oraz bez ich obecności. W ten sposób ubezpieczyciel uzna nasze roszczenia w sytuacji, gdy np. najpierw ktoś skradnie nam klucze i nie będzie potrzebował użyć siły, aby się dostać do mieszkania. Ubezpieczenie mieszkanie od kradzieży obejmuje również inne zdarzenia, np. pożar, zalanie czy przepięcie, dlatego warto zwrócić uwagę na dokładną listę ryzyk, aby lepiej dopasować ofertę do swoich potrzeb. Inną kwestią są wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie uzna. Ma to miejsce gdy np. dojdzie do rażącego niedbalstwa z naszej winy (pozostawimy mieszkanie otwarte na oścież) lub np. spowodujemy inną szkodę umyślnie albo będąc pod wpływem substancji odurzających. 

Wartość odtworzeniowa a rzeczywista

Jednym z bardzo istotnych punktów w polisie majątkowej jest sposób, w jaki ubezpieczyciel będzie szacował wartość przedmiotów, które zostały zniszczone lub skradzione. Istnieją dwie podstawowe metody. Wartość odtworzeniowa sprawia, że w ramach odszkodowania otrzymujemy taką kwotę, aby móc zakupić identyczne przedmioty, które zaginęły (lub ich kolejne wcielenia, jeśli nie są już produkowane) lub zostały zniszczone. To korzystniejsza opcja niż obliczanie odszkodowania na podstawie wartości rzeczywistej, która jest pomniejszona o zużycie sprzętów i może okazać się, że za otrzymane pieniądze musimy zakupić tańsze elementy wyposażenia niż te, które mieliśmy dotychczas. 

Dla osób poszukujących najkorzystniejszego ubezpieczenia mieszkania od kradzieży proponujemy wizytę w naszej multiagencji. W Eurofinance uzyskasz propozycję spośród kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu łatwo dopasujemy warunki do Twoich oczekiwań. 

Planujesz wykupić ubezpieczenie mieszkania od kradzieży? Skontaktuj się  z naszym agentem, który pomoże Ci dobrać  najbardziej optymalną ofertę dostępną na rynku. 

Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe  Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe  Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Wrocław
Eurofinance – ubezpieczenia majątkowe Legionowo

Podobne wpisy

Jakie zalety ma ubezpieczenie Home Assistance?

Podczas poszukiwania dobrej oferty ubezpieczenia mieszkania zwracamy uwagę przede wszystkim na jego zakres i cenę. To, ile zapłacimy, zależy m.in. od wybranych dodatkowych usług. Wśród nich jest ubezpieczenie home assistance. Czego dotyczy ten produkt? O ile podnosi cenę polisy majątkowej i czy warto w niego inwestować? Czym jest assistance domowe? Usługa ta jest odpowiedzią na...

Czytaj dalej...

Posiadasz dom lub mieszkanie? Sprawdź, jak wygląda ubezpieczenie od pożaru

Pożar mieszkania lub domu to jedno z najgorszych nieszczęść, jakie może dotknąć nasz majątek. Ogień to bezlitosny żywioł, który z dużym prawdopodobieństwem strawi większość sprzętów, zniszczy elementy wykończeniowe, nadwyręży konstrukcję, co może sprawić, że dom czy mieszkanie nie będzie zdatne do użytku. Jak w takim razie chronić się przed skutkami takiego zdarzenia? Rozwiązaniem jest ubezpieczenie...

Czytaj dalej...

Czy możliwe jest ubezpieczenie działki ROD?

Ogródek działkowy to duma każdego właściciela. Pięknie przystrzyżony trawnik, drzewa, krzewy owocowe i grządki z warzywami, a do tego miejsce do odpoczynku i urządzania grilla - czego chcieć więcej? Niestety, ogródki często są obiektem włamań i dewastacji, do tego znajdują się na terenach zielonych, na których ryzyko wystąpienia pożaru jest dość realne. W jaki sposób...

Czytaj dalej...