nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jak tanio wykupić ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Motoryzacja

Właściciele samochodów ciężarowych są objęci obowiązkiem posiadania OC identycznie, jak to ma miejsce w przypadku samochodów osobowych. Koszt ubezpieczenia OC dla ciężarówek można obniżyć pomimo tego, iż jest ono droższe niż dla kierowców pojazdów osobowych. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej na temat tego produktu ubezpieczeniowego. 

Definicja samochodu ciężarowego

Towarzystwa ubezpieczeniowe precyzyjnie definiują, czym jest samochód ciężarowy, aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości. Zazwyczaj firmy uznają, że samochód ciężarowy do 3,5 tony jest uważany za dostawczy i traktowany jako osobowy. W drugiej grupie znajdują się pojazdy powyżej 3,5 tony, które uznaje się za “klasyczne” ciężarówki. Parametry pojazdu są w tym wypadku kluczowe i wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej. OC samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony będzie droższe dla indywidualnego kierowcy, co jednak rzadko ma faktyczne zastosowanie, gdyż osoby posiadające taki pojazd najczęściej funkcjonują w ramach działalności gospodarczej. 

Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego

Ubezpieczenia komunikacyjne zgodnie z definicją wchodzą w skład ubezpieczeń majątkowych, których przedmiotem jest odpowiedzialność cywilna. W tym kontekście kierowca ciężarówki jest objęty gwarancją, iż w razie spowodowania wypadku przez kierowcę osoba poszkodowana otrzyma należyte odszkodowanie. Suma ubezpieczenia OC w przypadku ciężarówek jest identyczna, jak w przypadku pojazdów osobowych. Oznacza to, że wynosi 5 210 000 euro w przypadku jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych. Dla szkód w mieniu suma ta wynosi 1 050 000 euro. Umowa również trwa 12 miesięcy i jej zakres jest identyczny – służy pokrywaniu szkód wyrządzonych na drodze osobom trzecim oraz innym pojazdom. 

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego OC – co grozi za jego brak?

Jak już wspomnieliśmy, OC jest obowiązkowe, co oznacza, że poruszając się po drogach bez opłaconej składki, narażamy się na poważną karę finansową. Nałożyć ją może policja lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kary zależy od liczby dni, które upłynęły od wygaśnięcia OC w chwili kontroli. W 2021 kara za brak ubezpieczenia samochodu ciężarowego OC wynosi (obliczone na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku):

  • OC nieważne do 3 dni – 1680 zł,
  • od 4 do 14 dni – 4200 zł, 
  • powyżej 14 dni 8400 zł.

Powyższe kary obowiązują każdego właściciela ciężarówki – nie ma znaczenia, czy pojazd jest faktycznie użytkowany, czy nie. 

Dodatkowe ubezpieczenie ciężarówki

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego to nie tylko OC, ale również możliwość skorzystania z AC, Assistance oraz NNW. Należ jednak pamiętać, iż w przypadku AC i pojazdów powyżej 3,5 tony, z uwagi na ich wartość i planowany przebieg kilometrów, ubezpieczyciel może w ogóle nie zaoferować tego produktu. Ryzyko kradzieży czy uszkodzenia takiego pojazdu są zbyt wielkie. NNW natomiast będzie dostępne dla obu typów pojazdów, gdyż jego zadaniem jest ochrona przed kosztami kierowcy, który dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku. Inną dodatkową opcją jest Assistance, które umożliwia np. skorzystanie z usług ślusarza, gdy zatrzaśniemy kluczyki w samochodzie lub wezwanie pomocy drogowej, gdy na trasie zabraknie nam paliwa. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Cena ubezpieczenia ciężarówki zależy od wielu czynników, które w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego są rozpatrywane inaczej. Podstawowe czynniki to:

  • doświadczenie kierowcy, jego historia ubezpieczeniowa,
  • parametry pojazdu: wiek, przebieg (w tym również planowany), marka,
  • miasto, w którym pojazd będzie ubezpieczony oraz sposób i miejsce jego eksploatacji. Warto przy tym pamiętać, iż samochód musi być w jakimś stopniu użytkowany prywatnie, a nie wyłącznie do celów zarobkowych. 

Koszt rocznej składki ubezpieczenia OC dla ciężarówek do 3,5 tony w związku z tym będzie wahała się od kilkuset do tysiąca, a nawet dwóch tysięcy złotych. Na ostateczną cenę wpłyną również wszelkie dodatkowe ubezpieczenia, na które zdecyduje się właściciel ciężarówki. 

Dotyczy to jednak tylko prywatnych właścicieli. Jako firma mamy więcej możliwości ubezpieczenia pojazdów ciężarowych. Podstawą jest ubezpieczenie floty, które jest znacznie tańsze niż wykupowanie OC dla każdego samochodu osobno. Ponadto możemy wykupić ubezpieczenie mienia w transporcie, dzięki czemu towar naszych klientów będzie zabezpieczony w razie wypadku lub kradzieży. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat ubezpieczeń samochodów ciężarowych? Skontaktuj się z najbliższym oddziałem Eurofinance! Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!

Podobne wpisy

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest posiadanie ważnej polisy OC. Dzięki temu ubezpieczeniu można uniknąć wielu finansowych kłopotów w przypadku wypadku, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Co dzieje się z polisą OC, po zakupie samochodu używanego? Czy przechodzi ona na nowego właściciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego warto wyjaśnić...

Czytaj dalej...

Ubezpieczenie motoru od kradzieży

Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty. Zabezpiecza on przed stratami finansowymi w przypadku kradzieży pojazdu, której niestety nie da się całkowicie uniknąć. Jaki produkt należy wybrać, aby chronić swój majątek przed skutkami tego przestępstwa? Jak ubezpieczyć się przed kradzieżą? Ubezpieczenie motoru od kradzieży to ważny produkt ubezpieczeniowy dla każdego motocyklisty,...

Czytaj dalej...

Jak ubezpieczyć się od skutków zalania samochodu?

Zalanie samochodu jest jednym z najczęstszych nieprzewidywalnych zdarzeń, które może spotkać każdego kierowcę. W jaki sposób właściciele aut mogą chronić swoje finanse przed skutkami takiego zdarzenia?  Przyczyny i skutki zalania samochodu Najczęstszymi przyczynami zalania samochodu mogą być między innymi ulewne deszcze, powodzie, wylewy wód czy awarie instalacji wodociągowej. Konsekwencje zalania samochodu mogą być bardzo poważne...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.