+48 22 311 14 44

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie dla dziecka?

Zdrowie

ubezpieczenie dla dzieckaZdrowie i bezpieczeństwo dzieci to dla każdego rodzica wartość nadrzędna. Nie mogą oni przez cały czas czuwać nad swoimi pociechami, chroniąc przed niechcianymi zdarzeniami, mogą jednak zadbać o to, by właściwie je ubezpieczyć. Kiedy konieczne jest wykupienie dziecku polisy, a kiedy możemy z tego zrezygnować? Przeczytajcie.

Jak działa ubezpieczenie szkolne?

Przez wiele lat placówki oświaty ubezpieczały uczniów grupowo, w wybranej przez nich firmie. Kilka lat temu zaczęło to jednak budzić sprzeciw wśród rodziców. Dlaczego? Ponieważ ubezpieczenie szkolne/ przedszkolne nie jest obowiązkowe. Wynika ono z woli rodzica, który może samodzielnie wybrać dowolną agencję ubezpieczeniową i tam wykupić polisę szkolną (czyli ubezpieczenie NNW – od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) o zadeklarowanym przez siebie zakresie ochrony. Może również z niej całkowicie zrezygnować. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnymi komplikacjami.

Według ustawy o usługach turystycznych każdy uczeń wyjeżdzający na wycieczkę, zieloną szkołę lub kolonię musi posiadać ubezpieczenie. Tak czy inaczej, konieczne będzie więc wykupienie polisy na czas wyjazdu, chyba że nie chcemy, by nasze dziecko brało w nim udział.

Ponadto uczniowie nieobjęci ubezpieczeniem nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli zdarzy im się wypadek.

Dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie szkolne to niewielki wydatek. Zazwyczaj jest to kwota kilkudziesięciu złotych (polisy dla uczniów i przedszkolaków zaczynają się już od 30 zł) opłacana jednorazowo, na cały rok. Ponadto rodzice ubezpieczający więcej niż jedno dziecko mogą liczyć na atrakcyjne zniżki.

Polisa obejmuje okres nie tylko roku szkolnego, ale również wakacji. Warto pamiętać, że dzieci spędzają w szkole i przedszkolu większą część dnia, a ich zachowania często należą do niebezpiecznych (bieganie po korytarzu, uprawianie sportów itp.), nie trudno więc o wypadek. Posiadając ubezpieczenie, mogą liczyć na wypłatę odszkodowania naliczonego wg. stawki, w zależności od doznanego uszczerbku na zdrowiu. Zazwyczaj należą do nich różnorodne rany skóry, skręcenia, zwichnięcia i złamania kości, utrata zębów, wstrząśnienie mózgu itp.

Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka?

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest zakres ochrony. Oczywiście, im jest on szerszy, tym lepiej. Warto sprawdzić, czy polisa obejmuje np., wypłatę odszkodowania za pobyt w szpitalu, również tych spowodowanych zarażeniem Covid-19, które jest coraz powszechniejsze nie tylko u dorosłych, ale również dzieci, szczególnie tych przebywających w grupie rówieśników w szkole lub przedszkolu.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest możliwość zgłoszenia szkody online, bez konieczności osobistego udawania się do placówki. Ma to szczególne znaczenie teraz, gdy staramy się zachowywać dystans społeczny i ograniczać kontakty z obcymi ludźmi.

Znaczenie ma także szybkość likwidacji szkody – najlepiej wybrać tego ubezpieczyciela, który proces likwidacji roszczenia rozpoczyna zaraz po zgłoszeniu wypadku, nie czekając na zakończenie leczenia.

Planujesz wykupić ubezpieczenie dla dziecka? Zapraszamy do naszych oddziałów:
Ubezpieczenia – Gdańsk
Ubezpieczenia – Wrocław
Ubezpieczenia – Lublin
Ubezpieczenia – Szczecin
Ubezpieczenia – Warszawa Ursynów

Podobne wpisy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń szkolnych?

Powrót dzieci do szkół wiąże się z większym ryzykiem występowania różnych pospolitych urazów. To dlatego placówki oświatowe oferują ubezpieczenia szkolne, które pozwala uzyskać odszkodowanie po wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Czasami jednak nie zwracamy uwagi na to, jakie są jego warunki, a te mogą się znacząco różnić od typowych ofert ubezpieczenia NNW dla dorosłych osób....

Czytaj dalej...

Wybieramy ubezpieczenie zdrowotne w Gdańsku – na co zwrócić uwagę?

Korzystanie z państwowego systemu ochrony zdrowia nie należy do łatwych i przyjemnych. Aby zadbać o zdrowie, nierzadko musimy sięgnąć do kieszeni i udać się prywatnie do specjalisty, na rehabilitację lub szybciej wykonać niezbędne badania. Nie jest to finansowo rozsądne rozwiązanie - może nas kosztować kilkaset złotych miesięcznie. Możemy jednak uniknąć takich wydatków i wykorzystać możliwości,...

Czytaj dalej...

Kim jest beneficjent ubezpieczenia na życie?

Osoba ubezpieczona ma możliwość wpisania do polisy tak zwanego beneficjenta, czasami zwanego uposażonym. Zazwyczaj jest to osoba z rodziny - potomstwo, współmałżonek lub rodzic, ale również może to być po prostu ktoś znajomy. Czy w związku z faktem wpisania w umowę beneficjent ubezpieczenia na życie ma jakieś obowiązki? Jak wygląda przekazanie środków z polisy? Więcej...

Czytaj dalej...