Każda umowa ubezpieczeniowa, bez względu na to, czy dotyczy mienia, życia czy odpowiedzialności cywilnej, ma precyzyjnie określony zakres odpowiedzialności. Są to zdarzenia i okoliczności, których ryzyko wystąpienia bierze na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli więc np. nasz majątek dozna szkody z powodu pożaru, to TU zgodnie z umową wypłaci ustaloną kwotę, aby możliwa była likwidacja szkody (zakup nowych urządzeń, remont itp.). Nie oznacza to jednak, że firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie w każdym wypadku. Dowiedz się, kiedy nie możesz liczyć na zadośćuczynienie.
Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniach majątkowych
Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają swój interes przed osobami, które chcą wyłudzić odszkodowanie i próbują np. sami wywołać szkodę. Jeśli zostanie wykazane, że np. pożar domu czy zalanie mieszkania było celowe, towarzystwo nie wypłaci żadnego zadośćuczynienia. W wyłączeniach odpowiedzialności może się znaleźć również tak zwane rażące niedbalstwo. Co to oznacza? Towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli np. nasz dom został okradziony, ale nie ma żadnych śladów włamania i zostawiliśmy otwarte drzwi czy bramę garażową. Ponadto TU nie wypłaci nam odszkodowania, jeśli budynek nie był konserwowany lub został wybudowany bez poszanowania porządku prawnego (nie ma wymaganych zezwoleń itp.) To najczęstsze zapisy w umowach ubezpieczeń majątkowych. W wyłączeniach odpowiedzialności mogą się także znajdować niektóre ryzyka, np. wiatr, którego prędkość wyrażona w m/s jest niższa niż w wypadku huraganu.
Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniach na życie
W wypadku polisy na życie wyłączenia odpowiedzialności dotyczą kilku kwestii. Ponieważ przedmiotem ubezpieczenia jest życie, a wypłata świadczenia następuje dopiero po zgonie ubezpieczonego, to wyłączenia są związane z okolicznością śmierci. Najważniejszym wyłączeniem jest sytuacja, gdy ubezpieczony działał umyślnie, tj. popełnił przestępstwo, samobójstwo lub dokonał samookaleczenia. Podobnie jest w wypadku, gdy w tym działaniu pomogła osoba uposażona (czyli beneficjent polisy). Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacą odszkodowania, jeśli ubezpieczony zginął wskutek wypadku i był pod wpływem alkoholu (albo zatruł się wskutek zażywania substancji odurzających) lub np. uprawiał sporty wysokiego ryzyka. W tym drugim przypadku, jeśli jesteśmy fanami sportów ekstremalnych, warto rozszerzyć polisę lub wykupić osobne ubezpieczenie. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, gdy do zgonu doszło w trakcie działań wojennych czy zamieszek. Dokładna lista wyłączeń odpowiedzialności zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Każde z nich ma inne zasady, dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia.
Wyłączenia odpowiedzialności w OC samochodu
Obowiązkowe OC dla kierowców samochodów i motocykli w dużej mierze jest ujęte prawnie, w związku z czym wyłączenia odpowiedzialności zawarto w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 392 z późniejszymi zm.). Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody:
- Polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego; dotyczy to również sytuacji, w której posiadacz pojazdu mechanicznego, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego, w którym szkoda została wyrządzona.
- Wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty.
- Polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych.
- Polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.
Osoby poszukujące ubezpieczeń zapraszamy do Eurofinance, gdzie doradzamy i wspólnie wybieramy najkorzystniejsze oferty towarzystw ubezpieczeniowych.
Opublikowano dnia: 20.08.2021 15:43
Podobne wpisy
Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co powinno zawierać?
Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start, dbają nie tylko o rozwój umysłu, ale również ciała. W końcu uprawianie sportu daje młodym ludziom nie tylko tak potrzebną aktywność fizyczną, ale także pozwala kształtować charakter czy poznawać nowych ludzi. Aby jednak udział w zajęciach tego typu był bezpieczny i nie kojarzył się z dodatkowymi, niespodziewanymi...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych – przed czym chroni?
W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii ryzyko związane z atakami hakerskimi staje się coraz bardziej realne. Dla organizacji, które w dużej mierze opierają swoją działalność na systemach informatycznych, ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi jest nie tylko koniecznością, ale także kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. W tym kontekście ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych zyskuje na znaczeniu. Jak je...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym polega?
Posiadanie zwierzęcia domowego to nie tylko radość i przyjemność, ale także odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy mamy psa, kota, królika czy inne zwierzę, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinny być priorytetem. Nasi pupile mogą się jednak narażać na różne zagrożenia – choroby, wypadki czy inne nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na...
Czytaj dalej...