+48 22 311 14 44

Koronawirus a ubezpieczenie – co warto wiedzieć

Zdrowie

koronawirus a ubezepieczeniePanująca pandemia koronawirusa zrodziła wiele pytań związanych z ubezpieczeniem na życie oraz ubezpieczeniem turystycznym. W jakich okolicznościach możemy liczyć na ochronę z tytułu zachorowania na COVID-19? Na co zwracać uwagę podczas podpisywania nowej polisy? Więcej na ten temat w tekście.

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19

Obecna w Polsce od marca pandemia COVID-19 to nadzwyczajne wydarzenie w najnowszej historii naszego kraju. Wielu naszych rodaków zastała za granicą, w trakcie wyjazdu turystycznych. Pandemia koronawirusa i związane z nią zachorowanie może dotyczyć dwóch produktów – ubezpieczenia turystycznego oraz ubezpieczenia na życie. W przypadku tego pierwszego towarzystwa ubezpieczeniowe na początku marca wydały jasne komunikaty dotyczące zachorowania na COVID-19 podczas pobytu za granicą.

W zdecydowanej większości wypadków zachorowanie i niezbędna hospitalizacja jest wówczas uznana za podstawę do realizacji zapisów umowy – oczywiście do sumy ubezpieczenia. Dotyczyło to jednak państw, w których epidemię ogłoszono w momencie, gdy klient towarzystwa już tam przebywał. Gdy klient udał się do kraju, w którym władze ogłosiły epidemię, ewentualna hospitalizacja nie była objęta ochroną ubezpieczenia – ze względu na wyłączenia, w których znajdował się zapis o epidemii właśnie. Jeśli mówimy natomiast o ubezpieczeniu Assistance, to jego realizacja w dużej mierze jest uzależniona od sytuacji w kraju, w którym się znajduje klient. Może się więc okazać, że mimo zapisów w umowie z przyczyn obiektywnych realizacja usługi nie jest możliwa.

Czy ubezpieczenie chroni przed skutkami zachorowania na koronawirusa?

Obecnie towarzystwa przyjęły dwa różne sposoby konstruowania ofert ubezpieczeniowych w kontekście COVID-19. Ubezpieczenia związane z koronawirusem i ewentualnym stanem epidemii mają różne wyłączenia – część z nich obejmuje pandemię i epidemię, część całkowicie je pomija, kusząc w ten sposób klientów swoją ofertą. Jeśli planujemy wyjazd, najlepiej dokładnie monitorować sytuację w danej lokalizacji. Pomoże to uniknąć nie tylko choroby, ale i sytuacji, w której nie możemy otrzymać zwrotu za leczenie czy hospitalizację. Szacuje się, że w wypadku wyjazdu do kraju europejskiego suma na leczenie ubezpieczenia turystycznego wynosiła od 30 do 50 tysięcy euro.

Niektóre towarzystwa chronią przed nagłym odwołaniem wyjazdu turystycznego. Czy możemy z tego skorzystać, gdy zostanie ogłoszona epidemia w kraju, do którego mamy się udać? Okazuje się, że epidemia oraz pandemia, jeśli występują w wyłączeniach, często nie są powodem do wypłaty/zwrotu poniesionych kosztów związanych z wyjazdem turystycznym. Nie dotyczy to wszystkich ubezpieczycieli – część z nich oferuje polisy chroniące przed tym ryzykiem – również z powodu wystąpienia COVID-19 u ubezpieczonego jeszcze przed planowanym wyjazdem.

Ubezpieczenie na życie a koronawirus

Zarażenie COVID-19 przebiega różnorodnie – część z chorych praktycznie nie ma objawów, części natomiast towarzyszy wysoka gorączka, duszności, utrata smaku i węchu. Szczególnie problemy z oddychaniem są groźne dla naszego zdrowia. Jednak zgodnie z zapisami w umowach, w przypadku ubezpieczenia koronawirus nie uruchamia zapisów o poważnym zachorowaniu, gdyż zazwyczaj COVID-19 nie jest objęty w liście chorób spełniających ten warunek. Inaczej w przypadku hospitalizacji lub gdy przyczyną zgonu będzie COVID-19 – wówczas suma ubezpieczenia będzie wypłacona, o ile oczywiście koronawirus nie został wpisany na listę wyłączeń. Obecnie niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe honorują te dwa przypadki jako podstawę do wypłaty świadczeń. Polisy zawarte przed pandemią z pewnością nie mają COVID-19 na liście wykluczeń, a w przypadku nowych umów zalecamy dokładne zapoznanie się z OWU.

Kwarantanna a ubezpieczenie

Przymusowe odseparowanie od innych ludzi w wyniku kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem i ryzykiem zachorowania lub z powodu występowania objawów COVID-19 zazwyczaj nie jest objęte ubezpieczeniem. Sam fakt zachorowania nie jest więc podstawą do wypłacenia odszkodowania z tytułu ubezpieczenia na życie. Musi przy tym wystąpić konieczność hospitalizacji lub czasowa niezdolność do wykonywania pracy.

Szukasz ubezpieczenia, a koronawirus to realne zagrożenie, którego się obawiasz? Chcesz, aby Twoja polisa Cię chroniła przed ryzykiem zakażenia? Skontaktuj się z Eurofinance, znajdziemy dla Ciebie optymalne rozwiązanie.

Zapraszamy do naszych oddziałów:
Ubezpieczenia – Gdańsk
Ubezpieczenia – Wrocław
Ubezpieczenia – Lublin
Ubezpieczenia – Szczecin
Ubezpieczenia – Warszawa Ursynów

Podobne wpisy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń szkolnych?

Powrót dzieci do szkół wiąże się z większym ryzykiem występowania różnych pospolitych urazów. To dlatego placówki oświatowe oferują ubezpieczenia szkolne, które pozwala uzyskać odszkodowanie po wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Czasami jednak nie zwracamy uwagi na to, jakie są jego warunki, a te mogą się znacząco różnić od typowych ofert ubezpieczenia NNW dla dorosłych osób....

Czytaj dalej...

Wybieramy ubezpieczenie zdrowotne w Gdańsku – na co zwrócić uwagę?

Korzystanie z państwowego systemu ochrony zdrowia nie należy do łatwych i przyjemnych. Aby zadbać o zdrowie, nierzadko musimy sięgnąć do kieszeni i udać się prywatnie do specjalisty, na rehabilitację lub szybciej wykonać niezbędne badania. Nie jest to finansowo rozsądne rozwiązanie - może nas kosztować kilkaset złotych miesięcznie. Możemy jednak uniknąć takich wydatków i wykorzystać możliwości,...

Czytaj dalej...

Kim jest beneficjent ubezpieczenia na życie?

Osoba ubezpieczona ma możliwość wpisania do polisy tak zwanego beneficjenta, czasami zwanego uposażonym. Zazwyczaj jest to osoba z rodziny - potomstwo, współmałżonek lub rodzic, ale również może to być po prostu ktoś znajomy. Czy w związku z faktem wpisania w umowę beneficjent ubezpieczenia na życie ma jakieś obowiązki? Jak wygląda przekazanie środków z polisy? Więcej...

Czytaj dalej...