Odszkodowanie za szwy to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane na skutek przerwania ciągłości powłok skórnych i wynikającej z tego tytułu konieczności interwencji chirurgicznej. Uzyskanie odszkodowania za szwy jest możliwe w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia determinuje w dużej mierze skala urazu, a także jego wpływ na ogólny stan zdrowia osoby ubezpieczonej.
W jakich sytuacjach konieczne jest założenie szwów – zakres ochrony?
Szwy są konieczne do założenia w razie powstania głębokich ran z rozchodzącymi się brzegami w połączeniu z silnym krwawieniem. To niezbędny zabieg, aby rana goiła się prawidłowo, a jednocześnie zapewnia zminimalizowanie ryzyka pojawienia się niechcianej blizny. Najczęściej tego typu interwencja chirurgiczna jest potrzebna w rezultacie różnych urazów i pogryzień. Odszkodowanie za szwy może zostać wypłacone także z tytułu konieczności hospitalizacji, przeprowadzenia operacji, rehabilitacji czy wykonania badań diagnostycznych. Warunkiem wypłaty odszkodowania za szwy może być także czasowa niezdolność do wykonywania zawodu. Warto jednak przyjrzeć się sytuacjom, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Tego typu zapisy znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wyłączenia odpowiedzialności mogą dotyczyć następujących sytuacji:
- bójki, rozruchy lub protesty,
- prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień,
- prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Warto mieć na uwadze fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe skrupulatnie sprawdzają okoliczności, w jakich doszło do uszczerbku na zdrowiu. W celu otrzymania odszkodowania za szwy konieczne jest przedstawienie ubezpieczycielowi pełnej dokumentacji medycznej.
Zapoznaj się z tematem Ubezpieczeń medycznych i dowiedz się jak zadbać o swoje zdrowie!
Odszkodowanie za szwy – jaką polisę wybrać?
Na rynku ubezpieczeń nie funkcjonuje konkretna polisa na wypadek konieczności zakładania szwów. Świadczenie z tego tytułu może zostać wypłacone w ramach polisy NNW, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa NNW swoim zakresem obejmuje ochronę na wypadek zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń, w tym uszczerbku na zdrowiu, którego rezultatem jest założenie szwów. Tego typu polisą można objąć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Co ważne, o odszkodowanie za szwy zazwyczaj można starać się nawet do 2-3 lat od momentu wypadku, ale szczegółowe informacje znajdują się w warunkach umowy.
Ile może wynieść odszkodowanie za szwy?
Wysokość wypłaconego odszkodowania za szwy będzie zależeć od wariantu wybranej polisy i polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Zależeć będzie również od rodzaju powstałej rany oraz rozległości obrażeń u osoby ubezpieczonej. Kwota świadczenia jest obliczana na podstawie tabeli uszczerbku na zdrowiu, która znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) każdej polisy NNW. Z zasady o wysokości odszkodowania decyduje przede wszystkim wpływ doznanego urazu na życie codzienne osoby ubezpieczonej. Towarzystwa ubezpieczeniowe za najbardziej dokuczliwe urazy uznają głębokie rany dłoni oraz rany na nogach, utrudniające chodzenie. Wszelkie spowodowane urazem ograniczenia ruchowe w znacznym stopniu wpływają na kwotę wypłaconego odszkodowania. Kolejnym aspektem, oddziałującym na wysokość odszkodowania za szwy, jest długość procesu gojenia oraz wydatki wiążące się z procesem dochodzenia do zdrowia. W zależności od rozległości rany, stopnia uszkodzenia tkanek miękkich, skóry i mięśni oraz skali blizny ubezpieczony może otrzymać odszkodowanie za szwy w wysokości 1-100% całkowitej sumy ubezpieczenia.
Odszkodowanie za szwy u dzieci
Odszkodowania za szwy u dzieci są wypłacane najczęściej z tytułu polisy grupowej dostępnej w szkole. Ze względu na niską wysokość składki kwota odszkodowania za szwy również nie będzie należeć do wysokich. Rodzice mogą jednak ubezpieczyć dodatkowo dzieci i w ramach takiej polisy można liczyć na wyższe świadczenie. Warto tutaj podkreślić, że polisa szkolna obejmuje ochroną dzieci znajdujące się nie tylko na terenie placówki światowej, ale także w czasie wolnym i podczas wakacji.
Opublikowano dnia: 10.10.2023 13:46
Podobne wpisy
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu – ile, gdzie i jak uzyskać?
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu to niezwykle ważny element zabezpieczenia finansowego w przypadku sytuacji, gdy w wyniku problemów zdrowotnych trafiamy pod skrzydła ochrony zdrowia. Pobyt w szpitalu może wiązać się z wysokimi kosztami leczenia, które mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Jak kupić ubezpieczenie, które nas uchroni przed takimi wydatkami? Co to jest ubezpieczenie za pobyt...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie onkologiczne – co obejmuje jego zakres?
Poważna choroba, jaką jest nowotwór, może spotkać każdego z nas. Nawet co czwarty Polak może zachorować na raka. Koszty terapii i zakupu leków są często wysokie i przewyższają możliwości finansowe chorego. W tym szczególnym czasie niezbędne jest wsparcie, również to finansowe, które może zapewnić ubezpieczenie onkologiczne. Co obejmuje ubezpieczenie onkologiczne? Ubezpieczenie onkologiczne najczęściej wchodzi w...
Czytaj dalej...Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
Stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu uprawnia osoby ubezpieczone do uzyskania odszkodowania. Dotyczy to zarówno powszechnego ubezpieczenia, jak i polisy na życie oraz NNW. Jak wygląda procedura przyznania zadośćuczynienia w przypadku produktów komercyjnych? Odpowiadamy. Czym jest trwały uszczerbek na zdrowiu? Trwały uszczerbek na zdrowiu definiuje się jako trwałe uszkodzenie organu, narządu lub układu, który można wyrazić...
Czytaj dalej...