Suma ubezpieczenia jest jednym z kluczowych elementów każdego produktu ubezpieczeniowego. Określa, na jakie maksymalne odszkodowanie możemy liczyć w związku z daną umową. Dowiedz się, czym jest suma ubezpieczenia, jakie są jej rodzje, kto ją wyznacza i jak wpływa na wysokość opłacanych składek za polisę.
Suma ubezpieczenia – definicja
Suma ubezpieczenia to górna granica finansowej odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Obecna jest w każdym produkcie ubezpieczeniowym – od polis majątkowych, komunikacyjnych, przez turystyczne po ubezpieczenia na życie. Kto wyznacza sumę ubezpieczenia? Gdy mówimy o ubezpieczeniu mienia, tj. domu lub mieszkania, to suma powinna być zbieżna z wartością lokalu lub budynku. Dlaczego? Zgodnie z prawem nie możemy otrzymać większej kwoty, gdyż odszkodowanie jest rekompensatą, a nie okazją do zarobku. W związku z tym nie ma sensu wykupienie kilku polis w związku z tą samą nieruchomością – i tak otrzymamy odszkodowanie w wysokości wartości domu lub mieszkania. Ponadto musimy pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe nigdy nie wypłaci nam większego odszkodowania niż suma ubezpieczenia.
W wypadku polis na życie sumę ubezpieczenia należy wyznaczyć tak, aby w razie konieczności zapewnić najbliższym godne warunki życia. Możemy ją obliczyć jako wielokrotność swojego przychodu lub comiesięcznych kosztów. Ważne jednak, aby pamiętać, że wysokość sumy w ubezpieczeniu na życie znacząco wpływa na to, ile będzie wynosić składka ubezpieczeniowa. Ponadto w wypadku bardzo wysokim sum ubezpieczenia (np. milion złotych) towarzystwo ubezpieczeniowe może skierować nas na szczegółowe badania lekarskie, aby jasno określić ryzyko związane z zawarciem takiej umowy.
Czym jest stała suma ubezpieczenia?
Stała suma ubezpieczenia (czasami zwana nieredukcyjną) ma zastosowanie np. w autocasco, gdzie każda szkoda nie sprawia, że kolejne odszkodowania będą obniżone. Istnieje również rozwiązanie zwane redukcyjną (zmienną) sumą ubezpieczenia. W tej sytuacji każda wypłata odszkodowania obniża sumę ubezpieczenia, aż do jej “wyczerpania”. Możemy takie ubezpieczenie “uzupełnić” dodatkowymi składkami, ale warunki operacji zależą od zasad danego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Suma gwarancyjna a suma ubezpieczenia
Poza sumą ubezpieczenia istnieje również pojęcia sumy gwarancyjnej, które występuje w komunikacyjnych ubezpieczeniach OC. Wysokość gwarancji jest określona prawnie, dzięki czemu nawet w wypadku wyjątkowo kosztownych szkód ubezpieczyciel będzie zobowiązany je pokryć. W Polsce, zgodnie z zapisami w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBK z dn. 22 maja 2003 roku, suma gwarancyjna (stan na 2021 rok) dla szkód w mieniu wynosi 1,22 mln euro, w wypadku szkód na osobie również wynosi 1,22 mln euro na jedną osobę, ale nie więcej niż 6,07 mln euro na jedno zdarzenie drogowe. Sumy te dotyczą jedynie obowiązkowego OC, nie mają zastosowania np. w wypadku OC w życiu prywatnym czy kupionym przez rowerzystę.
Suma ubezpieczenia a wysokość świadczenia
Choć uznaje się, że suma ubezpieczenia jest najwyższą kwotą, jaką możemy otrzymać w ramach odszkodowania, to w niektórych wypadkach rzeczywista wysokość świadczenia może być niższa. Dotyczy to polis, w których znajduje się zapis o franszyzy redukcyjnej. Jeśli franszyza ta wynosi np. 10%, to w sytuacji, gdy likwidacja szkody ma wynieść 8000 zł, ubezpieczyciel wypłaci nam jedynie 7200 zł. Z warunkami tego typu możemy spotkać się w ofertach AC, gdzie termin franszyzy redukcyjnej używa się zamiennie z udziałem własnym.
Bez względu na to, jaki produkt ubezpieczeniowy wybierasz, musisz określić wraz z TU sumę ubezpieczenia, która wpłynie na wysokość składki. W Eurofinance Ubezpieczenia pomagamy podczas poszukiwania i decyzji w sprawie ubezpieczeń majątkowych, komunikacyjnych oraz polis na życie – zgłoś się do nas, aby w ciągu kilkunastu minut otrzymać najkorzystniejszą ofertę.
Opublikowano dnia: 05.07.2021 15:10
Podobne wpisy
Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co powinno zawierać?
Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start, dbają nie tylko o rozwój umysłu, ale również ciała. W końcu uprawianie sportu daje młodym ludziom nie tylko tak potrzebną aktywność fizyczną, ale także pozwala kształtować charakter czy poznawać nowych ludzi. Aby jednak udział w zajęciach tego typu był bezpieczny i nie kojarzył się z dodatkowymi, niespodziewanymi...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych – przed czym chroni?
W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii ryzyko związane z atakami hakerskimi staje się coraz bardziej realne. Dla organizacji, które w dużej mierze opierają swoją działalność na systemach informatycznych, ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest nie tylko koniecznością, ale także kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. W tym kontekście ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych zyskuje na znaczeniu. Jak je...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym polega?
Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko radość i przyjemność, ale także odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy mamy psa, kota, królika czy inne zwierzę, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Nasi pupile mogą się jednak narażać na różne zagrożenia – choroby, wypadki czy inne nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na...
Czytaj dalej...