nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Czym jest wyłączenie odpowiedzialności w umowach ubezpieczeniowych?

Wiedza o ubezpieczeniach

Każda umowa ubezpieczeniowa, bez względu na to, czy dotyczy mienia, życia czy odpowiedzialności cywilnej, ma precyzyjnie określony zakres odpowiedzialności. Są to zdarzenia i okoliczności, których ryzyko wystąpienia bierze na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli więc np. nasz majątek dozna szkody z powodu pożaru, to TU zgodnie z umową wypłaci ustaloną kwotę, aby możliwa była likwidacja szkody (zakup nowych urządzeń, remont itp.). Nie oznacza to jednak, że firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie w każdym wypadku. Dowiedz się, kiedy nie możesz liczyć na zadośćuczynienie.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniach majątkowych

Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają swój interes przed osobami, które chcą wyłudzić odszkodowanie i próbują np. sami wywołać szkodę. Jeśli zostanie wykazane, że np. pożar domu czy zalanie mieszkania było celowe, towarzystwo nie wypłaci żadnego zadośćuczynienia. W wyłączeniach odpowiedzialności może się znaleźć również tak zwane rażące niedbalstwo. Co to oznacza? Towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli np. nasz dom został okradziony, ale nie ma żadnych śladów włamania i zostawiliśmy otwarte drzwi czy bramę garażową. Ponadto TU nie wypłaci nam odszkodowania, jeśli budynek nie był konserwowany lub został wybudowany bez poszanowania porządku prawnego (nie ma wymaganych zezwoleń itp.) To najczęstsze zapisy w umowach ubezpieczeń majątkowych. W wyłączeniach odpowiedzialności mogą się także znajdować niektóre ryzyka, np. wiatr, którego prędkość wyrażona w m/s jest niższa niż w wypadku huraganu.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniach na życie

W wypadku polisy na życie wyłączenia odpowiedzialności dotyczą kilku kwestii. Ponieważ przedmiotem ubezpieczenia jest życie, a wypłata świadczenia następuje dopiero po zgonie ubezpieczonego, to wyłączenia są związane z okolicznością śmierci. Najważniejszym wyłączeniem jest sytuacja, gdy ubezpieczony działał umyślnie, tj. popełnił przestępstwo, samobójstwo lub dokonał samookaleczenia. Podobnie jest w wypadku, gdy w tym działaniu pomogła osoba uposażona (czyli beneficjent polisy). Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacą odszkodowania, jeśli ubezpieczony zginął wskutek wypadku i był pod wpływem alkoholu (albo zatruł się wskutek zażywania substancji odurzających) lub np. uprawiał sporty wysokiego ryzyka. W tym drugim przypadku, jeśli jesteśmy fanami sportów ekstremalnych, warto rozszerzyć polisę lub wykupić osobne ubezpieczenie. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, gdy do zgonu doszło w trakcie działań wojennych czy zamieszek. Dokładna lista wyłączeń odpowiedzialności zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Każde z nich ma inne zasady, dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia.

 

Wyłączenia odpowiedzialności w OC samochodu

Obowiązkowe OC dla kierowców samochodów i motocykli w dużej mierze jest ujęte prawnie, w związku z czym wyłączenia odpowiedzialności zawarto w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 392 z późniejszymi zm.). Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody:

  1. Polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego; dotyczy to również sytuacji, w której posiadacz pojazdu mechanicznego, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego, w którym szkoda została wyrządzona.
  2. Wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty.
  3. Polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych.
  4. Polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

Osoby poszukujące ubezpieczeń zapraszamy do Eurofinance, gdzie doradzamy i wspólnie wybieramy najkorzystniejsze oferty towarzystw ubezpieczeniowych.

Podobne wpisy

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych – gdzie kupić i ile kosztuje?

Energia odnawialna ma już ugruntowaną popularność wśród polskich gospodarstw domowych. Panele fotowoltaiczne i solarne są już powszechnym widokiem na dachach domów i budynków użyteczności publicznej. Inwestycja w te technologie niesie ze sobą wiele korzyści, ale jak każda inwestycja, wiąże się również z pewnym ryzykiem. Warto zatem rozważyć ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i solarnych, aby zabezpieczyć się...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie jeździeckie – jak wybrać i co obejmuje?

Jeździectwo z roku na roku zyskuje na popularności i jest chętnie uprawiane również przez najmłodszych. Początkujący jeźdźcy nie są zazwyczaj świadomi ryzyka i możliwości ochrony, a dodatkowo nie wszystkie szkółki wymagają ubezpieczenia jeździeckiego. Jednak uprawiając jeździectwo, warto zaopatrzyć się w odpowiednią polisę. Ubezpieczenie NNW może być w tym wypadku niewystarczające. Nie każda polisa obejmuje jazdę...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie kota w ramach ubezpieczenia mieszkania

Kot czy pies to przyjaciel i wierny towarzysz, którego często traktujemy jak członka rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy zadbać jak najlepiej o jego los i zabezpieczyć go przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Skuteczną ochronę dla Twoich pupilów zagwarantuje Ci polisa mieszkaniowa obejmująca ubezpieczenie kota lub psa. Z artykułu dowiesz się, na czym polega i ile...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.